Vše jednou začíná. První přebalování, kojení i vyčerpání

Porodem začíná nový život miminka, ale také matky, která se učí s miminkem zacházet, držet jej, přenášet a pečovat o něj. První dny po porodu tak bývají šťastné a současně i náročné. Maminku čeká první přebalování, koupání, kojení či uklidňování svého potomka.

Péče o miminko | Foto: Shutterstock
Péče o miminko | Foto: Shutterstock

Navíc se dostavuje fyzické vyčerpání z porodu a pocity nejistoty, pochybností, strachu či úzkostí ohledně dítěte a jeho zabezpečení. Naštěstí miminko první týden po porodu téměř neustále spí, takže si může odpočinout i matka. Co vše tedy mohou novopečené maminky první dny po porodu očekávat?



V porodnici

Zhruba první čtyři až pět dnů po narození dítěte tráví novorozenec s matkou v porodnici. Miminko je společně s matkou v jednom pokoji, na pokoji bývají obvykle dvě ženy. Po narození prospí dítě přibližně 20 hodin denně, díky čemuž se může prospat i maminka vyčerpaná porodem. Miminko se obvykle probouzí s křikem, který znamená požadavek na kojení. Jakmile je dítě nakojeno, uklidní se, chvíli je vzhůru a zanedlouho poté opět usne.

Kojení může být zpočátku pro maminku obtížné, zvláště netvoří-li se jí dostatek mléka. Se správnou technikou kojení pomáhají ženě sestřičky. Je důležité dítě co nejčastěji k prsu přikládat, tím se totiž zvyšuje produkce mléka a kojení jde pak ženám snadněji. Pokud se mamince i přesto kojit nedaří, mohou jí sestřičky laktaci zcela zastavit a dítěti je podáváno umělé mléko určené pro novorozence. Ženu také čeká první přebalování miminka. Během prvních dvou dnů po porodu vylučuje dítě stolici černé barvy, tzv. smolku. Následně se stolice mění na běžnou novorozeneckou, tedy žlutou a kašovitou. Po přebalení se některým dětem, které mají problémy s kyčlemi, dává na klasickou (papírovou) plenu ještě kus látky na široko, aby byly nožičky dále od sebe a kyčle miminka se srovnaly tak, jak mají.



První kontrola kyčlí probíhá již v porodnici, kde lékaři zjistí, zda dítě má, nebo nemá s kyčlemi problémy. Prvorodičky může zpočátku překvapit žlutá barva kůže miminka, která znamená novorozeneckou žloutenku. Během prvních dnů se vyskytuje zcela běžně u každého dítěte, 6. den po narození by měla odeznít (vzácně přetrvává 2-3 týdny). Je způsobena nahromaděním bilirubinu (žlutého barviva) v krvi, pokud se sama ztratí, není důvod k jakýmkoliv obavám. V porodnici je dítě pod dohledem sester a lékařů a čeká jej několik vyšetření, například novorozenecký screening, kdy lékař odebere kapku krve z paty dítěte a provede krevní rozbor. Je-li vše v pořádku a má-li dítě dostatečnou váhu (více jak 2500 g), může maminka s dítětem opustit porodnici a jet domů za tatínkem.

Konečně doma

Jakmile již budete s dítětem doma, přijde k vám na kontrolu dětský lékař. Prohlédne si miminko a zapíše potřebné údaje. Máte-li nějaké dotazy, nebojte se zeptat, od této doby totiž bude mít na starosti zdraví vašeho dítěte on. Většina dětí je od narození hodná, buďto spí, nebo klidně leží, koukají, snaží se otáčet hlavičkou a zkoumají své okolí. Některé děti však mohou brečet a vyžadovat pozornost rodičů. Chtějí se chovat, pohoupávat či drndat.



Na zabavení dítěte můžete vyzkoušet také masáže či hlazení tělíčka olejem. Miminku se může líbit i jemné cvičení a protahování, to však provádějte opatrně podle příruček, ideálně po názorné ukázce lékaře. Novorozenci si dále velmi užívají koupání, voda by měla mít teplotu kolem 37 °C, teplota vzduchu v místnosti asi 25 °C. Snažte se utvořit si pravidelný denní režim.  Zvyknout si na život s miminkem, kojení, přebalování a jeho koupání není zpočátku lehké, přesto se však snažte dodržovat určitou rutinu. Naplňte potřeby dítěte, ale nezapomínejte také na sebe, zejména v oblasti stravování a pitného režimu.

Ženy na pravidelné stravování a dostatek tekutin často zapomínají, časem už ani nepociťují hlad, takže jí například jen dvakrát denně. Ve chvílích klidu se šetřete a odpočívejte, nemyslete na úklid či podobné věci. Musíte nejprve nabrat síly. Do denního režimu začleňte také hodinu pohybu denně, ideální je procházka s kočárkem. Zařadit se zpátky do společnosti vám pomohou mateřská centra, kde si popovídáte s dalšími matkami, naučíte se užitečné věci a pobavíte se. S miminkem je můžete navštěvovat již od ukončeného šestinedělí.



Pro svůj klid udělejte:

  • pořiďte si dětskou chůvičku či monitor dechu
  • absolvujte kurz první pomoci
  • nebojte se okolí požádat o pomoc – hlídání, uvaření či úklid
  • vybavte se přenosným košíkem, sítí nebo sedačkou (vajíčkem) tak, abyste měla miminko stále u sebe
  • na uklidnění nervů mohou pomoci bylinkové čaje či koupele
  • zjistěte si číslo na svého pediatra či nejbližší nemocnici