Jste těhotná? Nezapomeňte na poradnu

Dva fialové proužky na bílém papírku. Tyto dvě tenké čárky, které mají dohromady tak centimetr, dovedou dvěma lidem změnit život úplně od základu. Z partnerů se stávají budoucí rodiče, žena si zvyká na oslovení „maminko“, muž zase „tatínku“ a celý jejich život začíná nabírat zcela nový směr.

V těhotenské poradně | Foto: Shutterstock
V těhotenské poradně | Foto: Shutterstock

Ano, řeč je o pozitivním těhotenském testu. Tyto dvě čárky v sobě skrývají 9 měsíců různých změn, obtíží i komplikací, které zakončují okamžiky bolesti a plná náruč obrovského štěstí.

Aby těch devět měsíců bylo opravdu zakončeno oním obrovským štěstím, je potřeba, aby maminky byly pod dohledem nejen svého protějšku, ale i svého lékaře. V průběhu celého těhotenství je nutné navštěvovat pravidelně těhotenskou poradnu, kde se maminky dozvídají vše o vývoji svého miminka i o svém zdraví.



Jak začít

Většinou, když se ženě opozdí její dny a předpokládá těhotenství, udělá si těhotenský test, který je možné zakoupit v každé lékárně i supermarketu. Pokud vyjde pozitivně, měla by se žena objednat ke svému lékaři. Ten provede kontrolní test a vnitřní vyšetření pro potvrzení těhotenství. Pokud vše vyjde pozitivně a ženě těhotenství potvrdí, rozběhne se koloběh vyšetření, sledování, testování a odběrů, který skončí až přestřižením pupeční šňůry. Vlastně až po uplynutí šestinedělí, kdy už je miminko dávno na světě.

Co vše se sleduje

V době těhotenství musí lékař sledovat a kontrolovat mnoho věcí, které by mohly ovlivnit zdravý vývoj miminka. Od první návštěvy maminky v poradně hlídá její krevní tlak, bílkoviny v moči, krevní obraz, hladinu cukru či infekční onemocnění. Každý měsíc lékař ultrazvukovým vyšetřením sleduje růst a vývoj miminka.

Maminky by se neměly těhotenské poradně vyhýbat ani jí podceňovat, aby se včas odhalily potíže a začaly se řešit.

První trimestr (1. – 11. týden)

Když lékař potvrdí těhotenství, vystaví těhotenskou průkazku, do které se zapisují veškeré údaje spojené s těhotenstvím.

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je doklad, který by těhotná maminka měla nosit stále u sebe. Jsou do něj průběžně zapisovány výsledky a zjištění o probíhajícím těhotenství i zdravotním stavu maminky. Kromě údajů z prodělaných vyšetření obsahuje i důležité informace a rady pro maminky.

V tomto období maminka podstupuje první vnitřní vyšetření, které určuje polohu a velikost dělohy a děložního čípku, lékař provede cytologické a mikrobiologické odběry.

Z vyšetření krve lékař zjišťuje krevní skupinu a Rh faktor, který je nutné sledovat v případě, že maminka má Rh pozitivní a tatínek negativní.

Také se provádějí testy na infekční choroby, jako je HIV, syfilis a hepatitida B. Dále se kontroluje srážlivost krve.

Lékař také stanoví termín porodu dle data poslední menstruace.

Druhý trimestr (12. – 27. týden)

V tomto období prochází maminka dalšími důležitými vyšetřeními, které ukazují na její skutečný zdravotní stav a jaký na něj má těhotenství vliv. Je to období, kdy se provádějí vyšetření na možnost výskytu vývojových vad, množství a kvalitu plodové vody.

Pro starší a geneticky zatížené maminky je to období, kdy procházejí invazivním vyšetřením plodové vody – amniocentézou, která potvrzuje nebo vylučuje právě výskyt vývojových vad jako je Downův syndrom nebo rozštěp páteře.

Stejně jako na předcházejících návštěvách poradny lékař kontroluje váhu maminky, krevní tlak, stav moči i velikost rostoucího miminka.

Mezi 18. až 20. týdnem prochází maminka prvním ultrazvukovým screeningem, kterým se zjišťuje počet plodů, velikost, hmotnost, věk a srdeční činnost miminka, vrozené vývojové vady, uložení placenty a množství plodové vody.

Také okolo 20. týdne začíná maminka pociťovat pohyby svého miminka.

Třetí trimestr (28. týden až termín porodu)

Ve třetím trimestru maminka prochází opakovanými krevními vyšetřeními na infekční choroby, zejména na streptokoka skupiny B, který je pro novorozené miminko velmi nebezpečný.

Dále jí čeká druhý screening, který ukazuje polohu miminka v děloze, velikost a hmotnost miminka, jeho aktivitu a množství a stav plodové vody.

Ve třetím trimestru jsou návštěvy v těhotenské poradně častější a lékař pokaždé kontroluje i srdeční ozvy miminka.

Návštěvy v poradně se v posledním měsíci těhotenství opakují častěji – jedenkrát týdně, aby se podchytilo jakékoliv riziko, které by mohlo miminku zkomplikovat cestu na svět nebo ohrozit zdraví maminky.



Možnost nebo povinnost

Návštěvy maminek v těhotenské poradně nejsou ze zákona povinné, proto se jich maminky účastnit nemusí. Ale měly by si tento krok pořádně promyslet. Spolu s vystavením těhotenského průkazu pro maminky vzniká mnoho výhod, díky kterým mohou zajistit co nejlepší podmínky pro vývoj svého děťátka. Drtivá většina úkonů je hrazena zdravotní pojišťovnou, pravidelná kontrola může všechny komplikace odhalit v začátcích a je čas na jejich řešení, bez problémů je i registrace v porodnici.

Pokud se maminky z nějakého důvodu rozhodnou těhotenskou poradnu nenavštěvovat, např. po předcházející špatné zkušenosti či strachu z lékařských úkonů a vyšetření nebo jiného životního názoru, mají možnost využít služeb porodních asistentek „na volné noze“, jejichž úkony však nejsou hrazeny pojišťovnou.

Je jen na budoucích maminkách, jakou cestu těhotenstvím si zvolí, jen musí mít na paměti, že péči o nenarozené miminko by neměly za žádných okolností zanedbat, aby neohrozily život děťátka a také svůj.Co by si čerstvě narozené miminko počalo bez maminky, kdyby jí při porodu vzaly život následky neodhalené zdravotní komplikace?