Když kojící maminka náhle onemocní

Mateřské mléko kojící maminky je pro miminko životně důležité. Když ale maminka onemocnění, bojí se, že by mohla mlékem nebo léky miminku ublížit. Co tedy dělat, pokud kojíte, ale jste nemocná? Kojit dále, nebo nasadit umělou výživu?

Nemoc na mateřské | Foto: Shutterstock
Nemoc na mateřské | Foto: Shutterstock

S kojením nepřestávejte

Mateřské mléko je pro miminko velmi prospěšné a zdravé. Podle průzkumů mají kojené děti lépe vyvinutý imunitní systém, než děti, které kojeny nebyly. V dřívějších dobách se tradovalo, že pokud matka kojí a onemocní, musí s kojením přestat, aby nenakazila svoje dítě. Dnes však již lékaři vědí, že to není tak úplně pravda. Běžná virová onemocnění,  záněty močových či dýchacích cest, angína nebo chřipka, se na miminko prostřednictvím mateřského mléka nepřenesou. Naopak! S mateřským mlékem se dítěti dostávají do těla protilátky, které jej před onemocněním ochraňují a posilují tak jeho imunitní systém.



I některé matky trpící chronickým onemocněním, jako je např. cukrovka, epilepsie, artritida, roztroušená skleróza či onemocnění štítné žlázy, jsou schopny své dítě kojit. Některé opravdu vážné nemoci by však mohly být problémem, proto je důležité, aby matka přesně věděla, jakou nemoc má. Nejlepším způsobem, jak takovou situaci řešit, je tedy návštěva lékaře, který vám sdělí, jakou máte nemoc, a zda můžete, nebo nemůžete kojit. Pro kojící nemocné maminky také existují léky, které miminku neublíží. Na těžší onemocnění již dokonce existují antibiotika speciálně určená pro kojící ženy. Do mateřského mléka se navíc dostane jen malý zlomek léčiva. Nemusíte se tedy léčby bát, doktor ví, jaké prášky vám může bezpečně předepsat. Z těchto důvodů není vhodné praktikovat samoléčbu, někdy může spíše uškodit, než pomoci. Doprovází-li maminčino onemocnění opar, doporučuje se při styku s miminkem nosit obličejovou roušku. Opar se totiž sám o sobě velmi rychle přenáší a kojenec je navíc velmi citlivý, zvláště na pokožce.

Myslete na prevenci

Žena má po porodu oslabený imunitní systém, který je náchylnější k virovým onemocněním. Proto by o svoje zdraví měla pečlivěji dbát. Doporučuje se, alespoň v prvních měsících po porodu, vyhýbat velkým shlukům lidí a nemocným lidem. Zpočátku také omezte návštěvy. Můžete používat i různé vitamínové doplňky na doplnění energie, vitamínů a minerálů. Vyzkoušet může žena také léčbu různými bylinkami a jinými přírodními zdroji. Pozor však na mátu a šalvěj, ty brání tvorbě mléka! Vhodný je například čaj z jahodového a malinového listí, lipový čaj nebo heřmánek. Dopřejte si zdravou a vyváženou stravu, snažte se co nejvíce odpočívat.



Nejčastější nemoci kojících maminek a jejich léčba

  • Rýma a nachlazení: jsou nejčastějším onemocněním kojících maminek. Jejich léčba není nijak náročná, důležité je pouze tlumit příznaky. Lipový čaj vám pomůže snížit horečku, heřmánkový pomáhá na bolení v krku. Pro uvolnění dýchacích cest a léčbu rýmy můžete použít klasické solné roztoky. Dále vám může pomoci jitrocelový sirup a teplé mléko s medem a lžičkou másla.
  • Angína: léčbu angíny raději nechte na vašem lékaři. S největší pravděpodobností vám předepíše antibiotika. Tato antibiotika by však měla být speciálně určena pro kojící matky, takže jsou k dítěti šetrná. Raději si ale před jejich používáním přečtěte příbalový leták.
  • Chřipka: ačkoliv není chřipka příliš vážné onemocnění, není dobré ji podceňovat. Důležitý je zejména klidový režim, teplé prostředí a odpočinek. Na snížení horečky můžete použít běžné lékárenské prostředky pro léčbu chřipky.

Musíte přerušit kojení, co dál?

Jestliže jste onemocněla vážnější chorobou a kojení musíte kvůli nevhodným lékům přerušit, nemusí to ihned znamenat jeho úplný konec. Před nasazením léčby si můžete nějaké mléko odstříkat, zmrazit, a dítěti ho postupně dávat. Zřejmě vám však nevystačí na celou dobu užívání léků, takže budete muset přejít na umělou výživu. Po dobu, kdy budete miminku dávat umělou výživu, si však mateřské mléko dále odstříkávejte. Snažte se odstříkávat pokaždé, kdy by mělo být dítě kojeno. Tím zabráníte ukončení tvorby mléka. Až budete opět zdravá, můžete zase dítě kojit.



Pro dítě i ženu může být náhlé odstavení citově nepříjemné. Miminko může být uplakané a dožadovat se kojení. Může dokonce odmítat jíst umělou stravu. Je to zcela normální projev zastavení kojení. Mějte proto pevné nervy a snažte se potřebnou dobu tyto nepříjemnosti vydržet. Některé ženy se po tomto prvním vynucením odstavení miminka již ke kojení nevrátí, nechtějí totiž znovu procházet útrapami dalšího odstavení.