Porodní asistentka

Obor porodní asistentka patří mezi nelékařské zdravotnické profese. Vzdělání v oboru lze získat tříletým bakalářským studiem VŠ. To je v současnosti minimálním potřebným vzděláním K výkonu povolání potřebuje asistentka licenci.

Porodní asistentka
Porodní asistentka | Foto: Shutterstock

Kompetence porodní asistentky

Kvalifikovaná porodní asistentka může vést nekomplikovaný porod od začátku do konce, bez dohledu lékaře. V její kompetenci tak je i sledování průběhu těhotenství a péče o matku a dítě v šestinedělí. Porodní asistentku si může rodička zajistit i do porodnice, pokud se chce maximálně vyhnout lékařským zásahům při porodu. Ne všechny porodnice však tuto službu umožňují. Pokud si maminka takovou najde, může porod proběhnout bez jakékoli účasti lékaře. K porodu může ženu doprovázet také dula. Ta však na rozdíl od porodní asistentky nemá oprávnění k provádění zdravotnických úkonů. Je tedy vlastně jen zkušeným doprovodem. Dokáže poradit, jak ulevit mamince od bolesti a zpříjemnit dobu před narozením dítěte.Kompetence porodní asistentky stanovuje zákon o nelékařských zdravotnických profesích. A přestože mohou vést porod od začátku do konce samostatně, včetně zdravotnických úkonů s porodem spojených, běžně jsou na porodních sálech vnímány jako sestřičky. A soukromé asistentky porodnice nevítají. V kompetenci porodní asistentky je například také vedení hodin jógy pro těhotné či předporodních kurzů.

Když chcete rodit s porodní asistentkou

Rodit s porodní asistentkou často chtějí ženy, které by nejraději rodily doma, ale navzdory tomu nakonec zvolí nemocnici. Pokud chcete rodit jen s asistentkou, musíte najít porodnici, která to umožňuje. I pak ale půjde o asistentku v dané porodnici zaměstnanou či takovou, která s ní má smlouvu. Pomůže sestavit porodní plán, kde můžete mít přímo uvedeno, že si přejete přítomnost PA a co nejméně zásahů lékaře a personálu. Práce asistentky, která má s porodnicí smlouvu, je hrazena ze zdravotního pojištění. Služby soukromé porodní asistentky, které si můžete zajistit už po dobu celého těhotenští, a následně i šestinedělí, si musíte uhradit. Často je porodní asistentka také laktační poradkyní i dulou v jedné osobě.Jak si najít svou porodní asistentku

Pokud se rozhodnete využít služeb porodní asistentky, najděte si ji hned na začátku těhotenství. Kromě asistentek, které jsou zaměstnankyněmi porodnic nebo gynekologických ambulancí, jsou i takové, které provozují soukromou praxi. Prvním krokem, a nejlepší volbou, je výběr podle referencí. Je velmi důležité, abyste si s porodní asistentkou padly do oka. Aby Vám byla sympatická a měla Vaši důvěru. Pokud tomu tak nebude, Vy nebudete spokojená. Ani kdyby její služby byly sebelepší. Kontakty na asistentky mají i gynekologické ambulance. Nebo ji můžete hledat přes Unii nebo Českou komoru porodních asistentek. Ceny služeb jsou individuální podle druhu. Nejdražší jsou předporodní kurzy a samotný doprovod k porodu. Obvyklá cena je 10 000 Kč. Za každou návštěvu, například kontrolu po porodu, laktační poradenství nebo pomoc s péčí o miminko, pak zaplatíte nejčastěji 1000 Kč. Ceny dalších služeb se pak pohybují v řádu stokorun.