Novorozenecká kolika

Kolika je jakýkoliv bolestivý stav v krajině břišní. Pravá kolika mívá souvislost s trávicím traktem. Vyskytuje se u lidí i u zvířat. Často slýcháme o výskytu koliky u kojenců.

Kolika a bolest břicha u dětí | Foto: Shutterstock
Kolika a bolest břicha u dětí | Foto: Shutterstock

Novorozenecká kolika

Narození děťátka přináší mnoho radosti, ale také nové starosti. Jednou z možných starostí rodičů novorozence může být trápení s novorozeneckou kolikou. Novorozenecká kolika bývá častou příčinou neutišitelného křiku a pláče miminek. Normálně zdravé a prospívající miminko se při pláči napíná, prohýbá a případně zrudne v obličeji. Protože miminko neumí sdělit, co ho trápí a proč pláče, může vzniknout stresující situace u rodičů. Některé nezkušené maminky se mohou polekat a nevědí si rady. V podstatě nejde o žádný vážný zdravotní problém. Naše babičky tyto stavy u dětí definovaly jako prdíky. Záchvaty mohou přepadnout miminko v kteroukoliv dobu. Většinu těchto záchvatů způsobuje plynatost v zažívacím traktu. Nejčastěji tyto stavy prožívají novorozenci, ale mohou přetrvávat u dětí během šesti měsíců jejich života.Příčiny běžné koliky

Kojenecká trávicí soustava není zcela vyvinutá. Probíhá stále mnoho výzkumů na zjištění přesné příčiny novorozenecké koliky. Kolika se vyskytuje u dětí kojených i u dětí krmených umělou výživou. Vyskytuje se u dívek i u chlapců. Má se za to, že pokud plyny tlačí na střevní stěnu, může vzniknout koliková bolest bříška. Stává se také, že kojenec spolu s nasáváním potravy polyká vzduch, který mu opět vyvolává bolestivé stavy. To znamená, že příčinou může být špatná technika krmení. Stejně tak může být příčinou třeba alergie na kravské mléko. Ale jako u všech zdravotních potíží, hraje v tomto případě roli psychická pohoda v rodině a tím pádem pohoda děťátka.

Pomoc při kolice

Starost pečující osoby o dítě v danou chvíli je pochopitelná. Celkově platí, že o tak malé dítě má být správně pečováno ve všech ohledech. Je nutné dbát na správné krmení včetně následného odříhnutí. Zafungovat může i krmení ve vzpřímenější poloze. V případě častých a nezvládnutelných kolikových stavů je určitě vhodná konzultace s pediatrem. Co mohou rodiče zkusit sami? Doporučují se například jemné masáže bříška. V lékárnách jsou k tomuto účelu nabízeny speciální olejíčky. Masírujeme po směru hodinových ručiček a sledujeme, zda je taková masáž miminku příjemná. Zklidnit dítě můžeme také chováním, houpáním, teplým obkladem na bříško, konejšivým hlasem či relaxační hudbou. V lékárně lze zakoupit speciální čaje, sirupy a kapky, případně homeopatika. Někdy může lékař doporučit užívání probiotik, která udržují zdravou střevní mikroflóru a zlepšují trávení. Může se zkusit cvičení s nožičkama směrem k bříšku. Některým dětem pomůže zabalení do zavinovačky, jiným položení na bříško. Je nutné vyzkoušet, co na které dítě zabere a co mu dělá dobře. Kojící maminka by měla dbát na složení vhodné stravy tak, aby strava odpovídala zásadám zdravé výživy a nezpůsobovala plynatost. Plynatost mohou způsobovat například luštěniny, cibule, česnek či kysané zelí. Pokud dítě pláče nadměrně a je stále neklidné, je nutné navštívit zdravotní středisko. Někdy může lékař doporučit řešení pomocí rektální rourky, což může být pro někoho kontroverzní způsob pomoci. Jde o gumovou hadičku, která se zavádí do konečníku, ale je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby se děťátku neublížilo.Kolika a zkušenosti maminek

Bolesti bříška svých miminek často maminky řeší mezi sebou navzájem. Konzultují toto téma při osobních setkáních a množství diskuzí probíhá i na internetu. Tzv. přítel internet dokáže pomoci v mnoha tématech a novorozenecká kolika není výjimkou. Kromě všech výše uvedených rad tam maminky uvádějí, s jakým druhem sirupů či kapek z lékárny mají nejlepší zkušenost.

Co dodat na závěr

Ověřený a všeobecně platný recept na novorozeneckou koliku neexistuje. Všechny maminky by měly spoléhat na svůj mateřský cit, který svému miminku předávají. Pokud je o dítě pečováno s láskou a potřebnou starostlivostí, zvyšuje se předpoklad jeho zdraví. Která z metod úlevy od koliky zabírá právě na konkrétní dítě, je dobré zkoušet postupně od šetrnějších způsobů. Opakuji však, že kolika není žádné závažné onemocnění a postupem času se jí každé dítě úspěšně zbaví. Jde o trénink rodičovské trpělivosti, kterou miminko oplatí pro změnu okamžiky radosti a úsměvů.