Pozor! Budujeme imunitu

To nejlepší, co můžete z hlediska budování a posílení imunity u svého miminka udělat, je dopřát mu mateřské mléko, které je nejpřirozenější výživou. Obsahuje spoustu látek, které jsou v první linii při boji s akutní či chronickou nemocí.

Podpora imunity u dětí | Foto: Shutterstock
Podpora imunity u dětí | Foto: Shutterstock

Světové zdravotnické organizace doporučují kojit dítě po dobu minimálně půl roku, čímž dítě získává do života dobrý imunitní start. Je také prokázáno, že kojení snižuje riziko rozvoje a výskytu alergických reakcí dítěte, zvlášť pokud je dítětem alergiků.Pokud můžete kojit rok alespoň párkrát denně, vytrvejte, mateřské mléko je ten nejlepší dar, který můžete svému dítěti dát. I malé množství vašeho mléka má z hlediska zdraví pro dítě velkou cenu.

Pokud z nějakého vážného důvodu kojit nemůžete, nebuďte smutná a nevyčítejte si to. Lepší je zajisté pro miminko spokojená máma než nešťastná zoufalka. V dnešní době existuje na trhu spoustu kvalitních umělých kojeneckých mlék, které mají složení podobajících se mateřskému mléku a také s obsahem užitečných probiotik, které mají příznivý vliv na imunitu děťátka.

Základ vrozené imunity se vyvíjí již v bříšku

Přesněji řečeno od 22. týdne těhotenství, kdy dochází k zahájení přenosu IgG protilátek přes placentu matky. Dalším zdrojem těchto protilátek se stává po narození právě mateřské mléko matky.

Tip pro čtení!
Mateřské mléko je v životě miminka nenahraditelná látka, která má svojí nezastupitelnou roli při budování imunity a proti alergiím.

Imunita nejrychleji roste do tří let věku

Imunita se buduje u dítěte neustále. Bylo zjištěno, že nejrychleji do tří let věku, a proto je velmi důležité pomáhat ji aktivně spoluvytvářet.
Každý kontakt s nemocí, ať už je to jen třeba obyčejná rýma, která dokáže miminko i maminku pěkně potrápit, vytváří tzv. imunitní paměť těla, což vede k tomu, že tu další rýmu přemůže tělo rychleji. Prodělané nemoci si tělo pamatuje a příště je proti nim odolnější.

Nešťastný trend dnešní doby – hygienicky dokonale čisté prostředí

Myslíte si, že čistota jako z televizní reklamy je pro kojence to nejlepší? Omyl! Špína trénuje imunitu. Pokud se dítě setká s určitým virem již v kojeneckém věku, imunitní reakce jeho těla si v budoucnu s tímto pro tělo již známým vetřelcem poradí hravěji než je tomu u dětí, které vyrůstají ve „sterilním“ prostředí. Navíc čistící přípravky často uvolňují agresivní výpary a chemikálie, které mohou vdechováním u dítěte vyvolat alergickou reakci.Zdravá strava – lepší imunita

Více než 70 % imunity má na starosti trávicí trakt. Proto je důležité, pomoci střevům správně fungovat a to správným a pestrým složením stravy s dostatkem probiotik, minerálů a vitamínů. Pokud naučíte jíst batole zdravá jídla, bude vyhledávat zdravá jídla i v pozdějším věku.

Čerstvý vzduch dítě otužuje

Dopřejte miminku procházky venku v kočárku. Ideálně minimálně dvě hodiny denně. Pro podporu imunity se také doporučuje plavání kojenců, prospěšný je i pobyt v solné jeskyni.

Neizolujte dítě před lidmi

Čím více lidí, tím více bakterií a virů, tím lepší imunitní odpověď těla. Dítě si pak s infekcí lépe poradí.Spokojená rodina – základ zdraví

Pokud budete vytvářet kolem dítěte atmosféru dobré nálady, pohody a radosti, bude vaše děťátko zdravé a veselé. Smích vyléčí mnohé neduhy a posílí imunitu těla. Dopřejte dítěti vyrůst v lásce, je to ten největší dar do života, který mu můžete dát.