Otazníky nad jesličkami. Využít ano či ne?

V dřívější době byly jesličky velmi oblíbené, dnes je však využívá jen malé procento rodičů. Maminky raději zvolí mateřskou dovolenou a tráví čas se svými dětmi doma. Ženám, které však z pracovních či finančních důvodů nemohou na mateřskou dovolenou nastoupit (nebo nechtějí) se služby jesliček hodí. Mohou dále pracovat, a přitom mají o dítě dobře postaráno. Co můžete od jesliček očekávat, jaké jsou jejich výhody a podle čeho je vybrat?

Školka a jesle pro hlídání dětí | Foto: Shutterstock
Školka a jesle pro hlídání dětí | Foto: Shutterstock

Vybírejte srdcem

Jesličky jsou zařízení, které poskytuje hlídání dětí do tří let. Kdy by mělo dítě do jesliček nastoupit, musí zvážit každý rodič individuálně. Jesličky většinou přijímají batolata od věku osmnácti měsíců, dítě zde tráví čtyři až šest hodin denně. Jesle mohou být státní i soukromé.



Pozor, pokud umístíte dítě mladší 2 let do jeslí více než 46 hodin v kalendářním měsíci, přijdete o rodičovský příspěvek. Státních zařízení tohoto typu je velmi málo a vyskytují se pouze ve velkých městech, takže jejich kapacita je zcela nedostatečná. Soukromé jesličky jsou placené (cena se pohybuje v rozmezí 10 – 15 tisíc měsíčně), jejich služby by však měly být kvalitnější a rodiče se tak nemusí o dítě strachovat. Zpočátku totiž může být velmi těžké svěřit miminko přes den do péče cizím lidem.

Výběr správných jesliček je proto velmi důležitý. Rodiče by se měly s pečovatelkami lépe poznat a důvěřovat jim. Jeden z rodičů může strávit prvních pár hodin v jesličkách s dítětem a zjistit, jak se tam o děti starají, a co se tam děje. Seznámí se tak také lépe s tamními zaměstnanci, denním režimem a prostředím. Také na vlastní oči uvidíte, jak dítě na jesle reaguje, zda se dobře adaptuje, nebo naopak brečí. V soukromích jeslích bývá obvykle větší počet pečovatelek než v jeslích státních, takže by se mělo dítěti dostávat všeho potřebného. Snažte se vybrat takové jesle, kde na jednu „hlídací tetu“ připadá nejvýše pět dětí. Rozhodujte se zejména podle kvalifikovanosti zaměstnanců, atmosféry a také vašeho vnitřního pocitu. Líbí se vám dané prostředí? Je hřejivé a příjemné? Jsou zde milí, ochotní a starostliví lidé? Jsou zkušenosti ostatních rodičů dobré? Pokud ano, našli jste správné místo pro vaše dítě.

Tip pro čtení!
Jak rozložit čas mezi práci a péči o dítě? Pro většinu maminek se jedná o stresují rozhodnutí, jelikož více práce si vybere zápornou daň ve vztahu k dítěti.

Špatné svědomí?

Někteří rodiče však využití jesliček zásadně odmítají a připadá jim to jako zrada dítěte. I ti, kteří se pro jesličky rozhodli, mohou mít zpočátku špatný pocit, že své dítě „odkládají“, nevěnují se mu tak, jak by měli a upřednostňují práci před výchovou. Tyto pocity, myšlenky a domněnky napadnou zřejmě každou matku. Okolí si navíc může přisadit a udělat z ženy krkavčí matku.



Podívejte se ale na situaci také z druhého úhlu pohledu. O dítě bude dobře postaráno, čas s ním můžete trávit po návratu z práce, o víkendech a svátcích, k tomu budete mít navíc větší příjem peněz než na mateřské dovolené, takže můžete dítěti poskytnou i lehký nadstandard. Zároveň si však žena uchová běžný společenský a soukromý život. Nemusí se také obávat, co vše jí v práci uteklo a jaké změny se tam udály, jak by tomu bylo v případě mateřské dovolené. Nenechte se proto odradit pouhými předsudky a názory ostatních lidí. Vše záleží pouze na vás, na vaší povaze, přání a vidině budoucnosti.

V zahraniční je umístění dítěte do jeslí zcela běžným úkazem, nad kterým se nikdo nepozastavuje. Jesle navíc neplní pouze funkci hlídání, ale také děti rozvíjí. Pokud chcete do práce dále chodit, ale nechcete dítě do jesliček dávat, existuje ještě další možnost. Najmout si chůvu, která se bude o miminko starat v prostředí vašeho domova, což je jistě pozitivní. Psychologové ale upozorňují, že tím ochudíte dítě o styk s ostatními dětmi. I když je dítě ještě velmi malé a neumí se zřetelně vyjadřovat, pozorně vnímá přítomnost ostatních dětí. To je zcela stejné jako u mateřských škol. Děti z jesliček jsou dále více soběstačné a nemají problém s nástupem do školky. Na druhou stranu právě odloučení od rodičů v brzkém věku může mít později za následky psychické problémy (úzkosti či neurózy). Proto je důležité uvědomit si, jaké má dítě charakterové vlastnosti a jak na jesle reaguje. Jestliže si ani po delší době nezvykne, pláče a protestuje, měli by rodiče od jeslí upustit.



Zvažte:

  • Mají jesle zahradu či jiné venkovní prostory, kde si děti mohou hrát?
  • Můžete si docházku dítěte, tedy jeho příchody a odchody, domlouvat individuálně podle potřeb, nebo musíte dodržovat přísný režim.
  • Problémem umístění dítěte do jeslí bývá jeho častější nemocnost. Bude-li dítě příliš často nemocné, od jeslí raději upusťte a zvolte domácí hlídání.
  • Vyplatí se vám jesle finančně? Propočítejte si vaše příjmy a výdaje za jesle. Jestliže je jejich rozdíl stejný či menší než částka, kterou byste dostávala na mateřské dovolené, jsou pro vás jesle finančně příliš náročné.