Pozor na otravy! Dítě ochutnávač

Malé děti rády strkají všelijaké předměty do pusy, a to bohužel i ty, které ani nejsou k jídlu, a z kterých se mohou lehce otrávit. Děti totiž vše poznávají především ústy, a tak se nemůžeme divit, když cucají i ty nejpodivnější věci. Na co zejména si dávat pozor a jak v případě otravy reagovat?

Nebezpečí otravy u dětí | Foto: Shutterstock
Nebezpečí otravy u dětí | Foto: Shutterstock

Nebezpečí číhá všude

Téměř polovina otrav je dílem malých dětí, především pak batolat. Batolata jsou rychlá a zvídavá, touží poznat svět kolem sebe a vše si vyzkoušet. A zkoušejí ústy. Vše žvýkat a ochutnávat je pro ně naprosto normální a přirozené. Je důležité, aby si tuto skutečnost rodiče uvědomili a učinili preventivní opatření.



Nevhodné věci, zvláště ty, kterými by se mohlo dítě otrávit, je dobré uklízet mimo dosah dětí, nebo ještě lépe tak, aby je vůbec neviděly. Ačkoliv dítěti stokrát zopakujete, že nemá na určitý předmět sahat, v nestřeženém okamžiku ho stejně bude chtít prozkoumat a může dojít k neštěstí. K většině otrav malých dětí dochází paradoxně doma a nejčastěji v kuchyni, kde se vyskytuje značné množství nebezpečných věcí. K otravám však dochází i na návštěvách, kde má dítě spoustu nových podnětů a chce je vyzkoušet. Navíc mohou být v jiných domácnostech bez dětí pro ně nebezpečné předměty volně přístupné.

Léky, rostliny a chemikálie

Podle záznamu lékařů se děti nejčastěji otráví rostlinami, léky či chemikáliemi (zvláště čisticími prostředky). Vysoké dekorační rostliny v obývacím pokoji (difenbachie, pryšec trojhranný nebo Kristova koruna) jsou pro děti velkým lákadlem a často je napadne je olíznout. Problém nastává v případě, kdy je rostlina jedovatá. Nebezpečné rostliny se však nacházejí i na zahradách, loukách či v lesích (oleandr, durman obecný, konvalinka vonná, tis červený a různé houby). Léky zase mohou dítěti připomínat sladkosti a vidí také rodiče, kteří si je strkají do úst, takže je napodobují. Starší děti si je pak mohou splést s vitamíny a doplňky stravy. Jedna pilulka běžného léku naštěstí nemá na dítě podstatné účinky, ale větší množství může působit katastrofálně. Čisticí prostředky zase lákají děti pěkným obalem, efektivním rozprašováním či netypickou vůní. Jejich požití je však velmi nebezpečné. Není také dobré přelévat chemikálie do obyčejných plastových lahví, které mají děti spojené s pitím. Pozor dávejte i na kosmetické přípravky.



Co při otravě dělat?

Máte-li podezření, že dítě pozřelo něco jedovatého, ihned důkladně vypláchněte dítěti ústa. Důležité je zjistit, co přesně dítě požilo a jak velké množství. Pokud se jedná o čisticí či kosmetický přípravek, bude nejlepší, když ho vezmete s sebou k doktorovi. Ten se podívá na jeho přesné složení a zjistí, jak je otrava vážná. Některé chemikálie mohou tělo jen podráždit, jiné poleptat. Kontaktujte tedy lékaře, nebo nejlépe Toxikologické informační středisko, kde se na takové případy specializují. Čímkoli se dítě otráví, je dobré vzít na prozkoumání k lékaři, vezměte také vzorek stolice či zvratků dítěte. Následky otravy můžete zmírnit vyvoláním zvracení dítěte (podrážděním kořene jazyka, např. prstem nebo lžící), nebo podáním pár pilulek živočišného uhlí.

Pozor! V případě otravy chemikáliemi nikdy nevyvolávejte zvracení – hrozí nebezpečí vdechnutí látky. Při zvracení navíc může být sliznice poleptána dvakrát. Proto raději podejte dítěti živočišné uhlí, podle závažnosti můžete podat až 8 tablet. Tablety rozdrťte a smíchejte s vodou, poté je dítě může zapít. Uhlí se však nepodává v případě, že došlo k otravě odstraňovačem usazenin, odstraňovačem vodního kamene, přípravkem do myček nádobí, pleťovou vodou, kolínskou, zubní vodou nebo vodou po holení a alkoholem! Nejste-li si jistí, kontaktuje lékaře a poraďte se s ním. Pokud se dítě otráví nemrznoucí kapalinou , podejte mu jako protijed zředěný alkohol. Destilátu se podává 1,5 ml/kg tělesné váhy. Alkohol můžete zředit čajem či džusem. Dochází i k takovým, situacím, že dítě sní cigarety. Většinou je velmi brzy vyzvrací, ale nikotin je pro malé děti nebezpečný – ovlivňuje srdeční činnost, dýchání, způsobuje křeče a bezvědomí. Hned po požití se proto pokuste vyvolat zvracení a dejte dítěti živočišné uhlí.



Jedovaté rostliny

U rostlin většinou nedochází k těžkým otravám, protože dítě pozře malé množství toxických látek. Difenbachie se od ostatních rostlin liší. Podle chemického složení vlastně není jedovatá, ale obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého, které poškozují sliznice a způsobují otok. Poté dochází k pálení v ústech, bolesti při polykání či dechovým obtížím. Příznaky se objeví nejpozději do půl hodiny po požití rostliny. Je nutné navštívit lékaře, který podá dítěti speciální protilátku.