5. týden těhotenství (5tt)

V pátém týdnu těhotenství se zřejmě dozvíte, že jste těhotná a začnete podnikat určitá opatření. U zárodku se vyvíjejí další důležité orgány a soustavy, srdce začíná bít. Funguje také placenta a pupeční šňůra. Zárodek v podobě fazole má rozpoznatelnou hlavičku a ocásek.

Pozitivní těhotenský test | Foto: Shutterstock
Pozitivní těhotenský test | Foto: Shutterstock

Hurá, jsem v tom!

Hodnota hormonu hCG v moči je v pátém týdnu těhotenství (5tt) vysoká natolik, že ho odhalí i běžný těhotenský test. Těhotenský test vám nyní spolehlivě ukáže, zda jste, nebo nejste těhotná. Objeví-li se na něm dva proužky, můžete jásat, budete mít miminko. Spolu s radostí vás jistě přepadne i nejistota a obavy, z toho, zda vaše dítě bude v pořádku, a zda se o něj zvládnete postarat. Takové myšlenky napadnou každou ženu, je to zcela normální. Ničeho se neobávejte, nestresujte se a snažte si vaše těhotenství užívat, je to jedinečné období vašeho života. Pokud je výsledek testu stále negativní a zároveň se neobjevuje menstruace, zopakujte test po několika dnech znovu. Jestliže tato situace trvá i nadále, poraďte se svým gynekologem.



Vývoj zárodku

Váš zárodek má již velice primitivně vyvinuty některé orgány. Z entodermu (vnitřní vrstva buněk) se vyvíjí plíce, játra, trávicí ústrojí a slinivka břišní. Z mezodermu (střední vrstva) vznikají svaly, kosti, ledviny, cévy a srdce. Ektoderm (vnější vrstva) je základem pro nervový systém, kůži a oči. Tyto všechny části těla během pátého týdne těhotenství posilují. Navíc se přidávají nové. Z ektodermu se vyvíjí nervová ploténka, která je základem pro mozek a míchu. Z této ploténky potom vzniká základ nervové trubice, která svým horním koncem vede do mozku. Z dolního vzniká mícha. Po stranách se pak začínají tvořit základy obratlů. Začíná se také tvořit cévní systém a krevní oběh. Ve žloutkovém váčku zárodku se utvářejí krevní ostrůvky, které se postupně mění na jednoduché cévy s krvinkami. Na konci pátého týdne těhotenství již existuje primitivní krevní systém tvořen neutrální trubicí a základem rourkového srdce ve tvaru písmene S. Později se srdce rozdělí na jednotlivé komory. Díky primitivnímu srdci, které začne tepat, dochází k proudění krve. Krevní oběh se tak stává prvním, který začíná fungovat. Pod základem mozku již také existují primitivní ústa, vzhledem připomínají malý důlek. Placenta a pupeční šňůra jsou plně funkční. Placenta nezajišťuje pouze výživu embrya, ale také výměnu dýchacích plynů. Velikost embrya je na konci pátého týdne asi dva milimetry (velikost sezamového semínka), váží něco málo přes jeden gram. Embryo má plochý polodlouhý tvar, na jedné straně je širší a na druhé užší. Širší část je hlava, užší ocásek, z kterého se později vyvinou nohy. Na hlavičce jsou viditelné čtyři mělké jamky – zárodky pro budoucí oči a uši. Zárodek tedy pozvolna začíná dostávat podobu člověka.

Na ultrazvukovém vyšetření je možné spolehlivě rozpoznat známky těhotenství. Nejprve je však důležité určit polohu zárodku. Těhotenství totiž může být i mimoděložní, tedy plod se nachází mimo dělohu, nejčastěji poblíž vejcovodu. I proto je vhodné navštívit lékaře co nejdříve od zjištění faktu, že jste těhotná. Nečekejte však, že na ultrazvuku rozpoznáte nějaké části těla zárodku, ty jsou rozpoznatelné až od osmého týdne těhotenství. Od šestého týdne však již můžete rozpoznat bijící srdce! Toto období je pro vývoj dítěte stále velmi rizikové (stejně jako skoro celý první trimestr) a maminky by na sebe měly dávat zvýšený pozor. V zárodku teď probíhají rychlé a velké změny. Embryo potřebuje dostatek živin a energie, vhodné jsou i vitaminové doplňky stravy. Zapomeňte na kofein v kávě, alkohol a nikotin. Pokud používáte nějaké léky, poraďte se s doktorem. Nezapomeňte také na zdravý pohyb.

Co prožívá žena

5. týden těhotenství je časem, kdy mnoho žen již na sobě pozoruje příznaky těhotenství, které jsou pro toho období zvláště typické. Ačkoli na váze ani na těle zatím nejsou vidět žádné známky těhotenství, pociťuje žena příznaky psychické i fyzické. Nejčastěji to jsou zvýšené napětí v prsou a podbřišku, jejich citlivost a mírná bolest. V důsledku hormonálních změn je navíc žena nezvykle přecitlivělá (podrážděnost, plačtivost, nervozita), může mít častý pocit na omdlení (zejména na stísněných a zadýchaných místech) a rychle se unavuje. Ženina děloha se přizpůsobuje těhotenství, což může být chvílemi nepříjemné až bolestivé. Dostavuje se také zvláštní kovová chuť v ústech, dále ranní nevolnosti, potřeba častějšího močení a bolesti hlavy. Obvyklé jsou také změny chutí nebo naopak nechutenství. Ženu mohou pohltit starosti o miminko a jeho zabezpečení. V tomto by ji měl pomoci a být oporou zejména tatínek. Pokud víte, že jste těhotná a přesto žádné z příznaků nepociťujete, nemusíte mít strach. U některých žen se příznaky objeví později, u některých dokonce vůbec.

Po zjištění svého těhotenství se hodně žen zapojuje do těhotenského cvičení. Je výhodné začít s ním co nejdříve. Cvičení vám pomůže nabrat sílu k nošení větší zátěže a také vás může zbavit těhotenských bolestí. Dále pomáhá připravit se na porod, ukáže vám možné úlevové polohy a správné dýchání. V první fází se děloha zpevňuje, aby v pořádku donosila plod. Před porodem se naopak svaly povolují pro snadnější porod. Navíc pokud budete během těhotenství cvičit, vaše tělo se rychleji vzpamatuje po porodu.

Gratulujeme! Máte za sebou 5. týden těhotenství od poslední menstruace, 3. týden od oplodnění a 34 dní těhotenství. Do porodu vám zbývá 35 týdnů, tedy 246 dní.



Co udělat po zjištění svého těhotenství?

  • Začněte používat kyselinu listovou, je potřebná pro zdravý růst miminka.
  • Jezte pestrou a vyváženou stravu, dodržujte pitný režim. I když jste teď nyní dva, snažte se jíst stejné množství jídla jako dosud.
  • Vyhýbejte se rentgenovému záření a nemocem.
  • Hýbejte se. Můžete chodit na procházky, plavat nebo dělat těhotenská cvičení.
  • Nepřetěžujte se, nestresujte se a odpočívejte, máte na to plné právo!
  • Vyvarujte se alkoholu, nikotinu a kofeinu.
  • S jakýmikoli problémy či pochybnostmi se obraťte na lékaře. S gynekologem si domluvte termín prvního těhotenského vyšetření.
  • Ačkoli jste těhotná, neznamená to konec sexuálnímu životu. Pohlavní styk nijak miminko neohrozí.
  • Ty roztomilé dětské oblečky, které jste vídala v obchodech, už nemusíte pouze obdivovat.
5. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
5. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu