Dětské koutky. Pro i proti

Pod vlivem nastupujícího kultu mateřství, pod heslem „vše pro matku a dítě“ začaly před lety vznikat dětské koutky. Jsou všude, kde se předpokládají návštěvy maminek s dětmi. Žena–matka v dnešní době nehodlá kvůli dětem sedět doma. Dětské koutky jsou vlastně pozvánkou pro zákaznice. Máte dítě? Nevadí! Všude máte dveře otevřené a ještě se Vám o dítě postaráme! Matky si takto mohou užít bez dětí nejen nakupování, ale i kosmetiku, kadeřníka, cvičení, jazykové kurzy i posezení v kavárně s kamarádkou.

Hraní v dětském koutku | Foto: Shutterstock
Hraní v dětském koutku | Foto: Shutterstock

Není koutek, jako koutek

Jsou, dnes už možná spíše byly, všude. Mají podobu špičkově vybavených heren, přes prostory nevalné úrovně, až po doslova koutečky s pár darovanými vyřazenými hračkami. I dětský koutek pro svoji ratolest si proto musíte dobře vybrat. Jestliže hledáte zábavu pro svoje batole, a chcete, aby si pobylo ve společnosti vrstevníků, pak vyberte příjemný koutek nebo herničku, kde si dítě sama pohlídáte. Potřebujete-li potomka z nějakého důvodu na pár hodin „odložit,“ pak jsou tu koutky s dozorem. S chůvou, která se o děti stará. Tyto koutky jsou většinou zpoplatněné, což by samo o sobě mělo být určitou zárukou kvality. Ceny za hlídání většinou neodradí. Jsou rozhodně nižší, než běžná suma poskytovaná za hlídání dítěte doma. Dětský koutek si můžete i předplatit a dítě tam může chodit na pár hodin každý den. Je to dobrá průprava před nástupem do školky.Dětský koutek – poprvé!

Než dáte poprvé dítě, ať už kdekoli, do dětského koutku s hlídáním, mělo by mít už s kolektivem vrstevníků nějakou zkušenost. Je dobré, aby je nejdříve navštěvovalo spolu s vámi. Když si vyberete koutek s hlídáním, zjistěte, jak to v něm chodí. Jak spolehlivý je dozor, o kolik dětí najednou se stará, a jakého věku děti jsou. Ptejte se na zkušenosti ostatních. Počítejte s tím, že v koutku jsou děti různého věku. A vzhledem k jejich počtu není možné, věnovat se jim individuálně. Hlavním úkolem chůvy je zajistit jejich bezpečnost v době nepřítomnosti rodičů.

Většina dětí dětské koutky miluje, protože se radují ze společnosti vrstevníků. Přesto však zpočátku nechávejte dítě v hlídacím koutku jen krátce a čas prodlužujte postupně. Vybavte potomka na pobyt vším, co běžně v danou dobu potřebuje. Jídlo, pití, plenky, hračky. Pokud jde o hračky, tu nejoblíbenější nechte raději doma. Mezi dětmi se může stát cokoli.

Je mnoho rodičů, kteří mají s dětskými koutky jen samé dobré zkušenosti a nedají na ně dopustit. Naproti tomu jsou i takoví, kteří by tam ani za nic dítě nedali. Především maminky mají strach, že si dítě může něco udělat, nebo mu může někdo jiný ublížit, že může něco chytit. Nic z toho se samozřejmě nedá vyloučit. Ale v kvalitním koutku nečíhá na dítě o nic více nebezpečí, než v jakémkoli jiném dětském kolektivu.Nevítané děti aneb Proč mají dětské koutky své odpůrce

Vstřícný krok v podobě hracích koutků se mnohým majitelům kaváren a restaurací nevyplatil. Nestěžují si na samotné děti, jako spíš na jejich rodiče. Ti je totiž často skoro vůbec nehlídají. Nechávají je svobodně běhat a obtěžovat personál i ostatní hosty, kteří pak raději odcházejí jinam. Je dobře, že mají dnes maminky možnost vyjít mezi lidi a strávit čas alespoň trochu po svém, aniž by musely zajišťovat hlídání. Matkami však stále zůstávají. Ani tam, kam si vyšly především pro svoji zábavu, ze sebe nesejmou odpovědnost za bezpečí a chování svých dětí. A uznejte – chvíle, kdy si maminka s batoletem na krku může dát v klidu oběd, nebo dokonce kávu, jsou spíše vzácností. Existence hracích koutků na tom nic moc nemění.