6. týden těhotenství (6tt)

V šestém týdnu těhotenství se začínají formovat oči, uši a nos. Vzhled zárodku se stále více podobá člověku, vyvíjí se končetiny v podobě ploutviček. Mozek a srdce se rozdělují na jednotlivé části, vyvíjí se další orgány. Žena na sebe musí být pořád velice opatrná, v šestém týdnu dochází nejčastěji k potratům.

Změní se mi prsa? | Foto: Shutterstock
Změní se mi prsa? | Foto: Shutterstock

Vše nebo nic

Je velmi dobré vypočítat si termínu porodu již na začátku těhotenství a v průběhu ho již neměnit. Termín porodu si vypočítáte tak, že k prvnímu dni poslední menstruace přičtete dvanáct měsíců, poté odečtete tři měsíce a následně přičtete sedm dnů. Nejspolehlivěji však určí termínu porodu ultrazvukové vyšetření, to však až mezi jedenáctým a čtrnáctým týdnem. Termín porodu je důležité vědět pro případ, že by nastaly jakékoliv komplikace, například pomalejší vývin plodu, předčasný porod nebo dlouhodobější přenášení. Lékař v takových případech musí brát v úvahu termín porodu a kalkulovat s ním. Pokud jste se ještě neobjednala k lékaři nebo do těhotenské poradny, je nejvyšší čas.

6. týden těhotenství (6tt) bývá bohužel z hlediska potratů nejrizikovější, v tomto týdnu k nim dochází nejčastěji. Příčinou může být porucha vývoje embrya nebo jeho nedostatečné uhnízdění v děloze. Zaniklé vajíčko je pak vyplaveno v podobě krve v období následující menstruace, takže žena ani nemusí zjistit, že byla těhotná. Příroda se zkrátka řídí zákonem „vše nebo nic“. Je však lepší, když se maminka takovými myšlenkami ani nezabývá a zbytečně se ještě více nestresuje.



Vývoj zárodku

V šestém týdnu těhotenství dochází ve vývoji zárodku k dalším velkým změnám. Zásadně se mění vzhled zárodku. Z plochého a polodlouhého zárodečného terčíku se nyní stává ohnuté válcovité tělíčko, které svým vzhledem připomíná stále více člověka.  Zárodek se postupně mění do tvaru písmene C, z něhož vybíhají různé pahýlky. Po stranách uzavřené nervové trubice vyrůstá více obratlů, na konci šestého týdne jich je asi třicet párů. Na dně primitivní ústní dutiny je hltanová membrána, která ji odděluje do tvořícího se střeva. Hltanová membrána se časem proděraví, tím dojde ke spojení jednotlivých částí trávící soustavy. Začínají se vyvíjet také žaberní oblouky – tři obloukovité valy v oblasti budoucího krku. Právě pod nimi je uloženo již tlukoucí srdce.

Výrazně se formuje tvar hlavy a kostrč. Na hlavičce můžeme při ohledu zboku spatřit tmavě zbarvenou ploténku o velikosti knoflíku, jedná se o základ oka. Vzniká také základ vnitřního ucha – světlá ploténka zhruba stejné velikosti za ohnutím mozku. Na hlavičce lze také rozlišit horní a dolní čelist. Pomalu se začínají vyvíjet i horní a dolní končetiny v podobě jednoduchých ploutviček. Na přední straně ocásku vzniká kloaková membrána, tedy základ řitního otvoru. Ze stejného shluku buněk se také vyvinou pohlavní orgány. Mužské i ženské orgány se vyvíjí ze stejných základů. Vytváří se dále hrudník, dutina břišní a náznak jazyka. Díky pracujícímu krevnímu oběhu se vyvíjí další tkáně, střeva a plíce. Mozek roste a začíná se dělit na jednotlivé části, nyní vzniká hypofýza a mícha. Srdce se dělí na čtyři primitivní komory. Embryo právě dosahuje velikosti až šest milimetrů, což je přibližně velikost čočky. Od šestého týdne zachytí ultrazvuk tlukot srdíčka. Srdce bije rychlostí 100 až 160 tepů za minutu, což je téměř dvojnásobek rychlosti vašeho srdce. Díky tlukotu srdce navíc z ultrazvuku poznáte, jestli náhodou nečekáte dvojčata.

