Počátek těhotenství: Na co si dát pozor

Začátek těhotenství. Období, kdy můžete, ale nemusíte, ještě pociťovat vůbec žádné příznaky. Dost možná se cítíte stejně, jako kdykoli předtím. Postava se zatím nemění, břicho Vás nijak neomezuje. Bude ještě dost dlouho ploché. A přece jsou ženy v prvním trimestru nabádány k opatrnosti víc než kdykoli později. Právě on je totiž rozhodující, aby vše dopadlo, jak má.

Rizika v prvním trimestru | Foto: Shutterstock
Rizika v prvním trimestru | Foto: Shutterstock

První trimestr – buď a nebo

První trimestr – tedy období od početí do ukončeného 12. týdne, je nejzásadnějším i nejrizikovějším obdobím těhotenství. Vyvíjí se všechny orgány a „zakládá“ se nový člověk se vším všudy. Na konci 1. trimestru ukáže ultrazvuk hotové miminko. I když hodně malinké. Žádný další trimestr už není tak bouřlivý. Zároveň se i tělo matky musí adaptovat na jiný stav. Oč je vývoj plodu v tomto období rychlejší, o to je nový život křehčí. Projde-li těhotenství prvním trimestrem bez problémů, výrazně klesá riziko potratu i dalších komplikací.



Nastávající maminka by se měla už od počátku vyvarovat všeho, co může negativně ovlivnit zdravý vývoj plodu. Na prvním místě zřejmě každého napadne alkohol a cigarety. Ještě nebezpečnější mohou ale být některé neuváženě požité léky. Ideální je, neužívat zejména po dobu prvních dvanácti týdnů léky žádné! A vlastně po celé těhotenství vždy jen po poradě s lékařem.

Které potraviny a aktivity raději vynechat

Jsou potraviny a aktivity, které jsou nevhodné po celé těhotenství. A na jeho začátku možná dokonce nebezpečné. Pokud jde o vhodné a nevhodné potraviny, je kolem nich snad až příliš mnoho strašení. Strava by měla být samozřejmě zdravá. Ale občasný prohřešek proti zdravé výživě dítě určitě neohrozí. Některé potraviny jsou rizikové z důvodu možné bakteriální nákazy nebo možnému vyššímu množství škodlivin. Nevhodné jsou uzeniny, nedostatečně upravené maso, fast food.

Nedoporučuje se ani konzumace některých druhů mořských ryb, kvůli vysokému obsahu rtuti v mase. Pozor i na bylinné čaje. S bylinkami celkově opatrně. Zejména s těmi, které, třeba jen podle babských rad, jsou doporučeny k uspíšení porodu nebo vyvolání menstruace. Ty totiž podporují činnost dělohy, děložní stahy. Raději se zřekněte i horké vany a hlavně sauny. V 1. trimestru je lepší si nezahrávat. Vysoké teploty v sauně zvyšují krevní tlak, a navíc je organismus v těhotenství celkově přecitlivělý. Naštěstí jen velmi málo žen se v tomto období hrne do sauny. Příroda ví, co dělá. Čerstvě těhotné proto sauna příliš neláká. Tuší, že by jim tam nebylo dobře.

Je dobré se alespoň v 1. trimestru co nejvíce vyhnout i běžným nemocem. Hlavně těm horečnatým. Už proto, že bez léků se můžete z nemoci dostávat dlouho. Chraňte se i před nachlazením.



Pozor na stres!

Doporučení, co by se v těhotenství mělo a nemělo je už tolik, že je nelze všechna beze zbytku dodržet. Mnohá jsou podložena zkušenostmi, ba dokonce výzkumy. Řada z nich je ovšem i zcela nepodložených. Řiďte se proto především signály svého těla a vlastním rozumem. A hlavně buďte v klidu. Jinak se z toho, co smíte a nesmíte, zblázníte. A na řešení ničeho jiného u nebudete mít čas. Ničím se zbytečně nestresujte! Protože nadměrný stres, rizikovým faktorem pro začínající těhotenství opravdu je!

Samozřejmě jsou případy, kdy se dítě udrželo i přes obrovský stres matky, která byla v nějaké psychicky náročné situaci. Ale potratů ze stresu, je také bohužel nemálo. I když to odborníci ne vždy s ochotou přiznávají. Takže buďte co nejvíc v pohodě. Nenechte se děsit historkami o těhotenstvích s nešťastným koncem. Prostě se nebojte! I kdybyste si to měla tak trochu poručit. Máte-li chuť na něco, co by se zrovna nemělo, dopřejte si jen trošku, či malý kousek. A prostě se těšte na miminko. Hodně štěstí!