Příkrmový kalendář

Dětské příkrmy se začínají miminkům podávat od pátého (nekojené dítě) či šestého měsíce života (kojené dítě). Jedná se o jejich první stravu mimo mléko a o pozvolný přechod na tuhou stravu. Ačkoli dítěti podáváme příkrmy, stále mu dáváme i mléko.

První příkrmy pro děti | Foto: Shutterstock
První příkrmy pro děti | Foto: Shutterstock

Některé maminky mohou být zpočátku nejisté. Jak často dávat dítěti příkrmy, a s kterými začít? Co nám radí příkrmový kalendář sestavený odborníky?



Kdy a jak začít?

Příkrmy by se dítěti neměly podávat předčasně. Předčasné zavedení příkrmů do dětského jídelníčku snižuje objem vypitého mateřského nebo kojeneckého mléka a ohrožuje zdravý vývoj dítěte. V důsledku toho dítě neprospívá, má průjmy, zvrací a může dojít i k rozvoji alergických onemocnění. Obecně platí, že pokud je dítě hladové i po vypití více než 900 – 1000 ml mléka, je nejvyšší čas začít s příkrmy. Dále se uvádí hmotnost vyšší než šest kilogramů a zájem dítěte o různé potraviny. Dítě by také již mělo sedět a udržet láhev ve vzpřímené poloze.

Pravidla pro zavádění příkrmů:

  • Zavádějte vždy jen jednu novou potravinu
    Po podávání nové potraviny počkejte tři až čtyři dny, než vyzkoušíte další, abyste zjistila, jestli dítě nereaguje negativně – vyrážka, alergie či bolesti břicha. Maso a ovoce zavádějte jako poslední, tedy až po zelenině a přílohách.
  • První příkrmy volte pouze jednosložkové
    Jednosložkový příkrm je pro dítě lépe stravitelný. Znamená to, že obsahuje pouze mrkev, jablko, brambory apod.


  • První příkrmy tepelně upravujte
    Pokud potraviny povaříte či podusíte, budou pro dítě lépe stravitelné. 
  • Postupně nahraďte příkrmem jedno kojení
    Vyberte jedno denní kojení (např. místo oběda) a postupně ho nahraďte jednosložkovým zeleninovým příkrmem. Vhodný je třeba ten s rozmačkanou mrkví či bramborem.

Jak na to?

První příkrm je tedy vhodné zavést v době oběda. Začněte se zeleninou. První den například povařte v páře mrkev. Pokud se neobjeví komplikace, můžete od třetího dne přidat k mrkvi bramboru. Po dalších dvou dnech můžete přidat další druh zeleniny (cuketa, špenát, brokolice, květák, kedlubna či okurka) a další dva až tři dny počkejte. Postupně takto pokračujte a přidávejte další druhy zeleniny. Nikdy však nezapomínejte na minimálně dvoudenní prodlevu. Jídlo nesolte ani nijak nekořeňte!

Mezi druhým a třetím týdnem můžete začít zkoušet malé množství masa, které smícháte se zeleninou. Vhodné je třeba kuřecí, králičí, krůtí, telecí, hovězí, vepřové či rybí. Pozor dávejte na vaječný bílek, který by se dítěti do jednoho roku neměl vůbec podávat. Od čtvrtého týdne je možné dávat dítěti i ovocné příkrmy. Ty podávejte místo další dávky mléka – nejlépe dopolední či odpolední. Nejprve začněte s ovocem, které není tolik agresivní – jablko, hruška, meruňka, meloun, hroznové víno, švestky či banán. Z ovoce můžete dítěti ušlehat ovocné pyré, nepřislazujte jej však.



Nyní můžete do jídelníčku dítěte zařadit i obilné a rýžové kaše. Na obalech by měl být uveden věk dítěte, od kterého může danou kaši konzumovat. Některé kaše již obsahují mléko a ředí se vodou, jiné mléko neobsahují a ředí se mlékem. Od konce osmého měsíce miminka mu již můžete podávat i jogurt. Dále přidáváme pečivo, těstoviny a ovesné vločky. Od desátého měsíce dítěte je tak jeho strava již poměrně pestrá. Ochutnat nyní může i kousek sýru.

Pamatujte také na pitný režim svého potomka. Kromě kojenecké vody a čaje již může pít i ředěné ovocné šťávy. Odhaduje se, že dítě v tomto věku potřebuje asi 400 ml nemléčných tekutin denně. Od dvanáctého měsíce již dítě může konzumovat prakticky cokoli. Luštěniny, cibuli, rajčata, celer, ředkvičku, lilek, citrusové plody, exotické ovoce, jahody, rybíz, angrešt, maliny, tvaroh a med. To vše můžete do jídelníčku pozvolna zavádět. Navíc již může pít kravské mléko, pokud se u něj tedy neprojeví negativní reakce.



Není třeba spěchat

Je dobré mít na paměti, že každé dítě má individuální potřeby, vyvíjí se jinou rychlostí a zvládá příkrmy jinak. Proto mohou být uvedené časové údaje orientační. Vždy se řiďte podle svého miminka a netrapte se, pokud vaše sousedka již dává dítěti maso, ale vy zatím ne. Pamatujte také na možnost potravinové alergie. Pokud na ni budete mít sebemenší podezření, navštivte ihned lékaře.