Mazová zátka – čištění uší u dětí

Nahromadění většího množství mazu v uchu může způsobit vytvoření mazové zátky. Ta však může zapříčinit svědění, potíže se sluchem a v krajním případně i zánět vnitřního ucha. Proto je důležité si uši čistit a těmto problémům předcházet. Jak však postupovat u novorozenců, kteří mají malinká a citlivá ouška? Mají jim rodiče vůbec uši čistit? A pokud ano, jaký způsob je nejvhodnější?

Kontrola uší u dětí | Foto: Shutterstock
Kontrola uší u dětí | Foto: Shutterstock

Maz do ucha patří

Žádný rodič nechce, aby mělo jeho dítě uši plné mazu. U čerstvě narozených miminek to však může být problém. Jak a čím správně miminku čistit uši, abychom se mazu zbavili, ale přitom ucho nepoškodili? Nedostatečná péče o čištění oušek miminek může vést k zanesení zvukovodu a zhoršení sluchu. Maz v uších je také důvodem pro vstup a usídlení bakterií a virů. Určitá ušní hygiena je tedy důležitá, ale musí být velmi opatrná a šetrná.



V žádném případě se proto nedoporučuje strkat dítěti do uší špejle s vatou (či vatové tyčinky) a otáčet jimi. Řešením mohou být speciální ušní vatové tyčinky pro děti, které jsou tvarované tak, aby nepronikly příliš hluboko do ucha miminka a nepoškodily ho. Před použitím je však vždy namočte vodou či olejíčkem, nikdy je nepoužívejte na sucho. Netlačte je do ucha a příliš s nimi neotáčejte. Jemně je přiložte do ucha a nechte je tam, kam dosáhnou, nesnažte se tyčinku zasouvat hlouběji. Poté stačí pouze jedno či dvě nenásilné otočení. Vatové tyčinky mají dvě negativa. Zaprvé, při špatném zacházení mohou poškodit ucho či sluch dítěte. Zadruhé, děti je nemají rády a při jejich aplikaci se mohou vztekat, různě kroutit a uhýbat hlavičkou či plakat.

Další možností jak vyčisti ouška dítěte je ušní sprej, jehož použití je lehké a „bezbolestné“. Používejte ho však teprve tehdy, když je to potřeba, nikoliv jako prevenci (to všeobecně platí u jakéhokoliv čištění uší). Určitá míra mazu zkrátka do ucha patří, je to zcela normální. Jestliže to tedy budete s čištěním přehánět, narušíte tak přirozené prostředí ucha, čímž můžete miminku způsobit různé komplikace.

Čištění provádějte jednou za čas, až když je maz opravdu viditelný a je ho příliš. Některé maminky čistí dětem uši navlhčeným papírovým kapesníčkem. Rožek papírového kapesníku navlhčete a jemně ouško očistěte tam, kam jednoduše dosáhnete. V žádném případě netlačte prst dovnitř, hlouběji do ucha. Intenzivním čištěním uší můžete poranit jejich vnitřek, což následně přispívá k průniku infekce do ucha. Maz má navíc svoji funkci, nevytváří se jen tak, nahodile. Chrání citlivou kůži ve zvukovodu a vytváří bariéru proti choroboplodným zárodkům. Odstraňujte tedy jen přebytky, které se dostaly z vnitřního ucha ven.



Mazová zátka

Pozor – čím víc ucho čistíte, tím méně je mastné a vytváří další maz, aby tkáň promazal. Stačí tedy, když ouška vyčistíte jednou či dvakrát za týden. Naopak při nedostatečném čištění uší se uvnitř utvoří mazová zátka. Způsobuje pocity zalehnutého ucha, tlaku v uchu a zhoršení sluchu. V některých případech může ucho i bolet, proto si ji někdy rodiče pletou se zánětem. O odstranění mazové zátky se ale raději nepokoušejte a ponechte tuto starost lékaři. Mazové zátky se zbaví pomocí speciálních nástrojů nebo výplachem ouška. Laik většinou zátku neodstraní, místo toho ji posune ještě hlouběji do ucha a celou situaci tak pouze zkomplikuje.

Spreje do uší mají ušní maz rozpustit a vyplavit ho ven. U některých lidí však vyvolávají svědění a nepříjemné pocity v uchu, navíc často obsahují mořskou sůl, díky které se maz nerozpustí tak, jak by měl. Proto lékaři doporučují používat spíše přírodní olejíčky. Olejíček stačí jednou za čas kápnout dítěti do ouška, maz se zředí a zabrání tak tvorbě mazové zátky. Jako nejlepší variantu čištění uší dětí označují odborníci vytření mazu kouskem kapesníku, ale jen toho, který se nahromadil na okraji zvukovodu.



Další nejlepší možností je použití olejíčku – to je pro rodiče snadnější a navíc se nemusí obávat, že by zasáhli příliš hluboko do ouška miminka a poranili by ho. Někteří rodiče, ale i odborníci, pak zastávají názor, že žádné čištění uší není potřeba. Uši se zkrátka vyčistí samy přirozenou cestou. Je to ale skutečně pravda? Ano, ucho se sice vyčistí samo, ale dělá to tak, že vyloučí přebytečný maz z vnitřku ucha ven. Maz se pak usadí ve vnějším uchu, odkud se už však sám neodstraní. Právě proto je třeba vnější část ucha čistit. Pokud by se zde maz hromadil, zůstával by i ve vnitřním uchu, čímž by došlo ke zhoršení sluchu, utvoření mazové zátky apod.