Pes přítel dítěte

Snad každé dítě si přeje mít doma zvířátko. A mezi vysněnými mazlíčky suverénně vedou psi. Proč právě psi? Pes je za nejlepšího přítele považován právem. Je nesmírně kontaktní a je bez nadsázky členem rodiny, se kterým se prostě počítá. Jinak to snad ani nejde. Vždyť podle mnoha pramenů může inteligence psa dosahovat úrovně tříletého dítěte!

Pes a dítě | Foto: Shutterstock
Pes a dítě | Foto: Shutterstock

Dětská touha po psí společnosti je patrně úplně přirozená, protože duše dítěte a psa jsou si v lecčems velmi blízké. Především svojí čistotou. Nebo si myslíte, že pes duši nemá? Ale ano. Stačí se mu podívat do očí.Víc, než přítel aneb Canisterapie podomácku

Vztah k vlastnímu pejskovi je pro dítě velmi obohacující. Pes znamená nejen zcela nový sociální kontakt, ale má i prokazatelné antistresové vlastnosti. Když je o něj správně postaráno, má převážně dobrou náladu. Hlazení a mazlení se psem odbourává napětí a uklidňuje. Psovi může dítě pošeptat všechno. Za žádný průšvih se nebude zlobit. Ten není schopen křivdy, posměchu ani zrady.  Kamarád navždycky. Je to ostatně asi právě ta oddanost věrnost a láska, pro kterou jsou psi tolik vyhledávaní. Dávají člověku to, čeho se mu mezi svými nedostává.

Pes je schopen být dítěti i téměř rovnocenným partnerem při hře. Může si s ním hrát skoro tak, jako s lidským kamarádem. Pes se naučí nejen to, co je pro něho typické, jako je třeba přinášení předmětů, ale umí si hrát i na schovávanou, nebo na honěnou. Spolehlivě chrání před pocitem osamělosti.K malému dítěti malý pes?

Při výběru pejska je důležité nejen to, jaká rasa se vám líbí. Především je důležité vybrat rasu vhodnou k dětem. Zdálo by se, že je nejlepší vybírat mezi malými plemeny. Není to ale vůbec pravidlo. Je řada velkých plemen, která jsou známa láskou k dětem. A zase naopak, jsou plemena maličká, kterým je bez přítomnosti dětí lépe. Nevyhledávají totiž hru a z dětí mohou být nervózní. To jsou například krysaříci nebo čivavy. Takovíto mini psi mohou taky snáze přijít k úhoně.  Jako plemeno k malým dětem nevhodné se přímo uvádí čau-čau. Mnoho plemen ale láskou k dětem přímo překypuje. Boloňáček, kokršpaněl, pudl. Z těch velkých jsou to jednoznačně všichni  retvívři nebo labradoři. Při výběru zvažte vaše bytové a časové možnosti a velikost a fyzickou zvladatelnost psa v dospělosti. K dítěti pořizujte vždy štěně, sebehodnější starší pes se s dítětem nestmelí tak dokonale, jako štěňátko. K mláděti patří mládě.

Splněný sen

Štěně kupujte vždy od chovatele. Máte právo vidět jeho rodiče, nebo alespoň matku, i podmínky, v jakých jsou psi drženi. Není marné obětovat čas a důkladně vypozorovat chování štěňat. Dá se tak odhadnout budoucí povaha. Nejlepší je projevit zájem včas, ať máte z čeho vybírat. K výběru štěněte vezměte dítě s sebou. Vyčkejte a vyberte to, které se k vám bude nejvíce mít. To si vás vybralo. Sympatie jsou to téměř vždy vzájemné.Od chvíle, kdy přinesete pejska domů, máte doma jedno dítě navíc. Říká se to o psech často a je to pravda. Další mládě, které potřebuje chránit. Díky jeho roztomilosti, chtějí děti štěně pořád chovat, hrát si a mazlit se s ním. I v tom nejlepším úmyslu mu tak mohou zle ublížit. Platí, že dítě by nemělo být se psem dlouhou dobu samo, ať už jde o štěně nebo dospělé zvíře. Pes dítěti v žádném případě nesmí ublížit. Ale stejně tak by nemělo ubližovat ani dítě psovi.

Pes a malé dítě, to bývají často nerozluční přátelé. Ani jeden z nich však nenese odpovědnost za své chování. Ta je vždy na nás – dospělých lidech.