Jak pečovat o pokožku novorozence

Každé děťátko se narodí pokryto ochranným sekretem, který se nazývá mázek. Po narození je miminko omyto vodou, a tím ochranná funkce mázku, který byl přirozenou součástí pokožky v prenatálním období, skončí. Je potřeba začít o pokožku novorozence pečovat. Správně pečovat. A to vždycky vyžaduje individuální přístup. Stejně jako kdykoliv později. Také u miminek platí: co jednomu prospívá, nemusí zcela vyhovovat jinému. Je proto vždy otázkou času najít optimální způsob, jak co nejlépe a nejšetrněji pečovat o jemnou a citlivou pokožku novorozeného děťátka, jaké hygienické, ochranné a pěstící přípravky zvolit.

Dětské kosmetické přípravky | Foto: Shutterstock
Dětské kosmetické přípravky | Foto: Shutterstock

Jak vypadá pokožka novorozence?

Čerstvě narozené miminko bude vždycky potřebovat čas, aby se jeho pokožka vyrovnala se změnou, která příchodem na svět nastala. Různé nepravidelnosti, které se na kůži dítěte objevují, to znamená skvrny, vyrážka či červená znaménka, jsou důsledkem porodního tlaku nebo nedostatečné zralosti kůže novorozence. Obvykle samovolně mizí v průběhu dvou až tří týdnů po narození. Tyto nepravidelnosti souvisejí s nastavením funkcí v těle novorozence, které se až po narození postupně optimálně upravují. V této souvislosti je třeba zmínit také obvyklé, běžné několikadenní olupování kůže novorozeného miminka, a to hlavně na končetinách. Tělíčko dítěte, zvláště předčasně narozeného, bývá pokryto chmýřím, které mizí též v průběhu dvou týdnů. Trvalým defektem ovšem naopak může někdy být tzv. oheň neboli plamen, což je vrozené cévní rozšíření; jedná se o plochu na kůži, menších i větších rozměrů, někdy i v obličeji, která mívá poměrně výraznou, světle červenou barvu.



Péče o pokožku novorozence

O citlivou pokožku novorozence je potřeba od počátku pečovat pravidelně a důsledně, a to z hlediska hygieny (čistoty), ochrany i pěstění. Jemná pokožka miminka je vystavena stálým každodenním vlivům jeho vlastních tělesných funkcí a může být jimi snadno podrážděna. Jedná se konkrétně o pot, sliny, moč a stolici. Podrážděná pokožka pak může dítěti působit nadměrnou citlivost a někdy i výraznější bolest.

Koupat nebo jen omývat novorozence?

Odborníci se různí v názorech na každodenní koupání novorozence, případně kojence nebo i většího dítěte. Z hlediska dítěte je pak třeba vycházet z toho, jak si dítě koupání oblíbí. Pro některé děti akt koupání evidentně není příjemný. Alespoň zpočátku. Důležité je ovšem vždy odstranit z pokožky vše, co by ji mohlo dráždit. Dostatečné ošetření pokožky se tedy může dít i pouhým omýváním konkrétní části dětského tělíčka, aniž by se při tom muselo koupat dítě celé. Volba je vždy individuální. Koupeme-li novorozence, mělo by to být zásadně vždy jen krátce, několik minut. Pokud jde o toaletní přípravky, je bezpodmínečně nutné vždy zvolit takové, které jsou určeny výhradně pro nejmenší děti. Přípravky určené dospělým by mohly citlivé novorozenecké pokožce i výrazně uškodit. Při použití jakéhokoliv dětského toaletního mýdla, šampónu, dětských ochranných krému, olejů, zásypů apod. je zcela nezbytné vyzkoušet pozvolna jejich působení na dětskou pokožku, dávkovat vždy jen výrobcem doporučované optimální, a raději pouze minimální, množství.

Péče o pahýl pupeční šňůry

S péčí o pokožku novorozence souvisí v prvních dnech po narození také péče o zaschlý pahýl pupeční šňůry. Maminka se o něj musí správně postarat do té doby, dokud se sám neuvolní a neodpadne. Obvykle to je asi do deseti dnů po porodu. Důsledná péče zabrání vzniku infekce. K ošetření okolí pahýlu se používá zpočátku výhradně tampón zvlhčený čistým lihem, a přibližně po dvou týdnech lze použít vlažnou převařenou vodu. Po očištění je nutné pokožku důkladně vysušit, případně i zasypat zásypem, aby se absorbovala zbylá vlhkost. Poté, co pahýl odpadne, je nutné důsledně čistit pupíček dítěte až do doby úplného zhojení.

Pokožka obličeje, oči, uši

K pravidelnému mytí pokožky obličeje, očí a uší, ať už k samostatnému nebo při celkové koupeli, se stále doporučuje používat alespoň do věku 6 měsíců dítěte nejlépe převařenou vlažnou vodu. Varem se odstraní z vody případné nežádoucí bakterie. Mytí se doporučuje provádět vždy nejlépe zvlhčeným tampónem, přičemž je z hygienického hlediska důležité používat pro každé oko a ucho vždy čistý tampón. To je prevencí přenosu případné infekce. Čisté tampóny se pak používají také na omývání úst a pokožky obličeje.



Pokožka pod plenkami

Velkou pozornost a péči je pak dále nutné věnovat pokožce, která přichází do styku s plenami. A to nejen v oblasti genitálií a zadečku, ale také na bříšku i na zádech. Je potřeba vždy vyzkoušet a následně používat takové pleny, které dítěti skutečně vyhovují a nezpůsobují mu nadměrné pocení. Pokožka se doporučuje omývat pravidelně, pokaždé při výměně plen, a to buď jen vodou, případně jemnou čisticí emulzí, či vlhčenými ubrousky. Tak, aby na ní nezůstávaly zbytky moči ani stolice. Následně je vhodné dle potřeby ošetřit pokožku miminka také vhodným ochranným krémem.

Pot, sliny a čisté ruce

Důsledně omývat vyžaduje také pot, veškeré záhyby kůže po celém tělíčku a také pod bradou, na zátylku nebo v podpaží, to znamená všechna snadno dostupná místa, kde k zapocení či znečištění obvykle dochází. Naopak genitálie miminka se doporučuje mýt co nešetrnějším způsobem, raději povrchově bez hlubšího vymývání či přetahování. A dále pak je samozřejmě nutné umývat průběžně také dětské sliny. Pravidelně omývat by měla maminka rovněž pokožku hlavičky a ruce miminka. Dítě se často dotýká obličeje. Někdy se takto může poškrábat nedostatečně ostříhanými nehtíky, proto je potřeba pravidelně udržovat také jeho ruce v naprosté čistotě.

Mnoho maminek si zpočátku myslí, že zvládnout správně veškeré činnosti spojené s péčí o malé dítě je nad jejich síly. Postupně ale téměř každá žena získá praxí na potřebné zručnosti a jednotlivé úkony každodenní starostlivé a láskyplné péče se pro ni stanou samozřejmou dovedností. K spokojenosti její i jejího dítěte.