Ranní nevolnosti a hormonální změny

I když je těhotenství považováno za období radostné, přináší nastávající mamince i mnohé krušné chvíle. A to v podobě různých těhotenských neduhů a problémů. Těhotenství je totiž značná zátěž pro tělo. A vlastně i pro duši. Pokud podlehneme podrobnému zkoumání toho, co vše musí tělo během těhotenství zvládnout, je třeba uznat, že je to opravdu náročné.

Ranní nevolnost v těhotenství | Foto: Shutterstock
Ranní nevolnost v těhotenství | Foto: Shutterstock

Je ovšem zcela individuální, jak která žena těhotenství prožívá. Zatímco jedna zakusí všechny problémy požehnaného stavu vrchovatě, druhá nepocítí ani polovinu z nich. Velkou nepříjemností tohoto období jsou ranní nevolnosti. Trpí jimi, ve větší či menší míře, až tři čtvrtiny těhotných.



Co může za ranní nevolnosti? Samozřejmě hormony!

Pokud Vám zrovna v hlavě naskočil hCG, těhotenský hormon, máte pravdu. Ten je hlavním strážcem počínajícího života. Vůbec není náhoda, že jeho hladina je tím vyšší, čím je těhotenství mladší, tedy i zranitelnější. Jeho množství pak postupně klesá. Předpokládá se také, že svůj podíl na těhotenské nevolnosti mají i hormony štítné žlázy. A také serotonin, přezdívaný hormon „štěstí.“ Kdo by to řekl, viďte?  Vždyť tyto stavy nemají se štěstím nic společného. To, že nemůžete leckteré jídlo ani vidět a na Váš žaludek není nejmenší spolehnutí, má přesto na svědomí právě serotonin. Hormony štítné žlázy mají velký vliv už při samotném početí. Ovlivňují prosperitu a celý průběh těhotenství. Proto by si žena měla nechat vyšetřit štítnou žlázu včas. Ještě před početím.

Ranní nevolnosti: Čím hůře, tím lépe?

Zmiňují-li se těhotenské nevolnosti jako „ranní,“ není to tak docela přesné. Protože pokud Vás trápí nevolnost, pocity na zvracení, či dokonce zvracení samotné třeba v pět odpoledne, jedná se pořád o totéž. Takové stavy se sice objevují u většiny těhotných ráno. Mohou však trvat celý den. Má tohle trápení nějaký smysl? To je moc dobré vědět, protože pak se i ty nejhorší chvilky snáší líp. Tak jako se zkoumá snad vše kolem nás, pokročily už i výzkumy pídící se po hlubším smyslu těhotenských nevolností. Z těch vyplývá vskutku zajímavý poznatek. Ke zdravému těhotenství nevolnosti patří! Jsou obranou embrya proti škodlivým vlivům z potravy a prostředí, které by mohly ohrozit jeho zdravý vývoj.



Čím zdatnější embryo, tím silnější je jeho obrana. A tím horší maminčiny nevolnosti. Není ale rozhodně pravda, že maminkám, které tyto nepříjemné stavy ze začátku těhotenství neznají, by se nerodily zdravé děti. Případů, kdy se rané těhotenství neudrželo, je podle získaných dat mezi ženami, které ranními nevolnostmi netrpěly ale víc.

Tip pro čtení!
U každé ženy během těhotenství vzniká masivní hormonální bouře, která se začne zklidňovat až ke konci šestinedělí.

Další zajímavostí je, že těhotenské nevolnosti se velmi pravděpodobně vyskytují ze všech živočichů jen u lidí. Možná proto, že žádný jiný tvor nedokáže jít proti přírodě, a tím i proti sobě samotnému. Jsou pro těhotnou ženu zřejmě „zdviženým prstem,“ aby se k embryu nedostaly škodliviny. Tak si lze vysvětlit odpor k některým jídlům a pachům. Náhlé změny chutí, odklon od dříve oblíbených potravin.

Tak tolik malé zdůvodnění, abyste Vaše případná ranní muka přijímala alespoň smířlivěji. Rozhodně však nejste povinna trpět nadmíru. Co Vám může pomoci?



Jak na ranní nevolnosti

Ať už Vás trápí nevolnosti hodně nebo málo, chovejte se ke svému tělu pěkně a vzorně ho poslouchejte. Nesoustřeďte se předem každé ráno na to, že Vám bude zase zle. Psychika má opravdu velkou moc. Z postele ráno vstávejte pomalu a do ničeho se nežeňte. Když se Vám začne dělat špatně, v pravý čas se napijte vody. Nepokoušejte se pozřít nic, nač nemáte opravdu chuť. I kdyby to bylo sebezdravější. Naopak si dopřejte, co Vám chutná nebo subjektivně od nevolností pomáhá. Snažte se nepodlehnout případným záchvatům přejídání. Naopak. Jezte maličké porce. A nikdy „páté přes deváté.“ Kdykoli můžete, odpočívejte a relaxujte. Dělejte si aspoň malé radosti a buďte dobré mysli. A vydržte! S prvním trimestrem zpravidla nevolnosti mizí.