Jak poznám, že rodím
Porod je událost radostná, ale popravdě – čím více se blíží, tím více obav i otázek přináší. Především, jak bude probíhat a jak se ohlásí. Ženy, které čekají první dítě, mají o to větší starost, že neodhadnou ten správný čas na odjezd do porodnice.
Ale ani maminka, která už děti má, si nemusí být zrovna jistá, že porod už skutečně přichází. Tak jako je jiné každé dítě, tak se liší i způsob, jakým dává vědět, že už je to tu! Kdyby to bylo tak jednoduché, nebylo by tolik falešných poplachů. Lékaři jsou na ně ale zvyklí. A vyjet pro jistotu i předčasně není žádná hanba. Pod dojmem, že už to musí být ono, vyráží někteří ustaraní rodiče i opakovaně nadarmo. Ale jak se říká – raději dvakrát zbytečně, než jednou pozdě.
Někdy si ženy mezi sebou radí, že stačí spoléhat na intuici. Maminky prý nadcházející porod vycítí. Vždycky to nefunguje. Porod může začít mnoha způsoby a ne každý je obvyklý. Čím blíže jste termínu, tím více počítejte s tím, že pokud je náhle s Vaším tělem něco jinak, může to být ono.
Cítíte se divně
Znáte to, takový stav, kdy je prostě člověku divně. Může Vás bolet hlava a záda, možná nemůžete spát. Musíte častěji na toaletu, protože máte nucení na velkou. A jakoby to nestačilo, objeví se průjem bez zjevné příčiny. To všechno znamená, že se v těle něco odehrává. Samozřejmě se může jednat o virózu, ale i o přípravu organismu na porod. Pokud je tomu opravdu tak, nedají na sebe další a tentokrát už mnohem jasnější signály dlouho čekat.
Poslíčci versus kontrakce
Poslíčci jsou takovou předzvěstí skutečných porodních kontrakcí. Příprava dělohy na porod. Některé ženy je vůbec nezaznamenají, zatímco jiné je zažívají už od poloviny těhotenství. Přicházejí krátkodobě, tolik nebolí, bolest se hlavně nestupňuje a brzy odezní. Skutečné kontrakce se hodně podobají zesilujícím menstruačním bolestem a přicházejí v pravidelných intervalech. Ne vždy jsou kontrakce nesnesitelně bolestivé a podstatné je, zda a jak často se opakují. Důležitá je jejich pravidelnost. Zatímco poslíčky umí rozehnat sprcha, nebo vana s teplou vodou, u skutečných kontrakcí se to určitě nepovede. Naopak přichází pravý čas odjezdu do porodnice.
Odchod hlenové zátky
Hlenová zátka je přítomna celé těhotenství. Spolu s plodovými obaly chrání dítě před možnou infekcí zvenčí. Tvoří ji malé množství hustého hlenu. V důsledku otevírání porodních cest se zátka uvolní a odchází. Buď najednou, nebo po částech. Její odchod jednoznačně neznamená začínající porod. Ale je třeba počítat s tím, že přijde během několika dnů. Uvolnění hlenové zátky není nijak bolestivé a může uniknout pozornosti. Někdy se v hlenu objevuje příměs krve. Nejedná se ale o nic nebezpečného.
Prasknutí plodové vody
Není jasnějšího signálu pro začínající porod, než je odtok plodové vody. K tomu může dojít kdykoli a kdekoli a nelze si jej splést. Voda odteče najednou a je jí velké množství. V termínu má zdravá plodová voda lehce mléčné zabarvení. Neměla by být nazelenalá. Tehdy hrozí miminku riziko infekce. I po odtoku vody se jen málo porodů skutečně rozjede. Může to trvat ještě dlouho. Ale maminka už patří do porodnice. Většinou má dost času se tam dopravit.
Nebezpečný je únik plodové vody během těhotenství. Maminky se ho proto obávají kdykoli mají větší pocit vlhkosti. Většinou se ale jedná o výtok, který je v těhotenství běžný. U některých žen je silný a provází celé těhotenství. Při podezření si lze v porodnici nechat udělat rozbor zachycené tekutiny. To spolehlivě určí, zda nejde o plodovou vodu.