Co se děje s tělem matky po porodu

Máte za sebou svůj velký den. Úspěšně jste porodila svoje dítě, které se právě  aklimatizuje na samostatný život mimo vaše tělo. Co bude dál?

Půl roku po porodu | Foto: Shutterstock
Půl roku po porodu | Foto: Shutterstock

První dny po porodu

Zaměříme se na situaci, že proběhl normální porod, tzn. porod bez komplikací v porodnici a matka i novorozeně jsou v pořádku. Pro každou  ženu je porod významnou životní zkušeností a také náročným zásahem do organismu. První okamžiky po porodu většinou žena pociťuje úlevu a štěstí. Cítí se ovšem vyčerpaná a bez energie. První poporodní dny často probíhají tak, že matka si zvyká na své dítě, snaží se ho více či méně úspěšně kojit a pociťuje zvýšenou potřebu spánku. V české porodnici získá matka užitečné základní potřebné informace a rady, jak pečovat o novorozence i o sebe. Většina českých porodnic propustí matku s dítětem domů po třech dnech po porodu, nejsou-li žádné komplikace, které by propuštění zabraňovaly. A žena tak startuje novou etapu svého života.



Šestinedělí

Je období zhruba šest týdnů od porodu, kdy se organismus ženy pozvolna vrací do stavu před otěhotněním. Po porodu jsou v děloze krevní sraženiny, které musejí být vyloučeny z těla ven v podobě tzv. očistků. Vylučování může trvat celé šestinedělí. Je nutné dbát na správnou hygienu, doporučuje se sprchování místo koupání. Hojí se rodidla a děloha ženy se postupně zmenšuje na původní velikost. Břišní svaly jsou vlivem těhotenství natažené a uvolněné, takže může nějaký čas trvat, než se bříško vrátí do původní podoby. Je možno využít pomoci stahovacího břišního pásu. Stejně tak návrat k původní váze není okamžitý. Vlivem rozkolísané hormonální hladiny může novopečená maminka pociťovat depresivní nálady, bolest hlavy a nutkání k pláči.  Důležitý je spánek, odpočinek a psychická pohoda. Tyto pozitivní žádoucí faktory mohou pomoci zabránit případným nežádoucím účinkům po porodu, jako je například padání vlasů a problémy s pletí. Návrat menstruačního cyklu může trvat i několik měsíců po porodu. Žena si celkově zvyká na nový životní rytmus a rozvíjí vztah s miminkem. Některé ženy považují tento čas za nejkrásnější ve svém životě, jiné mohou mít problémy s organizací nových povinností a celkové změny životního stylu. V závěru šestinedělí by měla žena absolvovat gynekologickou kontrolu.

Kojení

První tři dny po porodu se v prsou vytváří mlezivo, což je hustá a výživná tekutina. Další dny se pak tvoří mléko a prsa mohou být i bolestivě nalitá. Je nutné pravidelné kojení a v případě nadmíry mléka odstřikování. Těsný kontakt matky s novorozencem je velmi užitečný pro obě strany.

Strava

Je důležité si uvědomit, že většina složek pevné i tekuté stravy přechází do mateřského mléka. Proto je na stravu kojící matky kladen velký důraz. Striktní vynechání kouření a alkoholu je nutnou samozřejmostí. Matka by se měla vyvarovat černé kávy a kořeněných a tučných jídel. Strava by měla být vyvážená, bohatá na vitamíny, proteiny, vápník a železo. Se zvýšenou pozorní je třeba užívat léky, jejichž  konzumaci by měla žena vždy konzultovat s lékařem. Správné a zdravé stravování je významné nejen pro dítě, ale i pro matku, jejíž organismus se vrací do běžné normy.

Cvičení

Regeneraci těla po porodu lze uspíšit vhodnou pohybovou aktivitou či cvičením. Nelze ale cokoliv uspěchat. Prospěšné je začít procházkami s miminkem na čerstvém vzduchu, nejlépe v přírodě.  Pokud se cítíte dobře, můžete se přihlásit na lekce cvičení po porodu. Tam se většinou zaměřují na jemné posilování břišních svalů, následně celého těla.  Nemáte-li možnost podobný kurz navštěvovat, na prodejním trhu je dostatek příruček na toto téma, případně lze informace a návody ke správnému cvičení dohledat na internetu.  Později se postupně navrátíte ke všem fyzickým aktivitám, na které jste byla zvyklá.



Sex po porodu

Vzhledem k tomu, že matka se aklimatizuje na novou životní situaci, často bývá nevyspalá a tělo ještě není zcela zregenerované, touha po sexu s partnerem může dočasně chybět. Samozřejmě jako ve všem v životě, tak i v této oblasti existují výjimky. Obecně však platí, že dle lékařských doporučení by se mělo se sexem počkat do skončení šestinedělí.  Žena je více náchylná k infekcím a musí se zhojit porodní poranění. Trpělivost partnera je zcela na místě. Po šestinedělí se pak žena může poradit na gynekologii o případném užívání antikoncepce. Rozhodně není dobré spolehnout se na mýtus, že spolehlivou antikoncepcí je kojení.

Nová rodina

Postupem času se tělo ženy vrátí do běžné normy. Probíhá-li vše bez zdravotních komplikací, fyzická kondice se může navrátit dříve, než ta psychická. Příchodem nového človíčka do domácnosti se mnoho věcí změní. Rodiče mají méně času na sebe a na vlastní aktivity. Péče o novorozence bývá prioritou a záleží na všech členech rodiny, jak úspěšně se s touto skutečností sžijí.  Pro matku je důležitá pomoc a podpora partnera. Oba rodiče pak musejí nalézt správnou cestu k fungování rodiny a k partnerskému životu. Jako ve všem v životě i zde platí, že přibudou radosti, ale i starosti. Zapomenout nelze ani na vyřízení standardních úředních záležitostí kolem dítěte, jako je například vyzvednutí rodného listu, přihlášení k trvalému pobytu a platbám za odvoz komunálního odpadu, registraci u zdravotní pojišťovny a podobně. Bez těchto nutných praktických kroků nelze následně prožívat klidný a pohodový rodinný život.



Závěrem si připomeňme, že přechodný stav po porodu je časem, kdy se tělo ženy regeneruje a tudíž je vhodné mu pomoci. Ať již zmíněným vydatným jídelníčkem, pozitivní náladou, příjemnou aktivitou a dodržováním lékařských doporučení.