Zvlhčovače a čističe vzduchu v dětském pokoji

Zvlhčovač vzduchu je elektrické zařízení zvyšující vlhkost vzduchu v interiéru. Jeho používání je vhodné především v zimním období, protože vytápění může způsobovat to, že nás v bytě trápí nadměrně suchý vzduch. Ideální vlhkost vzduchu v bytě by měla být okolo padesáti procent. Oproti tomu čističe vzduchu napomáhají k čistému vzduchu bez různých nečistot.

Zvlhčovač do dětského pokojíčku | Foto: Shutterstock
Zvlhčovač do dětského pokojíčku | Foto: Shutterstock

Suchý vzduch

Pobyt organismu v přesušeném vzduchu neprospívá z více důvodů. Člověku vysychají dýchací cesty, oči i pokožka. Mohou pálit oči a v krku. Snadněji vznikají respirační infekce, záněty a alergie. Prach a alergeny se mohou více vířit, takže dochází ke zhoršení příznaků u alergiků. To vše platí ve zvýšené míře pro vyvíjející se organismus batolat. Jaké je řešení? Pořízení zvlhčovače do dětského pokoje.Základní druhy zvlhčovačů

Existuje více druhů různých zvlhčovačů. Jejich cenové rozpětí se pohybuje od několika stokorun neomezeně výše. Zvlhčovače dělíme podle principu jejich fungování na parní, ultrazvukové a na zvlhčovače se studeným odparem. Parní zvlhčovače fungují podobně, jako třeba varná konvice. Zvlhčují vzduch teplou vodní párou. Nevýhodou těchto zvlhčovačů může být vyšší spotřeba elektřiny. Nižší spotřebu energie a tichý provoz nabízejí ultrazvukové zvlhčovače. Jejich ventilační systém zvlhčuje vzduch pomocí produkce jemné a viditelné páry. Jsou výkonné a u zákazníků oblíbené. Nejpřirozenějším způsobem zvlhčování vzduchu v místnosti je studený odpar, protože se odpařuje pouze takové množství vody, jaké vzduch v dané místnosti potřebuje. Na filtračních kazetách takového zvlhčovače ulpívá voda z nádržky, která je následně odpařována a rozháněna do ovzduší. Touto formou může docházet také k částečnému čištění vzduchu. Tyto zvlhčovače je vhodné pořizovat s vybavením antibakteriální úpravy vnitřních součástí.

Tip pro čtení!
Záněty horních cest dýchacích, pneumonie, srdeční vady nebo psychické potíže mohou způsobovat dušnost. Jaké jsou příznaky a první pomoc při dušnosti?

Výběr zvlhčovače

Při výběru zvlhčovače je dobré zohlednit velikost místnosti, ve které budeme zvlhčovač využívat. Rozhodně lze doporučit nákup tohoto přístroje ve specializované prodejně nebo na zavedeném internetovém serveru, nikoliv někde u stánku a bez příslušného atestu. Kdo si není jistý správnou volbou, může využít doporučení a poradenství personálu značkové prodejny. Vhodné je zjistit si před nákupem na internetu recenze a testy těchto přístrojů. Do dětských pokojů jsou lze pořídit zvlhčovač v designu například zvířátka, mašinky či jiného dětského motivu. Pokud pořídíme zvlhčovač ve standardním designu, jeho využití bude trvalejší a univerzálnější.Zdravý spánek dětí

Mnoho rodičů si pochvaluje, že po nákupu zvlhčovače má jejich dítě klidnější spánek a netrpí tolik zdravotními problémy. Výrazné úspěchy zaznamenává používání zvlhčovače u alergiků. Každopádně pro udržování správného vzduchu v dětském pokoji platí pravidlo pravidelného větrání, udržování čistoty a všech hygienických zásad. Dětský imunitní systém postupně dozrává a zaslouží si vhodné prostředí pro svůj zdravý vývoj.

Čističe vzduchu

Čističky vzduchu slouží k odstraňování nečistot z ovzduší v místnostech. U čističek je nutno zohlednit druh filtrace a výkon. Vybírat je dobré podle druhu nečistot, které chceme ze vzduchu odstranit. Čističky vzduchu pracují na rozdílných principech typů filtrace. Zpravidla jsou nejúčinnější ty, které kombinují více filtračních stupňů. Při nákupu si všímáme vzduchového výkonu, hlučnosti a funkcí. Stejně jako u zvlhčovačů platí zodpovědný výběr s ohledem na výsledky spotřebitelských testů a vyplatí se investovat do kvality. Čističky mají efekt především v rodinách kuřáků, ale zbavují vzduch také prachu, bakterií, alergenů, virů a zápachu. Zakoupit lze kombinovaný přístroj, který je čističkou a zároveň zvlhčovačem vzduchu.Koupit či nekoupit

Zda pořídit do dětského pokoje zvlhčovač a čističku vzduchu či nikoliv je na osobní volbě každého rodiče. Pomocí kvalitního vlhkoměru lze snadno zjistit aktuální vlhkost v bytě a podle toho se zařídit. Určitě spí spokojeně ve svém dětském pokoji mnoho dětí bez zvlhčovače i bez čističky, ale každý organismus je různě citlivý na okolní prostředí. Zvlhčovač společně s čističkou vzduchu může být užitečnou pomůckou ve vaší domácnosti. Kvalitní zvlhčovač a čistička vzduchu pomáhají v místnosti navodit optimální klimatické podmínky.