Ptyalismus – slintání během těhotenství

Všechny maminky velmi dobře vědí, že se těhotenství obvykle neobejde bez nejednou dříve nepoznaných zdravotních omezení. Prostě s nimi počítají. A když se skutečně některé z nich dostaví, nezbývá jim, než je přijmout jako přirozenou součást svého požehnaného stavu.

Ptyalismus | Foto: Shutterstock
Ptyalismus | Foto: Shutterstock

K běžným, častým a všeobecně nejznámějším zdravotním komplikacím v těhotenství patří tzv. rané gestózy. Pojem gestóza, jinými slovy vyjádřeno také jako těhotenská toxikóza, je zvláštní, specifická reakce těla na změny probíhající v organismu po čas těhotenství. Tyto tělesné reakce jsou ovšem pouze možné, nikoliv nutné. Proto se vyskytnout mohou, ale ne vždy musí.



Rané gestózy jsou úzce spojeny právě s počátky těchto probíhajících změn. Objevují se většinou v průběhu první třetiny gravidity a jejich průběh i rozsah je různý. Jsou to především ranní nevolnosti, které alespoň v té minimální formě poznala asi téměř každá těhotná žena.

Co je ptyalismus?

Ptyalismus je zjevně jednou z výše uvedených raných gestóz. Souvisí pravděpodobně s nevolnostmi. Je to ale zpravidla projev organismu méně známý, méně často se vyskytující. Ovšem o to jistě nepříjemnější zdravotní omezení představuje. Celým názvem se označuje jako ptyalismus gravidarum. Termín ptyalismus je odvozen od řeckého ptyalon = slina, ptyo plivat. V těhotenství se jedná o jev fyziologický. Na rozdíl od též existující formy patologické. Tu může vyvolat kdykoliv infekce, poranění ústní dutiny, intoxikace.

Projevy ptyalismu, kdy se objevuje a kdy končí

Období vzniku a trvání ptyalismu se zpravidla shoduje s obdobím trvání nevolností. V některých případech se ovšem může vyskytnout i jako samostatný jev a přetrvává v průběhu celého těhotenství. Projevuje se nadměrným sliněním, které nutí k neustálému polykání, a průběžně vlhkými koutky úst.

Předpokládané příčiny projevů ptyalismu

Přesná příčina tohoto projevu organismu známa není. Předpokládá se ale příčinná souvislost se zvýšenou fyzickou i psychickou zátěží, kterým je žena v období těhotenství bezesporu vystavena. Někteří z odborníků se v této souvislosti přiklánějí k názoru, že se nejedná o nadměrnou činnost slinných žláz, ale o neschopnost ženy dostatečně polykat právě z již uvedených důvodů souběžně probíhající nevolnosti. Nadměrným sliněním trpí i ženy s potížemi s pálením žáhy, které se v období těhotenství vyskytuje také poměrně často.



Co dělat, pokud se Vás ptyalismus týká?

Odborníci doporučují jíst častěji a menší jednotlivé porce. Do jídelníčku je prospěšné zařadit dostatek ovoce a zeleniny, a naopak omezit potraviny bohaté na škrob a mléčné výrobky. Vždy je potřeba vytipovat individuálně vyhovující množství. Nezbytností je též dodržovat optimální pitný režim. Osvědčily se i výplachy úst mátovým nebo šalvějovým výluhem, čajem, stahující zubní pasty, žvýkačky nebo plátek citronu.

Příznaky ptyalismu jistě nejsou pro ženu z nejpříjemnějších. Jsou jen dočasné a dají se překonat, podobně jako i další, jiná zdravotní omezení s těhotenstvím bezprostředně související a s postupujícím časem a narozením miminka přirozeně ustupující. Je to prostě tak, jako to bývá se vším. A třeba budete právě vy tou šťastnou, které se ptyalismus nikterak nedotkne.