Dětské koutky. Pro i proti

Pod vlivem nastupujícího kultu mateřství, pod heslem „vše pro matku a dítě“ začaly před lety vznikat dětské koutky. Jsou všude, kde se předpokládají návštěvy maminek s dětmi. Žena–matka v dnešní době nehodlá kvůli dětem sedět doma. Dětské koutky jsou vlastně pozvánkou pro zákaznice. Máte dítě? Nevadí! Všude máte dveře otevřené a ještě se Vám o dítě postaráme! Matky si takto mohou užít bez dětí nejen nakupování, ale i kosmetiku, kadeřníka, cvičení, jazykové kurzy i posezení v kavárně s kamarádkou.

Hraní v dětském koutku | Foto: Shutterstock
Hraní v dětském koutku | Foto: Shutterstock

Není koutek, jako koutek

Jsou, dnes už možná spíše byly, všude. Mají podobu špičkově vybavených heren, přes prostory nevalné úrovně, až po doslova koutečky s pár darovanými vyřazenými hračkami. I dětský koutek pro svoji ratolest si proto musíte dobře vybrat. Jestliže hledáte zábavu pro svoje batole, a chcete, aby si pobylo ve společnosti vrstevníků, pak vyberte příjemný koutek nebo herničku, kde si dítě sama pohlídáte. Potřebujete-li potomka z nějakého důvodu na pár hodin „odložit,“ pak jsou tu koutky s dozorem. S chůvou, která se o děti stará. Tyto koutky jsou většinou zpoplatněné, což by samo o sobě mělo být určitou zárukou kvality. Ceny za hlídání většinou neodradí. Jsou rozhodně nižší, než běžná suma poskytovaná za hlídání dítěte doma. Dětský koutek si můžete i předplatit a dítě tam může chodit na pár hodin každý den. Je to dobrá průprava před nástupem do školky.Dětský koutek – poprvé!

Než dáte poprvé dítě, ať už kdekoli, do dětského koutku s hlídáním, mělo by mít už s kolektivem vrstevníků nějakou zkušenost. Je dobré, aby je nejdříve navštěvovalo spolu s vámi. Když si vyberete koutek s hlídáním, zjistěte, jak to v něm chodí. Jak spolehlivý je dozor, o kolik dětí najednou se stará, a jakého věku děti jsou. Ptejte se na zkušenosti ostatních. Počítejte s tím, že v koutku jsou děti různého věku. A vzhledem k jejich počtu není možné, věnovat se jim individuálně. Hlavním úkolem chůvy je zajistit jejich bezpečnost v době nepřítomnosti rodičů.

Většina dětí dětské koutky miluje, protože se radují ze společnosti vrstevníků. Přesto však zpočátku nechávejte dítě v hlídacím koutku jen krátce a čas prodlužujte postupně. Vybavte potomka na pobyt vším, co běžně v danou dobu potřebuje. Jídlo, pití, plenky, hračky. Pokud jde o hračky, tu nejoblíbenější nechte raději doma. Mezi dětmi se může stát cokoli.

Je mnoho rodičů, kteří mají s dětskými koutky jen samé dobré zkušenosti a nedají na ně dopustit. Naproti tomu jsou i takoví, kteří by tam ani za nic dítě nedali. Především maminky mají strach, že si dítě může něco udělat, nebo mu může někdo jiný ublížit, že může něco chytit. Nic z toho se samozřejmě nedá vyloučit. Ale v kvalitním koutku nečíhá na dítě o nic více nebezpečí, než v jakémkoli jiném dětském kolektivu.Nevítané děti aneb Proč mají dětské koutky své odpůrce

Vstřícný krok v podobě hracích koutků se mnohým majitelům kaváren a restaurací nevyplatil. Nestěžují si na samotné děti, jako spíš na jejich rodiče. Ti je totiž často skoro vůbec nehlídají. Nechávají je svobodně běhat a obtěžovat personál i ostatní hosty, kteří pak raději odcházejí jinam. Je dobře, že mají dnes maminky možnost vyjít mezi lidi a strávit čas alespoň trochu po svém, aniž by musely zajišťovat hlídání. Matkami však stále zůstávají. Ani tam, kam si vyšly především pro svoji zábavu, ze sebe nesejmou odpovědnost za bezpečí a chování svých dětí. A uznejte – chvíle, kdy si maminka s batoletem na krku může dát v klidu oběd, nebo dokonce kávu, jsou spíše vzácností. Existence hracích koutků na tom nic moc nemění.

Jak se Vám líbil článek?
Prosím čekejte ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.