Jak efektivně uvolnit hleny v dýchacích cestách dítěte

Prevencí nežádoucího zahlenění je samozřejmě úsilí o to, nachlazení dítěte zabránit.  Pokud přes veškeré snahy k nachlazení dojde, je nezbytné účinným způsobem důsledně a důkladně uvolňovat hleny v dýchacích cestách. Zabránit tomu, aby se rýma stala pro dítě neúnosnou a těžko ovladatelnou, obtěžující.

Dětský sirup při nemoci | Foto: Shutterstock
Dětský sirup při nemoci | Foto: Shutterstock

Je nezbytné umožnit batoleti, i přes rýmou způsobené komplikace, dýchat, pokud možno, volně.  Nahromaděný hlen může často vést nejen k ztíženému dýchání, ale také ke zvracení.



Naučte dítě smrkat

Základem je naučit dítě co nejdříve smrkat. Uvádí se, že dovednost používat kapesník obvykle zaostává za ostatními dovednostmi, které batole už ve svém konkrétním věku stále lépe zvládá. Používat správně kapesník stojí někdy dítě značné úsilí. Ovšem po osvojení dovednosti smrkat bývá jistě každé z dalších nachlazení pro dítě alespoň o něco snesitelnější.

Používat výhradně papírové kapesníky

V případě uvolněné rýmy se doporučuje používat výhradně papírové kapesníky, které se po použití vyhodí. Tím se účinně brání zpětnému vdechování nežádoucích virů zpět do organismu, a tedy také toto opatření významně napomáhá k uzdravení dítěte.

Odsávání hlenů je důležité

Když dítě ještě dostatečně neovládá dovednost smrkat, používá se obvykle za účelem uvolnění hlenů z dýchacích cest dítěte známá pomůcka – odsávačka. Odsávačka zpočátku slouží jako jediný pomocník při odstraňování nežádoucí rýmy, později jako doplněk v mezidobí, než se dítě naučí smrkat a nos uvolňovat. Odsávačky mají různé technologické zpracování, a následně tedy i různý mechanismus používání. Maminky si mohou vybrat od těch nejjednodušších (a současně i nejlevnějších) variant klasických, až po nejnovější varianty, přičemž jejich účinnost pak bývá, samozřejmě, různá. Zásadou v případě použití jakéhokoliv dostupného typu odsávačky ovšem zůstává, že uspokojivě slouží pouze taková, kterou se maminka (či kdokoliv jiný) naučí správně používat. To logicky vyžaduje kratší nebo delší dobu nácviku, kdy je potřeba také nezbytné spolupráce dítěte.



Zvolit pro batole přijatelný způsob odsávání

Někdy dítě může některou z variant odsávačky z různých důvodů odmítat, proto je vždy důležité zvolit typ pro dítě přijatelný, a ten se pak naučit ovládat maximálně efektivně.

Někdy bývá podceňován přínos nejjednodušší, klasické mechanické (odsávání se provádí ústy) odsávačky; k tomu ovšem není důvod, pokud je pro samotné dítě přijatelná. Tato varianta sice klade větší nároky na čas toho, kdo dítě takto nežádoucích hlenů zbavuje, ovšem nespornou výhodou bývá absence výraznějšího strachu, který dítě může naopak zažívat při používání (dnes poměrně často preferované) odsávačky připojované na vysavač.

Každé dítě je jiné a jinak vnímá, co se s ním děje, proto rozhodně nelze „účelem světit prostředky“. V uvedeném případě používání odsávačky připojované na vysavač odborníci upozorňují na nebezpečí, že by mohly nepříjemné pocity a jen těžko ovladatelný strach ze zvuku vysavače v dítěti přetrvávat i dlouho poté, co se naučí smrkat a odsávačku už nebude potřebovat.

Tip pro čtení!
Odsávačka na dětskou rýmu je nezbytnou součástí každé rodiny. Její využívání je částečnou prevencí k zánětu středního ucha u dětí.

V souvislosti s odsávačkou připojovanou na vysavač je rovněž zmiňováno doporučení maximální opatrnosti a okamžité ustání v jejím používání, pokud reakcí na ni je její extrémně výrazné odmítání dítětem. Přestože se nepředpokládají v souvislosti s jejím používáním komplikace v podobě nežádoucího zásahu do nosní sliznice, poranění nosní sliznice (jak se někdy maminky obávají), opatrnost při používání za daných konkrétních podmínek je pochopitelně nezbytná.

