Prořezávání zoubků

Prořezávání prvních zoubků může miminko i maminku nepříjemně potrápit. Jedná se totiž o pro miminko bolestivý proces, který má různé vedlejší účinky, jako nespavost, nechuť k jídlu, špatná nálada a častý pláč. Matka navíc ani zpočátku neví, proč se tak dítě chová. Zjistí to, až když v ústech dítěte objeví první prořezávající se zoubek. Jak miminku při prořezávání zoubků ulevit od bolesti?

Kousátko při prořezávání zubů | Foto: Shutterstock
Kousátko při prořezávání zubů | Foto: Shutterstock

Vývoj zubů

První zuby se obvykle začínají dětem prořezávat od šestého měsíce, intenzivně pak rostou až do měsíce třicátého. Úplně první zárodky mléčných zubů však vznikají, ještě když je dítě v děloze. Před porodem dokonce vznikají i základy stálého chrupu. Nejprve se typicky ukážou střední řezáky, většinou na dolní čelisti dítěte. Poté následují horní střední řezáky. Od desátého měsíce se objevují i boční řezáky. Dále přicházejí na řadu první čtyři stoličky a po nich špičáky. Nejbolestivější je pro dítě právě růst prvních stoliček okolo jednoho roku.



Do 32. měsíce narostou dítěti další čtyři stoličky – 2 dole a 2 nahoře – a doplní tak celý dětský chrup. Celkem má dítě do tří let v ústech dvacet zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). U každého jedince však může být růst zoubků velmi individuální a nemusí se vůbec řídit podle uvedeného schématu. Někdy se stává, že nejprve vyrostou dítěti boční řezáky, nebo nemá do jednoho roku života ani jeden zub. Proto maminky nemusí plašit, pokud jejich dítě nemá hned v šestém měsíci alespoň jeden zoubek. Zuby nakonec vyrostou každému, je jen otázkou času, kdy. Podle průzkumů se první zoubky objevují dříve u holčiček než u chlapců.

Tip pro čtení!
Růst prvních zoubků u miminek se stává pro některé maminky a tatínky noční můrou. Probděné noci a neustálý brekot, dokáží dostat rodiče až na samé dno.

Příznaky prořezávání zoubků

U některých dětí může růst zubů probíhat naprosto nenápadně, tiše, bez pláče a jiných příznaků. Většinou však maminky na dítěti různé příznaky zpozorují. Obvyklými jsou zvýšená teplota (ne však více než 38 °C), pláč, červené tvářičky, červený zadeček, řídká stolice, neklid, podrážděnost a slintání. Dále se uvádí:

  • Podrážděné okolí úst, brady či hrudníku dítěte jako následek nadměrného slintání – pomoci může časté jemné utírání a namazání oblasti ochranným krémem. Při velkém slinění také pamatujte na dostatečný příjem tekutin miminka.
  • Napuchlé dásně a zvýšená citlivost na horká či studená jídla.
  • Neklidný spánek spojený s častým probouzením.
  • Vodnaté výtoky z nosu miminka.
  • Kousání při kojení, krmení či pití.
  • Vyžadování větší pozornosti a častější pláč v noci.
  • Žvýkání ručiček nebo jiných předmětů.
  • Konzumace většího množství jídla nebo naopak odmítání jídla kvůli bolestivým dásním a nechuti.


Miminko bolí zuby stejně tak, jako když bolí dospělého jedince. Můžete mu však od bolesti trochu ulevit. Poskytněte mu například kousátko (nejlépe plastové kousátko s vodou, které je vychlazené), nebo jinou hračku, do které se může zakousnout. Pokud je nejhůře, pomáhají také speciální zubní gely, kterým se dítěti potírají dásně. K dostání jsou volně v lékárnách. Jestliže jste opravdu bezradní, může vám doktor předepsat určité léky proti bolesti.

Vyzkoušejte také:

  • místo kousátka můžete použít i kousek pečiva, tvrdší zeleniny či lžičku,
  • kousek zmražené zeleniny nebo ovoce,
  • fialkový kořen,
  • jemnou masáž dásní – prsty kružte a tlačte na dáseň v místě prořezávajícího se zoubku,
  • fyzický kontakt – chování, mazlení, nošení či společné spaní,
  • aroma-terapeutický masážní olej (za studena lisovaný olej s přidanými éterickými oleji),
  • studené obklady na tváře a případně i dásně,
  • neberte dítěti dudlík,
  • bolavá místa zkuste vatovou tyčinkou potírat neslazeným heřmánkovým nebo šalvějovým čajem. Pomoci může i samotné pití čaje.


Péče o první zoubky

Růst prvních zoubků dítěte prověří vaši trpělivost. Snažte se miminku splnit vše, co vyžaduje, ačkoli to někdy bude velmi náročné. Miminko bude nejspíše uplakané, nevrlé a nevyspalé, stejně tak se však mohou cítit i rodiče. Časté noční buzení a pláč má svůj důvod a dítě vás potřebuje jako útěchu. Není to však napořád. Překonáte-li nejhorší období, vše se opět zklidní a uvidíte, jakou budete mít nakonec radost z prvních zoubků vašeho dítěte. Již o mléčné zuby se však musí poctivě pečovat. Jejich kvalita má totiž značný vliv na pozdější vývoj a zdraví trvalého chrupu. Pamatujte tedy na pravidelné čištění prvních zubů (již od prořezání prvních řezáků) a na zdravou stravu s nízkým obsahem pro zuby škodlivých cukrů. Zuby dítěte zpočátku čistěte mulovým čtverečkem nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. Jakmile bude dítě dostatečně velké, naučte ho zacházet se zubním kartáčkem a pastou.