Jak efektivně bojovat s akné

Vypadá to, že akné je neporazitelný, velmi nepříjemný, věčný problém. Estetický, a v těžší formě i zdravotní a společenský. Téměř každý se s ním někdy potýkal, potýká nebo potýkat bude.

Akné v pubertě | Foto: Shutterstock
Akné v pubertě | Foto: Shutterstock

Akné bohužel netrápí jen dospívající, kteří to nesou nejhůře. Mohou jím trpět i ti dávno plnoletí. Proto se rodí pořád nové a nové nápady, jak s akné bojovat. Jak svépomocí, tak stále dokonalejšími přípravky z lékárny.



První pomoc na dosah

Akné je především hormonální záležitost. Proto bývá nejhorší právě v dospívání, kdy tělo prochází hormonální bouří. A tak trochu si dělá, co chce. Někoho postihne těžší, někoho mírnější forma akné, a dříve nebo později většinou vymizí. Jenomže nevypadá hezky. Takže každý dělá, co může pro to, ať ty ohavné pupínky zmizí co nejrychleji, a víckrát se neobjeví. Nebo ať aspoň nejsou vidět. Kůže je orgán, na kterém jsou veškeré změny ihned patrné.

Projevují se na ní i změny v organismu celkově. Kůže umí rychle reagovat i na požití příliš ostrých nebo kyselých jídel, kdy se objeví třeba svědivá vyrážka. Z tohoto důvodu panuje názor, že některé potraviny způsobují akné. V některých případech je to jen domněnka. Určité potraviny ale akné opravdu ovlivňují. Nikoli však jeho tvorbu, ale jeho stav. Nevhodná jsou bohužel právě ta jídla, která většina mladých lidí miluje a těžce se jich vzdává. Dospívání je ale zároveň obdobím, kdy je člověk schopný mnoha obětí proto, aby se líbil. Mnozí dospívající proto přistoupí i na úpravu jídelníčku.



Často se tvrdí, že akné zhoršuje třeba kakao nebo čokoláda. Pro to však nejsou přesvědčivé důkazy. Neplatí to ani o koření, pokud na něj člověk nereaguje celkově přecitlivěle. Co však škodí prokazatelně, je příliš mnoho cukru a smažená jídla. Zhoršení projevů akné způsobují i mléčné výrobky. Kvůli obsahu hormonů a antibiotik v mléku. Oblíbené pochutiny by měl nahradit dostatek čerstvé zeleniny. A milovanou kolu, obyčejná voda. Správně zvolený jídelníček se na stavu pleti projeví velmi brzy. A kromě trochy odříkání, to mnoho nestojí.

Pomocníci z přírody

Při zmínce o bylinkách sice leckterý pubertální potomek protáhne obličej, ale přírodní prostředky není třeba předem zavrhovat. Na rozdíl od dermatologických chemických přípravků, je u těch přírodních přece jen o něco menší riziko zhoršení, nebo alergické reakce. A koneckonců i přípravky z lékárny, ať už na předpis nebo ty volně prodejné, se zpočátku ubírají stejnou cestou pokusu a omylu. Bylinné odvary poslouží ve formě obkladů. Zkuste ošetřovaní pleti odvarem z měsíčku, šalvěje nebo heřmánku, který působí protizánětlivě a má vysoušecí účinky. Působení pečlivě pozorujte.

Aknózní pleť je sice převážně mastná, ale překvapivě může být i přesušená. Není jednoduše zdravá a právem se označuje jako problematická. Jakýkoli nový léčivý přípravek, bylinky nevyjímaje, je nutné používat zpočátku jen velmi opatrně. Pokud dítko snese česnekový odér, může v boji s akné posloužit dobře i obyčejný stroužek česneku. Česnek je přírodní antibiotikum a má ověřené protizánětlivé účinky.



Cesta do lékárny

I když samoléčba akné zabírá, výsledky jsou většinou pomalejší, než při použití léčebných přípravků z lékárny na předpis i bez. Jestli jste akné zatím ještě nesvěřili do rukou dermatologa, nezapomeňte v lékárně na zinkovou a konopnou mast a kvalitní propolis. Propolis má přímo zázračné účinky na pleť. Člověk na něj ale může být alergický. Je potřeba opatrně vyzkoušet. Zinková mast je dlouho osvědčené léčivo. Zinek je pro zdraví kůže zcela nezbytný. Je vhodné užívat jej i vnitřně, stejně jako vitamín C. I ten přispívá k dobré kondici pokožky. Předpokladem úspěšné léčby akné, je pravidelné čištění pleti. Volíme k tomu přípravky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky, bez obsahu alkoholu. Těžší formy akné by měl mít pod kontrolou lékař.