Jak na prevenci karcinomu prsu a vaječníků

Zhoubné nádory prsu a vaječníků jsou mezi ženami právem velmi obávané. Protože zatímco rakovina prsu je dlouhodobě nejčastější, lze ji celkem snadno odhalit, a léčit včas. Naproti tomu nádory vaječníků se statisticky vyskytují sice o dost méně, jsou však zákeřnější a nemusí na ně včas upozornit ani lékařská prohlídka. Rakovina prsu zároveň přináší i zvýšené riziko rakoviny vaječníků. A naopak.

Rakovina prsu a prevence | Foto: Shutterstock
Rakovina prsu a prevence | Foto: Shutterstock

Nemocem je vždycky lepší předcházet, než je léčit. A u onkologických diagnóz je prevence opravdu klíčová, protože jde o život. A co víme o prevenci zmíněných nádorů?



Genetika? Vinna!

V minulosti se genetická zátěž v souvislosti s rakovinou nepřipouštěla ani zdaleka tolik, jako dnes, kdy už víme, že ji nelze podceňovat. Vliv dědičnosti není u všech druhů nádorů stejně významný. Některé se dědí více, než jiné. U nádorů prsu a vaječníků je riziko dědičnosti poměrně vysoké. Ženy z rodin, kde se tyto nádory vyskytly u nejbližších, přímých příbuzných, by si měly nechat udělat genetické vyšetření. Uvádí se, že rakovinou na genetickém základě onemocní „jen“ 5 – 10% žen. Ale vzhledem k tomu, že karcinomem prsu ročně onemocní více, než 4000 žen, a nádor vaječníků jich postihne bezmála 1300, dostaneme i tak hodně vysoké číslo. Ženy s rodinnou zátěží, kde se tyto nádory dědí po ženské linii, jsou adeptkami ke genetickému vyšetření genů BRCA1 a BRCA2. Nositelky mutace mají vysoké riziko onkologického onemocnění prsu a vaječníků a mírně zvýšené riziko rakoviny dalších orgánů. Jsou proto důsledně preventivně sledovány v onkologických centrech.

Další rizikové faktory

Onkologická onemocnění nikdy nemají jen jednu příčinu. Kdyby tomu tak bylo, ubralo by to rakovině na zákeřnosti a boj s ní by byl o poznání snazší. Je mnoho obecných rizikových faktorů, které jsou notoricky známé. Zmiňováno je vždy kouření, alkohol a celkově životní styl. Nádory prsu a vaječníků mají i některá specifická rizika, která nelze příliš ovlivnit, ale je dobré o nich vědět.

Věk – riziko všech onkologických onemocnění se s přibývajícím věkem zvyšuje

Bezdětnost nebo nekojení – tento údaj se dá statisticky snadno zmapovat

Brzký nástup menstruace – Je-li dívce méně, než 12 let

Pozdní menopauza – ukončení menstruace u žen starších 53 let

Hormonální léčba po menopauze – připouští se jako rizikový faktor, ale důkazy zatím nejsou dostatečné



Nejúčinnější lék proti rakovině máme ve svých rukou

Prevence je doposud nejúčinnějším prostředkem proti rakovině. Máme-li potkat v životě nerovného nepřítele, kterého porazit může být nad naše síly, je rozumné se mu pokud možno vyhnout. Stejně to platí i o rakovině, protože ona přesně takovým nepřítelem je. Je lepší, snažit se jí předejít, než se s ní utkat. V běžném životě se ukazuje, že nad preventivními prohlídkami často mávneme rukou. Proč chodit k doktorovi, když nic nebolí. Jenže jsou to právě zhoubné nádory, které na sebe bolestí většinou neupozorní včas, ale až tehdy, když mají nad námi převahu. Karcinom prsu je tím nejčastějším v ženské populaci, rakovina vaječníků má největší úmrtnost. Prevence se proto opravdu nezdůrazňuje nadarmo.

Tip pro čtení!
Rakovina prsu je často genetickou záležitostí, avšak existuje několik možností prevence. Kromě samovyšetření prsu se mezi prevenci počítá kojení po narození miminka.

To nejdůležitější v prevenci karcinomu prsu

Karcinom prsu má vysoké procento vyléčení, protože je opravdu velká šance, odhalit jej včas. Na rozdíl od mnoha jiných orgánů, nemají nádory prsu velkou příležitost, skrývat se. Proto i diagnostika bývá rychlá a brzy může tak být zahájena i léčba. A jak nejlépe zachytit nádor v raném stádiu?

Nezanedbávat preventivní gynekologické prohlídky – jejich součástí je i vyšetření prsů

Nevyhýbat se mamografickému screeningu – doporučuje se každé ženě starší 45 let, které mají vyšetření jednou za dva roky zdarma. U mladších žen se ke stejnému vyšetření využívá častěji sono resp. ultrazvuk.

Pamatovat na pravidelné samovyšetření prsu – nejsnadnější a nejdostupnější prevence, kterou hodně žen však nebere dost vážně. Může ale být pro včasnou léčbu zcela zásadní, protože nádor se může objevit kdykoli, tedy i v době mezi dvěma pravidelnými kontrolami. O významu samovyšetření dostatečně vypovídají mnohé případy, kdy si ženy nahmatají bulku úplnou náhodou třeba při mytí.



Prevence karcinomu vaječníků – neexistuje?

Vaječníky příroda ženě schovala hluboko do malé pánve. Snad proto, aby dobře chránila vajíčka, nepostradatelná pro vznik nového života. Právě uložení vaječníků a nespecifické příznaky brání včasné diagnostice rakoviny, která se dlouho nemusí projevit žádnými problémy. A navíc, jak se otevřeně uvádí, účinná prevence opravdu neexistuje. Proto patří nádory vaječníků k nejzákeřnějším. Určitý ochranný vliv má hormonální antikoncepce, užívaná alespoň po dobu tří let, těhotenství a dlouhodobé kojení, podvázání vaječníků.

Nemoc se projevuje většinou až v pokročilém stádiu bolestmi břicha, plynatostí, nebo pálením žáhy. Pokud se objeví tyto příznaky z nejasné příčiny, zvláště v kombinaci s rodinnou zátěží, je potřeba trvat na co nejpodrobnějším vyšetření. U karcinomu vaječníků se uvádějí tytéž rizikové faktory, jako u rakoviny prsu.