Pozor na konzervanty!

Konzervanty, zahušťovadla, kypřidla, dochucovadla, zvýrazňovače chuti, sladidla a další přidané látky v potravinách. Nejčastějšími potravinářskými konzervanty jsou kyseliny, parabeny, dusitany a dusičnany. I když se při výrobě potravin běžně používají, dětská strava je nesmí ze zákona obsahovat. Přídavné látky, které všichni známe pod společným názvem éčka, jsou velkým strašákem. Je jich velmi mnoho, ale navzdory obavám, ne všechna škodí lidskému zdraví, a některá jsou i prospěšná.

Éčka v potravinách | Foto: Shutterstock
Éčka v potravinách | Foto: Shutterstock

Pokud jde ale o stravování nejmenších, je každopádně třeba pečlivě kontrolovat všechny přidané látky. Čím méně jich je, tím lépe! Děti mají ještě dost času na to, aby si zanášely tělo chemií.



Éčka v dětské výživě

Éčka ve spojení s dětskou výživou většinu rodičů velice znepokojují. Pravda je, že některá z nich mají neblahé účinky na zdraví. Jsou to hlavně barviva, konzervační látky nebo glutamáty. Připisují se jim bolesti břicha nebo hlavy u dětí, alergické reakce a dokonce zhoršení hyperaktivity. Pod éčkem se však skrývají i některé zdraví prospěšné látky. Například vitamíny, nenasycené mastné kyseliny nebo karoteny.

Nejčastěji používaná škodlivá éčka, kterým je dobré se vyhnout

Některá éčka, nebo také aditiva, zdraví opravdu mohou poškozovat přesto, že jejich používání je povoleno. A to nejen u dětí. Škodlivá jsou potravinářská barviva, která se ale bohužel, velmi často používají právě třeba při výrobě cukrovinek, kde jsou nejčastějšími konzumenty malé děti. Další nebezpečnou látkou jsou dusitany (E 249, E 250) Z hlediska výživy nejmenších, je třeba hlídat jejich obsah především v zelenině, kam se dostávají prostřednictvím hnojiv. Velmi špatnou pověst mezi éčky, mají i glutamany (E 622 – E 625). Jde o skupinu dochucovadel – zvýrazňovačů chuti, které se však naštěstí používají v jídlech pro malé děti celkově nevhodných.



Často se v potravinářství využívají také umělá sladidla, která nahrazují cukr v sycených nápojích, žvýkačkách, zavařeninách, nebo ve vitaminových doplňcích. Sladidla najdeme pod označením (E951 ) Aspartam, (E952) Cyklamáty, ( E954) Sacharin a jeho soli. Bromičitan draselný (E 924a) se používá do pečiva a buchet.

U řady éček můžeme krom jiných varování najít i to, že jsou možnými karcinogeny. Testy se ale provádějí na velkých dávkách těchto látek. Mnohem vyšších, než jich najednou může člověk sníst.

Tip pro čtení!
Nejen mateřské mléko je nezbytností k budování dětské imunity. Nedílnou součástí je kvalitní strava plná vitamínů s minimálním množstvím soli, rafinovaného cukru a palmového tuku.

Všech éček se bát nemusíme

Kupovat potraviny bez obsahu éček je běžně téměř nemožné. Jsou všude a je jich pořád víc. Čas od času se některá zakáží, pak kupodivu zase povolí. Až se v tom málokdo vyzná. Ale dost si za to můžeme sami, když jako zákazníci jsme stále rozmařilejší. Chceme mít potraviny pořád chutnější, voňavější, trvanlivější a barevnější. Sýr, zbarvený do žluta, nám připadá tučnější, zahuštěný jogurt kvalitnější…

Neznamená to však, že jsou všechna éčka jedovatá. Mnohá tělu nijak neškodí, a některá dokonce prospívají. Své „éčko“ mají třeba i vitamíny a přírodní barviva. Na obalu výrobku musí však být prezentovány kódem, jako přídatná látka. Proto je éčkem například i obyčejný vitamín C (E300), vitamin B2 ( E101) lutein (E 161) a mnohé další.



Ať jde o jakékoli přídatné látky, je vždycky lepší, když jich výrobek obsahuje co nejméně. Nedokážeme v hlavě nosit přehled o takovém množství éček. Proto, pokud držíte v ruce výrobek, na jehož obalu se to písmenem E jen hemží, je pravděpodobné, že o nic extra zdravého, ani kvalitního nepůjde. Velice smutné je, že mnoho výrobků, hlavně sladkostí, které mají určení přímo pro děti, obsahují často tolik éček, až přechází zrak.