Kompromisem mezi uvedeným typem odsávačky připojované na vysavač a typem klasickým je varianta na baterie. Ta se dle svědectví mnohých maminek v současné době dobře osvědčila, a je tedy i poměrně častou volbou těch, kteří se snaží spojit maximálně účinnou pomoc dítěti s podmínkami použití, přijatelnými pro dítě, pokud možno, co nejsnáze.



Vždy je doporučováno vyzkoušet u konkrétního dítěte dostupné možnosti. A další používání konkrétního typu odsávačky pak volit na základě reakcí dítěte a toho, nakolik efektivně se konkrétní typ odsávačky pro konkrétní potřebu dítěte osvědčil. To proto, že pravidelné a důsledné uvolňování dýchacích cest je nepostradatelné pro rychlé obnovení optimálního zdravotního stavu nachlazeného dítěte, a neúčinná či dítětem razantně odmítaná procedura odsávání celou situaci značně nepříjemně komplikuje.

Terapie teplem

Uvolnění hlenů, a tedy jejich snazšímu odstranění z dýchacích cest dítěte, pak výrazně napomáhá teplo. Doporučuje se zařadit inhalování páry z výluhu léčivých bylin (například heřmánku), vhodných k použití při nachlazení, několikrát v průběhu dne. Současně je žádoucí udržovat průběžně v teple čelo dítěte. K tomu slouží nejlépe šátek, do kterého se zabalí vrstva skládané obvazové vaty odpovídající svojí délkou šíři dětského čela. Takto upraveným šátkem se stáhne hlavička dítěte tak, aby vata tvořila na čele žádoucí izolační vrstvu, která tímto způsobem udržuje čelo dítěte průběžně optimálně zahřívané.

Účinky cibule

K uvolnění dýchacích cest může dle zkušenosti některých maminek napomáhat i prosycení vzduchu v místnosti silicemi z cibule. Za tímto účelem se doporučuje naplnit látkový sáček pokrájenou cibulí a zavěsit ho dítěti poblíž postele.



Podložit hlavu polštáři

Dalším opatřením, které výrazně při nachlazení pomáhá, je podložení horní části těla ležícího dítěte polštáři, anebo zvednutí horní části matrace. Vzniklá zvýšená poloha, do které se dítě uloží, prokazatelně účinně brání nežádoucímu stékání hlenu z nosu do krku.

Dítě by mělo v poloze, která má blízko k polosedu, vydržet nejlépe i spát, protože proniknutí většího množství hlenu do krku, k němuž obvykle dochází v poloze vodorovné, mívá za následek podráždění krční sliznice, vznik a rozvoj kašle.

Pitný režim

Potřebu dodržovat optimální pitný režim jistě není nutné nijak zvlášť zdůrazňovat. Dostatečným příjmem tekutin dochází k urychlení průběžného vyplavování nežádoucích mikroorganismů z těla.

Zeleninový vývar

V souvislosti s pitným režimem a podpůrnými prostředky k uzdravení je důležité zmínit také podávání pouze čistého zeleninového vývaru (vyvařenou zeleninu z vývaru přecedit!), který má zásaditý charakter a prokazatelně přispívá k celkovému zotavení. To platí obecně, tedy nejen v případě nachlazených batolat.



Vývar se podává přijatelně teplý, nesolí se. Obsahovat by měl nejlépe více druhů zeleniny, a to takové, které rostou nad zemí (cuketa, lilek, dýně, rajče, cibule), zeleninu kořenovou (mrkev, celer, petržel) i zeleninu listovou (hlávkové zelí, kapusta, špenát). Výběr se samozřejmě vždy přizpůsobí momentální dostupnosti na trhu, přičemž by měl být ve vývaru obsažen nejlépe z uvedených tří základních typů zeleniny vždy alespoň jeden její zástupce. V případě nadýmavých či výraznějších druhů zeleniny (jako je například kapusta, cibule, česnek, rajče, pažitka, libeček, ředkvička) je samozřejmě nezbytné vždy vycházet z konkrétního věku dítěte a z obvyklé snášenlivosti dítětem. To znamená, zařazovat do vývaru výhradně jen to, o čemž maminka bezpečně ví, že dítě dobře snáší.