Co vyžaduje tělo maminky během těhotenství

minerály, stopové prvky, ale také změna typu pohybu, námahy, spánkový režim, závislosti, stres, psychická pohoda. Každý z těchto kroků je pro růst budoucího miminka velmi důležitý.

Vitamíny a minerály v těhotenství | Foto: Shutterstock
Vitamíny a minerály v těhotenství | Foto: Shutterstock

Ženské hormony

Během těhotenství se produkce ženských hormonů zvyšuje, každý z nich má od chvíle početí až po vlastní porod velice důležitou roli. Ať se jedná o HCG, progesteron, estrogen, prolaktin, oxytocin, endorfin, kortizol či adrenalin, ovlivňují správný průběh těhotenství i porodu, a pokud ženské tělo tyto hormony nevytváří v dostatečném množství, které miminko pro svůj vývoj a růst potřebuje, je potřeba je dodávat ženě uměle. Jinak by nemuselo těhotenství dopadnout tak, jak by mělo. Jako vedlejší účinky přítomnosti těchto hormonů jsou právě ony ranní nevolnosti, změny nálad, změny chutí i ženských tvarů.



Vitamíny, minerály a stopové prvky

Pro zdravý vývoj miminka jsou potřeba látky, které si děťátko prostě odčerpává z těla maminky. Jenže tělu maminky pak tyto látky chybí a musí si je tedy ve zvýšené míře doplňovat.

Jedná se tedy hlavně o kyselinu listovou, železo, vápník, vitamíny A, B, C, D, E, hořčík, zinek, jód a další, které podporují zdravý vývoj miminka, ale současně pomáhají zvládnout maminčinu fyzickou i psychickou kondici v době těhotenství.

Doplňování vitamínů, minerálů a stopových prvků úzce souvisí se stravováním budoucí maminky a lékař může ještě doporučit užívání vitamínových doplňků pro těhotné.

Pohyb a námaha

Často se maminky ptají, zda je opravdu nutné v době těhotenství opustit sportovní aktivity či pracovní činnosti, na které byly doposud zvyklé.

Pokud se nejedná o rizikové těhotenství, kde by každá chybička mohla mít tragické následky, nemusí se budoucí maminky sportu vzdávat. Naopak. Přiměřený pohyb udržuje maminku ve fyzické kondici a snižuje komplikace při porodu či následnou poporodní rekonvalescenci. Jen je potřeba zvolit takové sporty, které neohrožují život nenarozeného miminka. Doporučuje se hlavně jóga, plavání, nenáročný aerobik pro těhotné, procházky a podobně. Naopak by se maminky měly vyhnout adrenalinovým nebo kolektivním sportům, kde mohou přijít k úrazu.

Také pracovní zatížení by maminka měla upravit, nenosit ani nezvedat těžké věci nebo se věnovat práci, která vyžaduje dlouhé stání bez přestávky.

Spánkový režim

Spánek je pro tělo budoucí maminky důležitý stejně jako přiměřený pohyb či plnohodnotná strava. Ve spánku tělo regeneruje, a proto je nutné, aby maminky dodržovaly takový spánkový cyklus, který je nebude příliš vyčerpávat. Únava a vyčerpanost otevírá bránu obranyschopnosti a může vést většímu riziku onemocnění např. dýchacích cest.

Závislosti

Těhotná maminka by neměla vystavovat své miminko i svůj organizmus nebezpečí závislostí všeho druhu. Když zjistí, že je těhotná, měla by se vzdát alkoholu, kouření nebo užívání omamných látek. Pokud dlouhodobě potřebuje jakékoliv léky, měla by se o jejich dalším užívání poradit s lékařem, aby neohrozila zdravý vývoj miminka a nevystavovala své tělo nebezpečným vlivům.

Také další závislosti, které již přímo neohrožují život maminky i jejího děťátka, jako např. pití kávy, černého a zeleného čaje, zvýšený příjem soli nebo cukru, popř. obliba nadměrné fyzické zátěže, adrenalinových sportů, nošení těsného oblečení nebo vysokých podpatků, může mít na její tělo dost velký vliv. Může se cítit nepohodlně, vyčerpaně, může se zranit, výrazně přibývat na hmotnosti, atd., což také nemá příliš dobrý vliv na klidné a bezproblémové těhotenství.



Stres

Stres, který nepůsobí dobře ani na člověka v normálním zdravotním stavu, má na těhotné maminky zvýšený negativní vliv. Působením ženských hormonů je budoucí maminka labilnější, má sklony k depresím, a pokud je stresovým situacím vystavována část, může to vést k vyčerpanosti či zdravotním potížím. Zvláště maminky, u kterých probíhá riziková forma těhotenství, by se měly stresovým situacím vyhýbat.

Psychická pohoda

Psychická pohoda úzce souvisí s výše uvedeným stresem. Určitě se pro nic za nic neříká „spokojená a šťastná maminka = spokojená a šťastná rodinka“. Ostatní členové rodiny by měli pochopit, v jakém psychickém napětí se teď budoucí maminka nachází, a měli by jí připravit takové podmínky, aby její těhotenství probíhalo co nejklidněji. Klidná atmosféra bez napětí, pomoc, radost a vzájemná láska mnohdy pomůže daleko víc než nějaké utišující léky.

Zdravá výživa

Nejdůležitějším bodem, který má vliv na zdraví maminky i miminka je správná vyvážená strava.

Je mnoho knih, studií či internetových stránek, které se zabývají výživou pro těhotné maminky, proto teď není nutné se složení výživy těhotných žen podrobně věnovat.

Ono vlastně není až tak důležité, aby si maminka nakupovala pouze potraviny v bio kvalitě nebo striktně od základu změnit celý svůj jídelníček. Při tzv. “těhotenských chutích“ mnohdy maminčino tělo vyžaduje tak absurdní kombinace potravin, nad kterým by každý výživový poradce zoufale lomil rukama.

Stačí jen dodržovat jeho vyváženost, aby sobě i miminku dodávala potřebné látky pro zdravý vývoj. Aby omezila potraviny, které mají vliv na zvyšování hmotnosti nebo zadržování škodlivin v těle. Také je nutné, aby se maminka vyvarovala konzumaci potravin, které mohou být pro zdraví její i jejího miminka nebezpečné, např. syrové maso a syrová vejce (např. tatarský biftek, majonézy), plísňové sýry (např. niva, hermelín), nedostatečně upravené či syrové ryby, nepasterizované mléko, měkké salámy a párky, majonézové saláty, paštiky, připálené a přesmažené pokrmy atd.

Co je tedy důležité? Jíst vyváženou stravu v přiměřeném množství, dodržovat pitný režim a vyvarovat se nebezpečným potravinám.



Pokojíček pro miminko

Maminka musí během těhotenství udržovat své tělo v dobré kondici. Ne jen proto, aby navenek působila krásně, odpočatě a vyrovnaně, jako ta maminka z reklamy na životní pojištění.

Vždyť tělo maminky je prozatímní pokojíček pro její miminko. Jí by se také nelíbilo žít ve zchátralém domě, kde se bojí, co přestane fungovat, nebo odkud na ní co spadne.

Správně fungující tělo maminky podporuje zdravý růst a vývoj jejího miminka a také spokojená a zdravě vypadající maminka určitě vypadá o hodně přitažlivěji než ta vyčerpaná, s cigaretou v ruce a večeří z fast foodu.