Nepodceňujte odborné rady během těhotenství

Těhotenství je pro ženy nezapomenutelným obdobím. Většina na něj vzpomíná jako na období té nejobětavější péče partnera a rodiny. Ale protože nic není černobílé, je očekávání potomka zároveň obdobím ranních nevolností, bolestí zad, otoků, strií a bůhví čeho ještě. Tak je klidně možné, že jste ještě nikdy předtím taky nebyla tak často u lékaře, jako právě teď, v těhotenství. Vždyť každou chvíli je potřeba něco zjistit, změřit, nebo vyšetřit. Děje se tak v zájmu Vašem a Vašeho dítěte. Proto věřte svému lékaři a dbejte jeho rad a doporučení. Odměnou Vám bude zdravé dítě.

Kontrola na ultrazvuku | Foto: Shutterstock
Kontrola na ultrazvuku | Foto: Shutterstock

Která vyšetření Vás v těhotenství čekají?

Jsou vyšetření, která se standardně provádí každé těhotné ženě. Kdyby je lékař neprovedl, mohl by být obviněn ze zanedbání péče. Jsou tedy z jeho hlediska povinná.

Další vyšetření už mohou být jen doporučená. Důvodem může být věk matky, nebo výskyt některých nemocí v rodině. Kromě toho ještě existují vyšetření nadstandardní, která nejsou hrazena pojišťovnou.

Máte právo znát veškeré informace o vyšetření, které Vás čeká a bude vyžadován Váš souhlas.



Základní péče v těhotenství

Po potvrzení těhotenství Vás čekají pravidelné kontroly v prenatální poradně. Do 28. týdne Je to jednou měsíčné, v dalších dvou měsících jednou za 14 dnů. A od 36. týdne až do porodu, jsou intervaly týdenní. Během těchto návštěv provádí lékař pravidelná povinná vyšetření.

Vyšetření moči
Moč se testuje na přítomnost cukru a bílkovin.

Měření krevního tlaku
Tlak Vám budou v poradně měřit pravidelně. Výrazné odchylky od normálu mohou znamenat problémy.

Vyšetření děložního čípku
Jeho poloha pevnost a délka by vždy měla odpovídat danému týdnu těhotenství.

Kontrola velikosti plodu
Od 16. Do 20. Týdne se provádí pravidelné měření velikosti dělohy. Hodnoty vypovídají o tom, že plod roste, jak má.

Kontrola srdeční činnosti a pohyby plodu
Od 20. Týdne se také pravidelně kontroluje srdíčko dítěte a lékař se zajímá o to, zda přiměřeně cítíte pohyby.

Krevní testy
I ty jsou součástí běžné péče. Testují se infekční nemoci matky a z výsledků lze vyčíst i některá možná postižení plodu.

Ultrazvuková vyšetření
Ultrazvukem se kontroluje růst plodu, jeho pohyby a případné odchylky od normálu.

Doporučená vyšetření

Na základě osobní nebo rodinné anamnézy Vám může gynekolog doporučit další vyšetření, která můžete podle svého uvážení odmítnout. Lékaři je však většinou nedoporučují zbytečně. Je dobré je podstoupit už jen proto, aby zažehnalo případné obavy.

Nejčastěji doporučovaným vyšetřením je odběr plodové vody – amniocentéza. Slouží ke zjištění genetického postižení plodu. Ženy se tohoto vyšetření často obávají. Přináší totiž riziko potratu 1%.

Indikace

Pozitivní biochemický screening. Odběr krve. Zjišťuje se hladina alfaetoproteinu, estriolu a hcg, pro stanovení rizika chromozomálního poškození plodu. Jde o tzv.Triple test s přesností 64%.

Nález na UTZ. Lékař usuzuje na vývojovou vadu po vyšetření ultrazvukem

Rodinná zátěž. Výskyt genetické vady v rodině.

Věk ženy. Odběr plodové vody se doporučuje ženám nad 35 let. Důvodem je zvýšené riziko vývojových vad, zejména Downova syndromu.



Těhotenství a chronická onemocnění

Jestliže trpíte jakýmkoli chronickým onemocněním, měla byste dvojnásob dbát všech lékařských doporučení. Některé nemoci mohou zdárný průběh těhotenství zkomplikovat. Jsou to nemoci srdce a plic, diabetes, vysoký krevní tlak, onemocnění štítné žlázy astma, aj. Váš gynekolog po celou dobu těhotenství spolupracovat i s odborným lékařem, který Vás léčí. Ti Vám kromě zdravotní péče budou poskytovat i praktické rady, jak i navzdory nemoci těhotenství úspěšně zvládnout.