Odsávačky na dětskou rýmu

Rýmu si jednou za čas protrpí každé dítě. Objevuje se poměrně často a je otravná jak pro nemocného, tak pro rodiče. Velmi malé děti však neumí ještě správně smrkat a tak jim musí rodiče pomoci prostřednictvím speciální odsávačky. Odsávačka vysaje z nosu hleny a dítě může znovu volně dýchat. Samotné odsávání se ale dětem příliš nelíbí, kroutí se u něj a někdy dokonce pláčou. Rodičům pak nastává únavný boj. Jakou odsávačku zvolit a jak ji správně a efektivně používat?

Odsávačka na rýmu u dětí | Foto: Shutterstock
Odsávačka na rýmu u dětí | Foto: Shutterstock

Jak na to?

Zatímco naše babičky tyto vymoženosti neměly, my si dnes můžeme vybírat z různých druhů odsávaček, které jsou při dětské rýmě téměř nezbytným pomocníkem. Neléčená rýma může způsobovat další zdravotní komplikace, bolesti hlavy, uší, onemocnění průdušek nebo třeba průjmová onemocnění. I samotná rýma je však u nejmenších dětí značnou komplikací. Novorozenci a kojenci totiž dýchají převážně nosem. Jakmile tedy dojde k jeho ucpání hlenem, musí dítě vyvíjet zvýšené dechové úsilí.



Vidíte-li pouhým okem, že je nos zanesený hleny, je čas použít odsávačku. Používáním odsávačky zabráníte rozšíření a zanesení hlenu směrem k dutinám, uším a průduškám. Odsávačka je složena z nádobky na hleny a dvou hadiček – jednou rodič ústy odsává (zpravidla bývá označena modře), druhou dítěti mírně zasune do nosní dírky (na konci je hadička zaoblená). Konec hadičky, kterou zavádíte dítěti do nosu, zvlhčete vodou, a zasuňte ji na hloubku asi 4 cm. Ačkoliv se vám může tato vzdálenost zdát přehnaná, anatomicky je správná. Délka nosohltanu je totiž 7 cm a hadička by se měla dostat alespoň k polovině.

Hleny je třeba odsát důsledně, ale šetrně. Po odsátí můžete použít dětské nosní kapky proti rýmě, ty však používejte, pouze pokud vám je doporučil doktor. Pozor ale na příliš časté používání odsávačky. Nešetrné, nadměrné a zbytečné odsávání nosní odsávačkou má opačný efekt a dítěti dýchání pouze ztěžuje. Po použití všechny součástky odsávačky řádně vypláchněte horkou vodou, vyvařte a nechte volně uschnout. Rozloženou odsávačku uchovávejte v zakryté krabičce tak, aby na ni nepadal prach. Odsávání hlenů z nosu je pro děti nepříjemné, připravte se proto na odpor a křik. Pokud můžete, přivolejte si na pomoc třetí osobu. Je totiž třeba pevně držet hlavičku dítěte (optimálně za horní čelist, popřípadě za čelo a vrchní část hlavy) na místě, aby se nehýbala. Hleny se doporučuje odsávat zvláště před spaním, aby se dítěti během noci lépe dýchalo a nebudilo se.



Typy odsávaček

Odsávačku používejte tehdy, pokud má vaše dítě hustou a hnisavou rýmu, v nose vidíte hleny a nosní kapky či vytírání nosu nepomáhá. Hadičku je třeba zasunout opravdu poměrně hluboko (hlen díky gravitaci zůstává v zadní části nosohltanu), pouhé přiložení k nosní dírce nemá smysl. Právě z toho důvodu se děti odsávání brání. Chcete-li odsávání zrychlit a zefektivnit, zkuste si pořídit speciální odsávačku, jež se dá připojit na vysavač. Běžně ji zakoupíte v lékárně. Tato odsávačka je šetrnější zvláště v tom, že hadičku nemusíte zasouvat tak hluboko do nosní dírky dítěte. Vysavač také odsaje hleny účinněji, než vy svými ústy. Právě tento typ odsávačky si maminky nejvíce chválí a kupují.

Tip pro čtení!
I z obyčejné rýmy se může vyvinout spousta dalších nepříjemných onemocnění. Mezi nejčastější patří zánět středního ucha.

Další typ odsávačky funguje na principu podtlaku. Jedná se o nádobku kuželovitého nebo válcovitého tvaru z měkkého plastu, která má na vrcholu malý otvor. Rodič stiskne rukou nádobku a vrcholek kužele, v němž je otvor, vsune dítěti do nosu. Poté stisk povolí. Vzniklým podtlakem se hlen ze zadní části nosohltanu nasaje blíže. Než se však hlen nasaje přímo do nádobky, je třeba odsávání několikrát zopakovat, což dítě špatně snáší. Celý proces je tak poněkud zdlouhavý. K dostání jsou v současné době i odsávačky na baterie, nebo přímo odsávačky elektrické, které zapojíme do zásuvky. Tyto typy odsávaček ošetřujícímu výrazně zjednodušují manipulaci. Nemusí mít žádnou hadičku v ústech ani na vysavači a mají tak volné ruce k držení dítěte. Oproti vysavači jsou navíc tyto odsávačky tiché a šetrnější. Při odsávání jakýmkoliv typem odsávačky ale čekejte ze strany dítěte protesty a obrňte si nervy.



Nebezpečí?

Odsávačky na rýmu jsou pro maminky stále diskutovaným tématem. Některé jim zkrátka nevěří a připadají jim nebezpečné a nespolehlivé. Lékaři však říkají, že pokud se odsávačka používá správně, nemůže dítěti ublížit, naopak pomáhá. Pokud jste její odpůrci, můžete po poradě s dětským lékařem s rýmou bojovat i následujícími způsoby: vincentkou ve spreji, mořskou vodou, nosní mastičkou či nosními kapkami.