Jak na opruzenou pokožku a potničky

Ačkoliv se maminky snaží, aby pokožka jejich dítěte byla zdravá, hebká a jemná, většinou se alespoň jednou u svého miminka potkají s opruzeninami či potničkami. U miminek jsou tato kožní onemocnění velmi častá. Co je způsobuje, dá se jim předcházet a jak proti nim bojovat?

Potničky u dětí | Foto: Shutterstock
Potničky u dětí | Foto: Shutterstock

Opruzeniny a jejich léčba

Opruzeniny (odborně Intertigo) se projevují zarudlou pokožkou, u kojenců a batolat zejména v oblasti zadečku, mezi nožičkami, v tříslech, pod koleny a podpaží. Nejčastěji se objevují v létě. Způsobuje je teplo a vlhko, které se drží v kožních záhybech. Pokožka tak nemá dostatek přísunu kyslíku. Opruzená kůže je zvlhlá a může být i pálivá až bolestivá. Na zadečku jsou opruzeniny způsobovány především vlhkými plenami, proto je důležité měnit miminku plenky co nejčastěji. Zadeček se v plenkách zapařuje, což různým kožním problémům svědčí.



Kojenecká pokožka je velmi jemná a citlivá, pokud setrvává v pomočené plence delší dobu, opruzeniny a potničky se rychle vytvoří. Vhodné je nějakou chvíli (třeba po přebalování) nechávat miminko bez plínky, aby se zadeček provětral. Nezapomínejte také na důslednou hygienu. Dítěti pečlivě pokožku utírejte, umývejte a usušte. Po ošetření pokožky pak můžete na zadeček nanést krém proti opruzeninám, který zakoupíte v lékárně. Prodávají se také různé zásypy, pudry, mastičky a olejíčky.

Osvědčují se dále speciální zinkové a kalciové mastě. Kůži dítěte udržujte čistou a suchou, nezatěžujte ji příliš oblečením. Jestliže je pokožka hodně rudá, objevují se na ní rozsáhlé fleky a mastičky nepomáhají, je dobré navštívit pediatra, který vám může předepsat vhodnější léčbu (speciální mast či olejíček). Někdy mohou být opruzeniny ve skutečnosti počáteční fází plísně Candida, která vypadá velice podobně. Později se mění v bílé hnisavé puchýřky, které praskají. Kožní onemocnění u miminek může doprovázet nechuť k jídlu, plačtivost, neklid a rozmrzelost. Opruzeniny se začnou zklidňovat zhruba až po týdnu, jejich léčba může trvat i tři týdny. Pokud se však stav ani po třech týdnech nezlepšuje, vyhledejte lékaře.

Tip pro čtení!
Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, které se bohužel nevyhýbá i těm nejmenším. Včasná diagnóza může ulehčit Vaší nejistotě a pomoci s včasnou léčbou pokožky Vašeho miminka.

Opruzeninám můžete částečně přecházet správnou hygienou a péčí o pokožku miminka. Používejte výhradně dětskou kosmetiku (nepoužívejte syntetická mýdla!) a vyvarujte se pěnám do koupele. Dítě často přebalujte (i v noci), zadeček omývejte a důkladně utírejte. Opruzeniny může způsobit i chlorovaná voda, které by se mělo dítě vyhýbat. Speciálním případem je pak plenková dermatitida, kdy jsou opruzeniny způsobeny kvůli uvězněné pokožce v plenkách, kde nemůže dostatečně dýchat. Vyvolává ji i zpocení kůže a zvýšená hydratace močí pod plenami.

Co vše může opruzeniny způsobit?

  • velmi teplé prostředí,
  • vysoká vlhkost vzduchu,
  • neprodyšné oblečení z umělých materiálů,
  • nadměrné sezení,
  • nedostatečná nebo špatná hygiena – nadměrné používání mýdla a kosmetických přípravků snižuje přirozenou obranyschopnost pokožky


Potničky a jejich léčba

Potničky jsou malé červené pupínky až puchýřky, které svědí a vznikají zadržováním potu v potních žlázách při přehřátí těla. Později mohou puchýřky i prasknout, a poté dochází k odlupování kůže. Nejčastěji se vyskytují na krku, trupu, vnitřní straně stehen, v tříslech a na zadečku. Někdy se objeví i na obličeji. Miminka se mohou potničkami osypat zejména v létě při dlouhé cestě autem nebo v noci, kdy se během spánku zpotí. Také potničky je dobré léčit větráním postiženého místa, kůže musí volně dýchat. Miminko by nemělo být ve vlhkém oblečení, vyhýbejte se igelitové podložce pod matrací. Doporučuje se také koupání ve vlažné vodě (ochlazování je na potničky dobré) a oblékat dítě do prodyšného oblečení z bavlny.

V lékárně seženete proti potničkám krémy a pudry, dbejte na hygienu miminka. Některým maminkám se osvědčilo natřít postižená místa vlažným heřmánkovým nebo černým čaje. Mají prý hojivé a zklidňující účinky. Heřmánek navíc vysušuje, takže pomáhá obzvláště na puchýřky a mokvavé ranky. Nejdříve však vyzkoušejte, zda na něj není dítě alergické! Jiné maminky zase nedají dopustit na kukuřičnou mouku a bylinkové kůry, např. nálev z řapíku či měsíčku lékařského. Poté můžete na kůži opatrně nanést zásyp. Kůže se tak zklidní a vysuší. Potničky naštěstí nebývají dlouhodobým problémem, zmizí během několika dnů.



Prevence

Abyste tedy zabránili opruzeninám a potničkám, je důležité dodržovat hygienu, nenechávat dítě ve vlhkém prostředí, zejména v létě ho moc nenavlékat a často ho přebalovat. Dětská pokožka je velice citlivá a je potřeba o ni dbát a mít tyto hrozby kožních onemocnění na paměti.