Čemu by se měly maminky v těhotenství vyhýbat

Každá maminka touží mít zdravé děťátko. Pro embryo je nejrizikovější první trimestr těhotenství, kdy dochází k vývoji orgánů. Ovšem i v dalších měsících těhotenství může dojít vlivem nepříznivých faktorů ke zpomalení vývoje nebo onemocnění plodu ale také k předčasnému porodu. Vše, co těhotná jí, pije a dýchá, se dostane krví přes placentu k jejímu děťátku. Všechny emoce, ať už pozitivní či negativní, stres i strach, prožívá s nastávající maminkou i její nenarozené dítě.

Zlozvyky v těhotenství | Foto: Shutterstock
Zlozvyky v těhotenství | Foto: Shutterstock

Mezi nejzávažnější rizikové faktory těhotenství patří:



  • alkohol
  • kouření
  • drogy
  • některé léky
  • infekční onemocnění (toxoplazmóza, zarděnky, syfilis, Cytomegalovirus, listerióza)
  • chemikálie
  • rentgenové záření
  • fyzikální vlivy

Čemu by se tedy měly těhotné ženy vyhýbat?

Vyhýbejte se aktivnímu i pasivnímu kouření, pití alkoholu (i tomu příležitostnému), požití syrového masa, jakým je např. tatarský biftek, výrobkům ze syrového mléka a také zrajícím a plesnivým sýrům (riziko listeriózy). Nejezte neomytou zeleninu a ovoce. Omezte pití kávy. Všechny léky a výživové doplňky berte jen na doporučení svého lékaře! Zákeřné může být také mazlení s kočkou (riziko přenosu toxoplazmózy), kontakt s chemikáliemi či jejich výpary, nebezpečné paprsky rentgenového záření či nadměrná fyzická zátěž.

Také některá přenosně nakažlivá infekční onemocnění v těhotenství můžou být vážným problémem pro zdravý vývoj embrya či plodu, proto se raději vyhýbejte kontaktu s infekčně nemocným člověkem. Například zdánlivě obyčejné plané neštovice, mohou poškodit vyvíjející se zrak ještě nenarozeného dítěte. V období viróz a chřipkových epidemií je téměř nemožné nesetkat se s chřipkovým virem, poněvadž nemůžete být v izolaci od ostatního světa, a proto dbejte na prevenci a s předstihem posilujte imunitu svého těla.



Rady na závěr

Dodržujte gynekologické prohlídky a dbejte rad vašeho lékaře, který zná vaši aktuální zdravotní stav. V těhotenství se vyvarujte tedy všem rizikovým faktorům, vyhledávejte zdravé a kvalitní potraviny s dostatkem vitamínů a minerálů a jezte co nejpestřejší stravu. Dostatečně pijte a vyhledávejte čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Dopřejte si činnosti, které vám dělají radost a potěšení a nezapomínejte na odpočinek a dostatek spánku.

Když budete v pohodě vy sama – vaše tělo i duše, prospívat bude i vaše nenarozené děťátko. Nezapomeňte naslouchat svému tělu! Vaše dítě v bříšku vám samo řekne, co potřebuje. Mnohé maminky poznaly, že poznají intuitivně, co mají dělat a čeho raději zanechat. Pokud máte chuť zajít na procházku či si raději jít lehnout, poslechněte své tělo, které je nyní vašim nejlepším rádcem.