Kolik zaplatíme za porod

Pokud očekáváte narození dítěte, je potřeba počítat i s výdaji spojenými se samotným  porodem. A to i přesto, že je hradí pojišťovny. Vy si můžete připlatit za to, aby byl co nejpohodovější. Kolik a do čeho můžete, nebo chcete investovat, záleží samozřejmě na vás. Možností, jak si za poplatek zpříjemnit porod i pobyt v nemocnici je už dnes hodně, a stále přibývají, protože přinášejí porodnicím nemalé zisky.

Nadstandard u porodu | Foto: Shutterstock
Nadstandard u porodu | Foto: Shutterstock

Narození zdarma není

Na kolik přijde porod pojišťovnu se nedá tak lehce spočítat, protože to určuje více aspektů. Záleží na délce hospitalizace, rozsahu nutné péče i na tom, jak umí daná nemocnice hospodařit. Cena nekomplikovaného přirozeného porodu je asi 12 tisíc.  Císařský řez stojí přibližně 25 tisíc korun.Vybíráme porodnici

Doba těhotenství je dost dlouhá na to, aby si žena stačila o každé porodnici zjistit dostatek informací. Je lepší, když není moc daleko od domova. Ale jsou i maminky, které se rozhodnou rodit v porodnici vzdálené mnoho kilometrů.  To je ovšem dost riskantní a stihnout to nemusíte. Při výběru porodnice mohou trochu pomoci statistické údaje. Třeba počet porodů ročně, může být jistou známkou toho, že je porodnice oblíbená. Některé porodnice mají na svých stránkách velmi podrobné statistiky.  Zdaleka nejspolehlivější jsou ale zkušenosti ostatních. Pověst, dobrá i špatná, se šíří rychle.

Nejžádanější nadstandardní služby

Cenu si stanovuje zařízení samo. Nabídku poskytovaných nadstandardních služeb najdete na webu příslušné porodnice.

Předporodní kurzy. Příprava na porod 200 – 700 Kč. Tyto kurzy jsou určeny buď pro samotnou ženu, nebo pro oba partnery.

Volba porodníka. Tato možnost je dnes už legální, jen ji porodnice málo prezentují veřejně. Na svých stránkách ji má třeba porodnice v Roudnici nad Labem. Tam, když budete mít u porodu pana primáře, zaplatíte 15000. Kč.  Jeho zástupce stojí 10000 Kč a ostatní lékaři 5000 Kč. Pokud opravdu stojíte o konkrétního porodníka, informujte se. Cena může být dost vysoká, podle toho, jak velkou kapacitu v oboru si zvolíte. Zaplatíte 5000 –25000 Kč.  Ale je to investice, která může mít velký význam.

Porodní asistentka. Dnes se ženy často přejí, mít u porodu porodní asistentku nebo dulu.

Zatímco porodní asistentka smí poskytovat zdravotní péči. Dula je víceméně psychickou oporou. Ceny se pohybují od 4000,-Kč do 6500,- Kč.Otec u porodu. Tady jsou cenové rozdíly ještě větší, než u ostatních služeb. V některých porodnicích je otec u porodu standard. Většinou se však poplatky schovávají jen za jinou formulaci „náklady na účast osoby blízké“. V cenách mohou být propastné rozdíly. Pohybují se od symbolické stokoruny, např. ve Strakonicích, až po 1500 Kč. V Praze -Podolí . Cena za účast otce u plánovaného císařského řezu je vyšší.(cca. 1000 – 2500 Kč)

Porodní box/pokoj . Prostor, vybavený pro pobyt ženy před, při i po porodu. Cena je 800 – 2000 Kč. Někde si účtují zvlášť poplatek za přítomnost partnera. Nabízí se i rezervace pokoje předem.

Anestezie bez lékařské indikace. Epidurální, inhalační anestezie. Cena je 400-1000, podle druhu. Spinální anestezie je dražší.

Nadstandardní strava. Za poplatek si můžete zajistit i lepší jídlo. Příplatek činí 120 -240 Kč/denNadstandardní pokoje plně vybavené, s vlastním sociálním zařízením, ledničkou, TV, aj. Pokoje s manželskou postelí a postýlkou, umožňují celé rodině být spolu, po celou dobu pobytu. Ceny jsou velmi různé, podle typu pokoje a pohybují se v rozmezí 600 – 2000 Kč/den.

Nadstandardní pokoje jsou, s výjimkou lékaře u porodu, z poskytovaných služeb nejdražší.  Zkušenosti maminek ale hovoří v jejich prospěch.