Bojujeme se zadní rýmou

Klasickou rýmu známe všichni, zhruba po týdnu urputného smrkání nás přejde. Zadní rýma je však otravnější a specifičtější. Někdy se jí říká také zaražená rýma. Často postihuje děti, které si ji zejména ve školkách a školách velmi rychle předávají. Zadní rýmy se lze zbavit velmi obtížně a trvá poměrně dlouho. U dětí proto bývá problémem, neboť dítě se zadní rýmou by mělo zůstat doma (nechodit do školky) s rodičem.

Rýma u dětí | Foto: Shutterstock
Rýma u dětí | Foto: Shutterstock

Co je zadní rýma a jak se projevuje?

Zadní rýma, případně postnasal drip syndrom (PNDS), označuje hustou rýmu tvořící se a nacházející se v zadní části nosohltanu – odtud tedy lidový název zadní rýma. Jde fakticky o zánět nosohltanu, který bývá obvykle doprovázen i zánětem vedlejších nosních dutin.



Zánět nosohltanu je celkem časté onemocnění způsobené nachlazením, viry a bakteriemi. Přenáší se kapénkově (námi vydechovanými kapénkami), infekce se tak šířit především vzduchem – kýcháním, kašláním a pobytem v blízkosti nakažené osoby. Dítě, které má zadní rýmu, pociťuje její přítomnost, ale přitom se jí nemůže zbavit (nemůže ji vysmrkat). Zadní rýmu dále doprovází bolesti hlavy, kterou způsobují ucpané nosní dutiny. Dítě má pocity ucpaného nosu a obtížněji se mu dýchá, často musí dýchat pouze pusou, cítí se unavené. Zadní rýmy se není lehké zbavit, trvá totiž o dny déle než normální rýma, může ji doprovázet i dráždivý suchý kašel. Zadní rýma může způsobit i zánět vedlejších nosních dutin, které je nutný léčit antibiotiky. Některé maminky chodí s dítětem trpící zadní rýmou k doktorovi, jiné se naopak spoléhají na babské rady.

Jak zadní rýmu léčit

Základem léčby je dostatek tekutin, nejlépe čisté vody či čaje, stejně jako u klasické rýmy. Čaje se doporučují bylinkové, u rýmy je prospěšný například heřmánkový, který je dobré osladit medem, popř. do něj přidat trochu citrónu. Dítě by se mělo zdržovat doma, vyhýbat se kolektivu kvůli snížené obranyschopnosti, hodně odpočívat, být v teplém prostředí a dýchat studený vlhký vzduch (pozor však na prochladnutí). Zvažte tedy koupi zvlhčovače vzduchu, v několika případech u léčby zadní rýmy výrazně pomohl. Z léků se doporučují používat spreje s mořskou vodou (nejsou návykové, takže je můžete používat téměř neomezeně) a léky na zkapalnění a vylučování hlenu. Pro zprůchodnění horních cest dýchacích se hodí užívat nosní kapky, které navíc zmenšují otoky sliznice.



U dětí do sedmi let však nemá podávání nosních kapek přesáhnout pět dní z důvodu možného návyku. Vhodné jsou dále léky s léčivou látkou acetylcysteinem. Zadní rýmu také můžete uvolnit napařováním dutin, to však není pro dítě moc vhodné, neboť by se mohlo opařit. Uvolnit a zprůchodnit dýchací cesty je u zadní rýmy klíčové. U některých nemocných se osvědčila zajímavá technika: lavor se napustí horkou vodou, v předkloněné pozici se do ní ponoří paže a přitom se nemocný postaví do jiné nádoby s horkou vodou. Takto setrvává nemocný asi 20 minut. Jiné maminky zase používají odsávačky (zejména před spaním), ty jsou sice původně určené pro kojence a batolata, při zadní rýmě se však hodí i pro předškoláky. Hleny při zadní rýmě by měly být tekuté a bezbarvé, pokud zpozorujete nějaké zbarvení, doporučuje se navštívit s dítětem pediatra. Dítěti nemocnému zadní rýmou je dobré dávat více pod hlavu, tlustší polštář nebo ještě jeden malý polštářek. Bude se mu tak lépe dýchat a nebude uvolněné hleny během noci tolik polykat.

Babské rady na zadní rýmu

  • Napusťte vanu horkou vodou a přidejte do ní větší množství soli (asi 0,5 kg na 20 litrů vody), nejlépe přímo mořské. Klekněte si do vany na všechny čtyři a lokty se opřete o dno. Kotníky a lokty musí být ve vodě zcela ponořené. Vydržte v této pozici alespoň 20 minut, potom se utřete a ihned se schovejte pod peřinu. Tímto by se vám měly uvolnit dutiny a spustit rýma.
  • Nachystejte si dva kbelíky. Do jednoho dejte studenou vodu, do druhého horkou. Střídavě ponořujte ruce až po lokty do vody; nejprve na dvě minuty do studené, a poté na dvě minuty do teplé vody. Toto opakujte několikrát za sebou. Poté se zabalte do teplé deky nebo si lehněte do postele. Zhruba po dvou dnech by se měla spustit rýma.
  • Vyzkoušejte křen! Nastrouhaný křen smíchejte s medem v poměru 1: 1 a užívejte několikrát denně. Dětem však tato medicína nejspíše moc chutnat nebude.
  • Vyzkoušet také můžete bylinnou směs. Spařte heřmánek, sléz, majoránku, řebříček, plicník a podběl a vdechujte jejich výpary. Z uvedených bylin si také můžete vylouhovat čaj. Všechny tyto bylinky slouží k uvolnění rýmy.


Boj se zadní rýmou je sice dlouhý a vyčerpávající, buďte ale trpělivý, nakonec vždy zmizí.