Odsávačky mateřského mléka

Svět se rychle vyvíjí a v civilizovaných zemích dochází k různým změnám v myšlení a chování lidí. V dobách našich babiček bylo standardem, že matka pečuje v domácnosti o nemluvně a pokud měla po porodu mléko, automaticky kojila. Kojící matky neměly v minulosti možnost odejít od dítěte na dobu delší, než umožňovala časová pauza mezi jednotlivým nakojením.

Odsávačka mateřského mléka | Foto: Shutterstock
Odsávačka mateřského mléka | Foto: Shutterstock

Kojení

Mateřské mléko je bezpochyby nejvhodnější varianta výživy nemluvněte. Kojení je historicky nejpřirozenější způsob výživy dítěte ve všech kulturách. Kojení prospívá jak miminku, tak i jeho matce. Je komfortní pro celou rodinu, protože odpadá starost s nákupem a přípravou umělé stravy. Mateřské mléko zabezpečuje dítěti dostatečnou imunitu proti různým nemocem a alergiím. Zároveň kojení rozvíjí vzájemný vztah mezi matkou a děťátkem.



Společenský tlak na ženy

V posledních letech se v České republice začínají novopečené matky více profesně angažovat. Pozměnila se mentalita žen, a některé mají zájem pokračovat ve své profesní kariéře krátce po porodu. Někdy jde skutečně o seberealizaci ženy, někdy jde o ekonomický tlak. Důvody, proč se některé matky nechtějí či nemohou věnovat pouze svému miminku, mohou být všelijaké. Ponecháme nyní stranou názory na to, zda pro miminko je nejideálnější stálá přítomnost jeho maminky a podíváme se na moderní možnosti, které rodičům péči o dítě usnadňují.

Výbava pro děti

Prodejní trh nabízí množství zajímavých vymožeností, díky kterým jsou povinnosti kolem miminka pohodlné a snadnější, než třeba před třiceti či čtyřiceti lety. Současné babičky žasnou v prodejnách s kojeneckým zbožím, co všechno je k dispozici pro zpříjemnění povinností kolem miminka, a také pro jeho komfort. Jednou z takových vychytávek jsou odsávací podprsenky a odsávačky mateřského mléka, které umožňují matkám vytvořit zásobu mateřského mléka pro dítě.

Odsávačky

Smysl odsávaček je tedy ten, že matka může odstříkat svoje mléko, které lze následně dle potřeby uskladnit. Miminko pak může nakrmit jakákoliv jiná osoba v době, kdy se matka musí někam vzdálit. Dalším důvodem odsávání bývá nadměrné množství vytvořeného mléka v prsou. Ať je důvod nutnosti odsávání jakýkoliv, odsávačky jsou praktický pomocník a mnoho maminek si zvyklo je využívat. Odsávačky lze zakoupit v obchodech s kojeneckým zbožím, v lékárnách i na internetu. Ceny se pohybují v řádech stokorun až v řádech tisíců. Některé maminky nakupují použité odsávačky od kamarádek nebo prostřednictvím různých bazarů. Manipulace s odsávačkou je jednoduchá a každá maminka to bez problému rychle zvládne.



Druhy odsávaček

Primitivní odsávačky existovaly již před mnoha desetiletími, ale manipulace s nimi byla pro maminky obtížná a nepohodlná. V současnosti lze vybírat z pestré nabídky od různých výrobců. Odsávačky jsou manuální nebo elektrické (bateriové). Některé sety obsahují také veškeré potřebné doplňky, jako například zásobníky na odstředěné mléko, vložky do podprsenek, kojenecké lahve různých velikostí, umělé náhrady bradavky (kloboučky).

Manuální odsávačky

Tento typ odsávaček je vhodnější pro méně časté odsávání, tzn. například pro dokonalé závěrečné vyprázdnění prsu po kojení. Pokud se prsa pravidelně zcela nevyprazdňují, může dojít ke snížení produkce mateřského mléka či k jiným problémům. Manuální odsávačky jsou levnější, lehčí a nehlučné. Rozdělují se na balónkové, pístové a pákové. Jsou náročnější na manipulaci, ale při občasném používání mohou být pro kojící matku dostačující.

Elektrické odsávačky

Elektrické odsávačky mléka jsou komfortnější a lze je využívat při četnějším odsávání. Dělí se na jednofázové a dvoufázové. Dvoufázová odsávačka umí napodobit sací rytmus skutečného miminka a může výrazně pomoci maminkám, které mají problémy s kojením. Tyto odsávačky jsou účinné, šetrné k prsům a celkem oblíbené. Bohužel většinou bývají hlučnější. Osobní zkušenosti s různými typy odsávaček maminky konzultují na internetu a lze tam získat orientační názory a pomoc s výběrem vhodné odsávačky. Celkově lze říci, že používání odsávaček maminky hodnotí velmi kladně.

Skladování mléka

Mateřské mléko lze skladovat při pokojové teplotě šest hodin, v lednici osm dní a v mrazničce půl roku. Skladované mléko by mělo být vodotěsně uzavřené v nádobkách k tomu účelu určených. Pokud maminka odstříkává mléko, které nepotřebuje, může ho darovat do mléčné banky. Pomůže tak dětem, jejichž matky mateřské mléko nemají nebo nemohou kojit.

Údržba

Vždy je nutné pečlivě dodržovat veškeré pokyny, které jsou uvedené v přiloženém návodu k odsávačce. V rámci ochrany proti virům a bakteriím je žádoucí po každém použití odsávačku umýt a vyčistit každou její součást. Před dalším použitím by měly být všechny části odsávačky čisté a dokonale vysušené. To stejné platí i o příslušenství (lahvičky, skladovací kelímky apod.). Je samozřejmé, že pro kojenecké nádobí a příslušenství platí zvýšené nároky na hygienu.



To nejlepší pro miminko

Odstříkané mateřské mléko je pro výživu dítěte každopádně lepší, než mléko umělé. Jak již bylo řečeno, odsávačky jsou praktický pomocník a pomohou zajistit pohodovější péči o miminko. V různých případech problémů s kojením se mohou maminky obrátit na laktační poradkyni, která dokáže poradit i s vhodnou odsávačkou. Odsávačky se někdy dají zapůjčit v porodnicích. Před výběrem správného modelu odsávačky je dobré pročíst si recenze a testy. Pokud tedy matka z nějakého důvodu nemůže být se svým děťátkem v čase kojení, má šanci pro něho vlastní mateřské mléko zajistit. Dnešním kojícím maminkám vycházejí vstříc zaměstnavatelé v zahraničí. Třeba v USA je zavedenou praxí, že na pracovišti jsou oddělené místnosti, ve kterých mají matky možnost v klidu své mléko odstříkat.