Co pociťuje žena?

Žena na svém těle již pozoruje určité změny a následky těhotenství. Na váze ani na oblečení však ještě nic nepozná. Spíše než k přibírání dochází v tomto období k úbytku váhy, který způsobují nevolnosti či nechutenství. Těhotenství se již může projevit na prsou. Prsa se mohou mírně zvětšit, být citlivější a bradavky mohou ztmavnout. Příznaky těhotenství (únava, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, prsou, podbřišku, nadměrné slinění) přetrvávají až do čtvrtého měsíce, pak pozvolna mizí. Výrazněji se však projevují psychické následky – náladovost, přecitlivělost, nervozita, obavy a plačtivost. Prudké změny emocí jsou naprosto běžné, způsobuje je kolísající hladina hormonů.

Strava a nevolnosti v těhotenství

Během těhotenství je důležité posilnit svůj imunitní systém, aby nebyl napaden nemocí. I obyčejná chřipka či rýma může nyní vaše embryo ohrozit. Pro posilnění obranyschopnosti se doporučuje jíst dostatek potravin, které obsahují prebiotické oligosacharidy. Jsou jimi například banány, česnek, cibule, pórek nebo rajčata. U těhotných žen je také velikou hrozbou salmonelóza a listerióza. Těhotným ženám se proto nedoporučuje jíst syrové maso, nepasterizované mléko a sýry a tresčí játra. Veškerou zeleninu před pozřením pečlivě umývejte, z neumyté zeleniny se můžete listerií také nakazit. Plísňových sýrů (niva, hermelín), které se vyrábějí z pasterizovaného mléka, se bát nemusíte. Pozor dávejte i na přehnané množství vitamínu A, které může zárodku ublížit. Snažte se jíst pravidelně zeleninu a ovoce, pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, neváhejte začít.



Jak bojovat s nevolnostmi?

Nevolnosti v těhotenství zažívají asi tři čtvrtiny těhotných žen. Jsou způsobeny vyšší hladinou hormonu HCG v krvi. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, je lepší jíst během dne vícekrát po menších porcích. Ráno, ještě než vstanete z postele, snězte kousek sucharu nebo suchého rohlíku, zklidní se tím žaludek. Někdy se doporučuje také sušenka, která vám zvýší hladinu cukru v krvi. Vyhýbejte se tučným a hodně kořeněným jídlům, ty váš žaludek jen rozdráždí. Dodržujte pitný režim. Pijte buď čistou vodu, nebo čaje, které uklidňují žaludek (černý, heřmánkový, meduňkový, fenyklový či zázvorový). Existují také zázvorové žvýkačky či lízátka (ke koupi v lékárně), jejichž účinky proti nevolnostem si některé ženy velice pochvalují. Jiným ženám se zase osvědčily ořechy a mandle. V ústech je pečlivě rozkousejte a smíchejte se slinami, vznikne tím jakási kaše, která má zklidňující účinky. Navíc pomáhá při pálení žáhy. Snažte se častěji pobývat na čerstvém vzduchu. Někdy mohou nevolnosti vyvolat i určité pachy. Zkuste proto vypozorovat, zda vás některé vůně nedráždí. Nesnažte se omezovat jídlo v domnění, že vám pak nemá být z čeho špatně. Naopak! Pokud budete hladová, je pravděpodobnější, že vás přepadne nevolnost. Nepropadejte smutkům, nevolnosti kolem dvacátého týdne těhotenství samy ustupují.

Gratulujeme! Máte za sebou 41 dní těhotenství, do porodu zbývá 34 týdnů, tedy 239 dní.

6. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
6. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu