Kojenecká souprava do porodnice

Pořizování věcí pro miminko, má zcela nezaměnitelné kouzlo. Do porodnice nastupuje maminka vybavena věcmi pro někoho, kdo tu s námi vlastně ještě není. A tak se výbava pro novorozence pořád dokola náležitě řeší. Protože zatímco sám pro sebe sbalí člověk snadno, mít to na zodpovědnost u někoho jiného, je vždy těžší. A platí to tak trochu i zde. I když jste s dítětem dosud jedno tělo, musíte zapřemýšlet, v čem mu tady na světě bude po narození nejlépe. Aby mu nebylo horko nebo zima, aby ho nikde nic neškrábalo, neškrtilo, nešimralo. Každá maminka prostě ví, že výbava pro miminko na pobyt v porodnici, je ještě důležitější než její. Tak vzhůru do toho!

Jednorázové a látkové pleny | Foto: Shutterstock
Jednorázové a látkové pleny | Foto: Shutterstock

Začněte informacemi z Vaší porodnice

Dnes je celkem běžné, že se maminky ve vybrané porodnici k porodu registrují. Je tomu tak hlavně ve velkých městech a u hodně vyhlášených porodnic. Tady je třeba se zaregistrovat už na začátku těhotenství. I porodnice, které neregistrují, ale přebírají ženu do péče alespoň měsíc před termínem.Je tak zpravidla dost času zjistit, co „erárního“ pro novorozence porodnice nabízí. Dozvíte se, jak je to s plenami, kojeneckým oblečením a případně dalšími potřebami, které pak podle svého uvážení můžete využít či nikoli. Podle toho také pak chystejte věci pro miminko. Praktické jsou minimálně dvě tašky, aby se dětské věci nemíchaly s Vašimi. Pokud chcete „látkovat,“ porodnice Vám nejspíš vstříc nevyjde a je lepší nechat to na doma. Pokud budete mít pro dítě vlastní oblečení, chce to větší zásobu.

Kojenecké soupravy – oblečení pro miminko

Co budete oblékat miminku v porodnici, je jenom na Vás. Soupravu oblečení určeného do porodnice, můžete rovnou koupit nebo si oblečky zkompletovat sama. Dítě v porodnici je oblékáno stejně, jako jinde v interiéru. Samozřejmě s ohledem na roční období, počasí a skutečnost, že se právě narodilo. Pod názvem „souprava do porodnice“ se skrývá soupravička, kterou snadno koupíte i bez tohoto určení. Tato je ale v dárkové krabičce s příslušným nápisem. Zajistit, aby to miminku v porodnici slušelo, není žádný problém.

Výběr se v současnosti obrovský. A na to, aby věcičky byly krásné, je kladen velký důraz. Mnohem důležitější je ale materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno. První dětské oblečení by mělo být nejlépe bavlněné, a to se zárukou. Praktické je vrstvení, protože narozené miminko neumí hospodařit s teplotou.Rychle mu může být zima a snadno se také přehřeje. Je proto třeba mít s sebou vrchní díl s krátkým i s dlouhým rukávkem, kabátky, dupačky i polodupačky, To jsou vlastně dupačky do pasu. Letnímu dítku přibalte body. Nezapomeňte na čepičku podle ročního období a ponožky (papučky), lehké i silnější rukavičky. A podle počasí lehčí nebo teplejší deku.   Nezapomeňte na dostatek košilek. Oblečení na cestu nemusíte skladovat po celou dobu pobytu. To stačí dodat v den propuštění. Bývá to sváteční úkol tatínků.

Běžně se pro novorozence určena velikost 50, běžně však rodiče kupují oblečení o něco větší. Pro předčasně narozené lze koupit velikost menší než 50.

Další potřeby pro miminko

Samozřejmě plenky! V porodnici jich dostanete minimum, a to jenom první den. Je to taková první pomoc. Pokud průběžně nebudou přinášet návštěvy, musíte mít nabaleno 40-50 plen. Vlhčené ubrousky, žínku, podložku a chcete-li, i dudlík. V porodnicích někdy dudlíky zrovna nevítají. Ale Vaše dítě-Vaše věc.Možná oceníte i nůžky na nehtíky. Některá miminka je mají už v porodnici přerostlé a mohou se poškrábat. Případnou dětskou kosmetiku volte podle svého rozumu a na reklamu zas tolik nedejte. Pokožka sotva narozeného dítěte je velmi citlivá. Takže s kosmetikou raději opatrně. Tady platí, že méně je více.