Jak nejlépe posilovat dětské zdraví

Dětský organismus a imunita jsou křehké a náchylné k onemocněním. Děti jsou tak často nachlazené, mívají kašel, rýmu a teplotu. V dětském kolektivu se nemoci přenášejí velmi rychle, děti si je mezi sebou předávají a vzniká tím začarovaný kruh.

Vitamíny pro dětskou imunitu | Foto: Shutterstock
Vitamíny pro dětskou imunitu | Foto: Shutterstock

Od dětí se pak většinou nakazí i rodiče. Abychom těmto nemocem předcházeli, můžeme imunitu našich dětí různými způsoby posilovat. Imunitní systém se totiž pomocí vhodných praktik stává odolnějším.



Dobrá životospráva

Imunitní systém je obranný mechanismus živočicha, který zajišťuje rozpoznávání a likvidaci cizích či škodlivých struktur v těle. Dokáže v organismu identifikovat nežádoucí bakterie a viry, jež způsobují nemoci. Proto je důležité mít imunitní systém dobře vyvinutý a odolný. Studie ukázaly, že imunitní systém se dá již odmalička do jisté míry „trénovat a vytrénovat“. Dodržujeme-li správné zásady, značně do budoucna snižujeme možnost onemocnění. Proto je tedy dobré začít již v raném věku.

Podzim a zima nejlépe odhalí, jak na tom vaše dítě s imunitou je. Základem odolného imunitního systému je dostatečný spánek (pro batolata je ideální délka spánku 12 až 13 hodin), výživná strava, pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb. Pobyt na čerstvém vzduchu se v dnešní době stává opomíjeným, ale stále je potřebný. Dítě by mělo být venku denně, minimálně hodinu, a to téměř za každého počasí. Pohybu mají malé děti dostatek, neustále někam lezou, běhají, skáčou apod. Tyto aktivity jsou pro ně prospěšné, takže není důvod je přerušovat. Naordinujte si ale také společné procházky.

Dětská strava (stejně jako strava dospělého jedince) by měla být bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a bílkoviny. V praxi to znamená jíst hodně zeleninu, ovoce, ryby, celozrnné výrobky, jogurty a luštěniny. Nezapomínejte ani na přiměřené množství česneku a cibule. Jsou to totiž jakási přírodní antibiotika a obsahují prospěšné antioxidanty. Dalším přírodním antibiotikem je i zázvor, lze jej přidávat na dochucení do jídla, nebo si z něj udělat čaj. Pokud však konzumujete zázvor často, můžete se jím snadno předávkovat. Dětem zázvorový čaj pořádně oslaďte medem a přidejte trochu citronu. Do jídelníčku dítěte se snažte zařadit i dýňová a slunečnicová semínka bohatá na zinek a kyselinu listovou.



Otužování, sauna a bylinky

Ačkoli je otužování poměrně nepříjemnou metodou posilování imunity, osvědčeně funguje. U dětí ho můžeme praktikovat v umírněné formě. Postačí například neumývat dítě v přehnaně horké vodě, nebo přiměřeně topit v dětském pokoji. Teplota by neměla přesáhnout 22°C. Až půjdete s dítětem ven, ačkoliv bude zima, nemělo by být nesmyslně nabalené. Spousta maminek své dítě obléká až příliš, tím mu ale škodí. Podobně jako otužování funguje i saunování. Neváhejte proto s dítětem jednou týdně (účinky saunování vydrží až šest dní) zajít na pár minut do sauny. Pro děti je velmi vhodná třeba bylinková sauna, kde není teplota příliš vysoká, a bylinky příjemně pročistí dýchací cesty jedince.

Na podobném principu funguje i solná jeskyně, která blahodárně působí na celý dýchací systém. Sauna zvyšuje počet buněk schopných likvidovat viry a bakterie, a zlepšuje přizpůsobení se organismu změnám teplot. Na pomoc si můžete přizvat i různé vitaminové doplňky. Dětem se podávají zejména přes podzim a zimu formou sirupu nebo rozpouštěcích tablet a bonbónů. Bylinky a aromaterapie jsou oblíbenými přírodními možnostmi maminek, jak dětskou imunitu učinit odolnější. Každá bylinka však není pro dítě vhodná, proto se vždy poraďte s lékárnicí. Bylinkami se navíc lze lehce předávkovat, dodržujte důsledně doporučené maximální dávkování.



Co dále můžete pro zdraví svého dítěte udělat?   

  • Vyvarujte děti pasivnímu kouření – dětem vystaveným kouři se šance na onemocnění dýchacích cest zvyšuje o 30 %.
  • Neizolujte dítě od případných hrozeb (kontakt se zvířaty, dětský kolektiv či zalidněné prostory). Nechejte jeho imunitní systém, ať si zvyká a „vytváří protilátky“.
  • Dodržujte zásady hygieny (umytí rukou před jídlem, po použití záchodu či po návratu zvenku), ale nepřehánějte. Pokud si dítě zvykne na příliš sterilní prostředí, jeho imunita bude slabá a při prvním kontaktu s bakteriemi onemocní.
  • Kojte! Výzkumy potvrzují, že kojené děti mají imunitní systém silnější než ty, které kojeny nebyly.
  • Hlídejte hmotnost svého dítěte. Přebytečná kila znamenají pro tělo zátěž, jež imunitní systém oslabuje.