Podle čeho vybírat porodnici

Správný výběr porodnice může mít zásadní vliv na celý porod, psychickou pohodu maminky a poporodní zvládnutí péče o miminko a vyrovnání se s nepříjemnými pocity. V dnešní době si žena může svoji porodnici vybrat, samozřejmě pokud nenastanou nečekané komplikace. Proto je dobré tuto možnost využít.

Těhotenská kontrola | Foto: Shutterstock
Těhotenská kontrola | Foto: Shutterstock

Matky samy často říkají, že právě z porodnice, jejího prostředí a z chování personálu mají převážně strach a pobyt v porodnici je pro ně stresující představa. Pokud se tedy předem připravíte a pečlivě si porodnici vyberete, můžete si tyto nervy ušetřit.Příjemné prostředí

Nejedna žena by chtěla rodit doma z důvodu známého, příjemného a klidného prostředí. Odrazují je však možné komplikace a nedostatek lékařského zařízení, které porodnice oproti porodu doma poskytuje. Je tak problém tyto dva požadavky skloubit. Pokud jste však v porodnici ještě nikdy nebyla, nebo jste ji naposledy navštívila před dvaceti lety, možná se budete divit, co vše se od té doby změnilo. Například dnešní pokoje již vypadají úplně jinak – přívětivěji, útulněji a klidněji. Než nastane den porodu, rozhodně se běžte do své vybrané porodnice podívat. Nejprve si ji můžete prohlédnout na internetu, pokud se vám bude líbit, navštivte ji osobně.

Poproste sestřičky, zda by vám ukázaly porodní sál, pokoje pro rodičky a také ty, ve kterých pak budete s miminkem ležet. Všímejte si dále ochoty, vstřícnosti a přístupu samotného personálu. Seznámit se můžete i s porodníky, kteří ve vybrané nemocnici rodí. Ptejte se na cokoliv, co vás zajímá. Zda vám vybraná porodnice vyhovuje či ne, poznáte velmi rychle. Navštivte jich klidně i více a potom si jednu vyberte. Je důležité, abyste se v porodnici cítila co nejlépe, uvolněně a pohodlně. Podle žen jsou také u porodu zásadní pocity jistoty, bezpečí a vědomí, že se na zdravotní personál můžete zcela spolehnout.

Tip pro čtení!
Strašákem obcházející ženy po porodu je laktační psychóza. Samotný porod je psychicky a fyzicky vyčerpávající a nejedna maminka potřebuje po porodu odbornou pomoc.

Možnosti porodu

Máte-li ohledně svého porodu nějaké speciální požadavky, vždy se v nemocnici ptejte, zda vám je mohou dopřát. Chcete rodit do vody, při hudbě, v neobvyklé poloze, vyhnout se epiduralu, nebo naopak uvítáte jakoukoliv úlevu od bolesti? To vše by vám měla vaše porodnice poskytnout. Kolik lidí můžete mít s sebou na sále? Dají vám miminko ihned po narození? Pomůže vám někdo se správným kojením, a pokud vám to nepůjde, budou vás i přesto nutit? Vše je lepší ujasnit si předem. Na různé zkušenosti z vašeho okolí a praktické informace se lze zeptat duly, která má o porodech a nemocnicích přehled. S hledáním porodnice rozhodně začněte se značným předstihem a pamatujte, že vzdálenost od vašeho domu není jediným rozhodujícím kritériem. Nejste si jistá, na co všechno máte v porodnicích právo, a co naopak můžete odmítnout?Na co se dále zeptat:

 • má porodnice dětskou jednotku intenzivní péče?
 • jaký způsob analgezie (anestezie) je v porodnici používán a je plně hrazen pojišťovnou?
 • pořádá porodnice předporodní kurzy? Kdy se do porodnice přihlásit?
 • může být tatínek přítomen u porodu?
 • je možné zajistit si nadstandardní pokoj?
 • provádí v nemocnici klystýr a nástřih hráze?
 • bude u vás nepřetržitě přítomen někdo z lékařského personálu? Jak často vás budou chodit kontrolovat?
 • jaké pomůcky pro porod jsou v porodnici dostupné (relaxační míče, ribstoly, možnost tlumení bolestí ve sprše, porodní stoličky…)?
 • umožňují v porodnici odběr pupečníkové krve?
 • jak to bude s návštěvami po porodu?
 • bude s vámi miminko ihned po porodu plně na pokoji (tzv. rooming-in)?
 • za jak dlouho po porodu budete moci jít domů?

Zkušenosti známých

Pokud zvažujete porodnici, ve které rodila vaše kamarádka, můžete se jí přirozeně zeptat na její zkušenost. Dávejte však pozor na fakt, že každá žena může od svého porodu očekávat něco jiného. Proto automaticky neznamená, že byla-li s porodnicí spokojena vaše kamarádka, budete spokojena také. Co se týče porodu, mají ženy velmi individuální a odlišné představy. Nespoléhejte se tedy pouze na recenze jiných matek a vždy si vše ověřte na vlastní oči a zejména pocity.Při výběru porodnice si vezměte na pomoc také partnera, zvláště pokud bude u porodu přítomen. Porodnice bude první místo, kde spolu společně s miminkem strávíte svůj první čas. Měli byste si ho proto co možná nejvíce užívat v příjemném a pečujícím prostředí, které bude vyhovovat vám oběma.