Nadýmání a plynatost u novorozenců

Nadýmání patří mezi první trápení, s nimiž se miminko setká, jen co přijde na svět. A maminky na toto období i po letech vzpomínají jako na velmi náročné, přivádějící celou rodinu do stavu naprostého zoufalství.

Nadýmání u miminek | Foto: Shutterstock
Nadýmání u miminek | Foto: Shutterstock

Vžil se pro něj ne zcela přesný název „tříměsíční kolika.“ Hodně dětí totiž často mívá potíže déle, a maminky vzpomínají na toto období jako na velmi náročné. Příčiny nadýmání u novorozenců a kojenců mohou být různé. Jednou z nich je bezesporu nevyzrálost trávící soustavy, pro kterou je zpočátku zpracovávání potravy těžkým úkolem.



Kolika je když…

Miminko začne křičet znenadání a srdcervoucí pláč může trvat celé hodiny. Dítě se kroutí a propíná nožičky. U hubených dětí může být i vidět nafouknutí bříška. Přetrvávající problémy zasluhují podrobnější vyšetření k vyloučení závažnějšího onemocnění. K tomu slouží většinou ultrazvuk a vyšetření je tak zcela bezbolestné. Příčinou může být i alergie na bílkovinu kravského mléka. O té se dá uvažovat, když dítě krom bolestí bříška trápí i časté ublinkávání.

Na co si dát pozor

U kojeného dítěte hlídejte, aby si opravdu dobře odříhlo, klidně i několikrát. Při krmení polyká vzduch, který pak nadýmá. Pokud máte špatnou kojící techniku, spolyká miminko ještě více vzduchu. Hlídejte si jídelníček a vyřaďte nadýmavé potraviny. Tímto účinkem jsou známy třeba luštěniny, některé druhy zeleniny a ovoce, perlivé nápoje. Je to však individuální.  Dá se ale snadno vypozorovat, co právě Vám tyto potíže působí.

I při krmení z lahve je to podobné. Ani tam nelze úplně polykání vzduchu zcela zabránit. Je možné ale vyzkoušet různé dudlíky a třeba ten správný najdete. Otvor v něm by neměl být příliš malý a rozhodně ne velký.

Jako možná příčina kojenecké koliky se nevylučuje ani stres, který se může přenášet z matky na dítě.

Vyzkoušejte, co se dá

Na trhu je velké množství léčiv, hlavně kapky, které mají proti nadýmání u miminek pomáhat. Doporučuje se podávat také probiotika, které často tyto kapky pro kojence již obsahují. Fungují jak u koho a je potřeba vyzkoušet více druhů.

Můžete sáhnout po přírodních prostředcích, používaných odedávna. Nadýmání u miminek není žádný nový problém dnešních dětí. Takový kmínový, fenyklový či anýzový odvar zkoušely už i prababičky.

Pokud výhradně kojíte a zatím miminku tekutiny nepodáváte, tak si udělejte čaj pro sebe. Úleva přijde k dítěti přes mléko.



Spásu často přinese mámina náruč. Miminko chovejte, houpejte a noste v klubíčku. Na bříško dávejte dítěti nahřátou látkovou plenu, nebo teplou žínku při koupání. Ve vaničce je většinou děťátku hned líp. Jemně masírujte bříško a kopejte nožičkama, jako při jízdě na kole.

Známým pomocníkem při nadýmání u kojenců je i rektální rourka. Tenká gumová hadička, kterou koupíte za pár korun v lékárně. Hadička, která se jemně zavede miminku do konečníku, celkem spolehlivě napomůže odchodu plynů. Rektální rourka je aktuálně často zatracovaná z důvodu možného poranění dítěte či dokonce vzniku závislosti.

K poranění však při troše opatrnosti určitě nedojde. Rozhodně riskantnější je zavádět takto teploměr.

O závislosti se mluví v souvislosti s pozdějšími problémy s vyprazdňováním u dětí.

Závislost však určitě nevznikne ze dne na den. Znamenalo by to dlouhodobé a hodně časté používání. To však rozumná matka doufejme nikdy nedělá.

U většiny dětí alespoň některá rada proti plynatosti zapůsobí. Někdy však nepomůže nic, jen čekat. Problémy ustávají, až se dítě víc hýbe a má už trochu vytrénované svalstvo a silnější trávící soustavu. Dříve či později všechny děti z těchto problémů vyrostou.