Jak vyvolat porod

Máte už tak dlouho po termínu, že Vás straší vidina vyvolávaného porodu? Můžete zkusit přírodě malinko pomoci. Vždy ale maximálně šetrnými přirozenými metodami. A vždy samozřejmě raději až dostatečně dlouho po termínu. Svůj záměr proberte pro jistotu s lékařem Začít je dobré tím, co je pro nás ze všeho nejpřirozenější.

Vyvolání porodu | Foto: Shutterstock
Vyvolání porodu | Foto: Shutterstock

Pohybem k porodu

Nemůžete-li se už dočkat miminka, které ignoruje termín narození, zkuste ho pobídnout pohybem. Choďte hodně pěšky. Nebojte se delších procházek, nevozte se výtahem. Už za časů našich babiček, se k vyvolání porodu totiž doporučovala chůze do schodů. Vyšlápněte si tedy občas nejen je, ale i nějaký ten kopec. Provozujte takovou tělesnou aktivitu, kterou Vám stav dovoluje, v rozsahu, aby Vám působila potěšení. Obecně se dá říct, že porod pomáhá spustit fyzická námaha. Nepřeceňujte ale síly až k velkému vyčerpání. Pobídnout k porodu může miminko i pravidelné pohupování na míči nebo některé cviky těhotenské jógy, určené pro poslední období těhotenství. Ty můžete cvičit sama nebo pod odborným vedením v hodinách jógy pro těhotné.Zafungovat mohou i bylinky

Mezi bylinkami v tomto směru kraluje určitě maliník. Pití maliníkového čaje po termínu dokáže vyvolat porod i do několika dnů. Účinkuje i mateřídouška, skořice, fenykl, čaj ze zázvoru a hřebíčku, nebo pár kapek levandulového oleje do koupele. Pozor ale na neuvážené užívání bylin. Vypadají nevinně, ale opravdu fungují. Dá se jimi předávkovat stejně jako jinými léčivy, a mohou přivodit žaludeční i jiné zdravotní potíže. Rozhodně proto nepřekračujte doporučené dávkování. K bylinkám přidejte i pravidelnou masáž bradavek. Ta stimuluje děložní činnost. Bradavky navíc připravuje na zátěž, kterou pro ně bude znamenat kojení miminka. Jako účinná se někdy doporučuje i masáž hráze. A to nejen na vyvolání, ale také jako prevence nástřihu při porodu.

Lázeň, víno a rozkoš

První, co Vám na vyvolání porodu patrně poradí i lékař, je teplá koupel. Ve vaně s vodou o teplotě 40 stupňů, masírujte bříško proudem sprchy. Pokud porod potřebuje opravdu už jen zlehka postrčit, tak se brzy po takové koupeli opravdu rozběhne. To, že si ve vaně máte pro lepší účinek vzít k ruce i kapku červeného, Vám už možná lékař neřekne. Ale stejně tak, jako se červeným vínem už odedávna vyvolává menstruace, může se podílet i na nástupu kontrakcí.Příjemné chvíle můžete navíc završit ještě příjemnějším sexem. Něžné milování je starou, dobře známou stimulací žádoucích kontrakcí pro nástup porodu. Sperma je také největším přírodním zdrojem prostaglandinů, které příznivě ovlivňují zralost děložního čípku a tím připravenost na porod. Prostaglandiny se používají i při vyvolávaném porodu v nemocnici. Důkazem toho, že intimnosti pomáhají povolat miminko na svět, je i to, že spouštěčem kontrakcí může být i masturbace.

Ačkoli jsou všechny uvedené rady bez záruky, alespoň Vám čekání na porod příjemně vyplní. A je tu velká šance, že se vyhnete vyvolávanému porodu. Ten je ostatně až tou nejzazší možností a dítě má čas až do 42. týdne. V záloze máte případně ještě Hamiltonův hmat, kdy zkušený lékař pomocí série zevních hmatů může pomoci porod rozběhnout. Je-li zákrok úspěšný, rozběhne se porod v řádu hodin.Někdy je ale veškerá snaha o přirozené spuštění porodu marná. A ke slovu přichází tedy porod vyvolaný pomocí léků a pod lékařským vedením. Porod maminky vnímají jako jiný a i bolestivější. Protože to, co se má dít spontánně, řídí léky, člověk, a ne příroda. Proto je vyvolávaný porod pro ženu i miminko větší zátěží, než když jde vše samo, tak jak má. Ale naprostá většina porodů se přece jen rozběhne samo, byť je těhotenství déle po termínu. Vyvolávaných je u nás asi 17 % porodů.