Jak zvládnout současně batole a podnikání

Některá máma musela být první. První, která si na to troufla. Být matkou – podnikatelkou. Odvážná žena. Protože ten, kdo je v něčem první musí mít vždycky nejvíc kuráže. Nejen, že neví, do čeho jde. Taky dodá odvahu jiným a musí jít dosud nevyšlapanou cestou. Dnes je už takových odvážných maminek mnoho.

Podnikání na mateřské dovolené | Foto: Shutterstock
Podnikání na mateřské dovolené | Foto: Shutterstock

Proč dvě role najednou

Situace, proč se v jeden čas sejde v životě ženy kariéra a mateřství, jsou v podstatě jen dvě.  Dojde k nim tehdy, když se z podnikatelky stane maminka nebo naopak z mámy podnikatelka. Protože se v posledních desetiletích zvyšuje věk prvorodiček, může mít žena už před otěhotněním dobře zavedenou živnost, kterou je jí líto opustit, a práce ji navíc baví. K podnikání maminky na mateřské či rodičovské dovolené vedou často hodně praktické důvody. Ne vždy se ženě podaří, aby se po čase stráveném doma s dítětem mohla vrátit na původní místo nebo ke své profesi. A situace na pracovním trhu dlouhodobě matkám s malými dětmi nepřeje. Jak ale sladit péči o dítě a podnikání.Máma má firmu aneb Dej mi ruku, jdeme do práce!

Maminka, která podniká, potřebuje dobré zázemí a pochopení v rodině. Je pravda, že jednoduché to není. Znamená to nejen práce nad hlavu, ale i perfektní organizaci času, aby žena pokud možno nešidila ani dítě ani práci. Určitě je zapotřebí pomoci tatínka, mít babičky ochotné hlídat a v záloze ještě spolehlivou chůvu. A nemít vůči dítěti výčitky svědomí a ne užírat se, že s ním máma tráví méně času, než by chtěla. Spásou je školka.

Když je žena sama sobě šéfem, může brát dítě do práce s sebou. Dělá to tak mnoho matek. Zdálo by se, že to není nijak ideální, protože dítě si musí krátit čas, jak se dá a je tak trochu ponecháno samo sobě, protože máma musí pracovat. Ale ve skutečnosti to má i řadu výhod. Pro maminku i dítě odpadá jednotvárnost, kdy jeden den na mateřské se navlas podobá druhému. Dítě se u ní v práci setkává s různými situacemi i novými lidmi, kterých se učí nebát bez odloučení od maminky. Pěkně se otrká.   A v neposlední řadě vidí mámu při práci. Odmalička tedy ví, že peníze se vydělávají prací. V době, kdy to není povinnost, jde o cenný poznatek do budoucího života.

Podnikání z domova

Mnoho žen s malými dětmi podniká z domova. Díky internetu je možností dost. Zdálo by se, že o nic nejde, když je maminka vlastně s dítětem doma. Ale opak je pravdou. Práci z domova obecně jakoby se nedostávalo potřebného uznání. Docela těžko se vysvětluje potřeba pomoci okolí, když je žena doma. Jak to, že nestíhá, když za prací ani nikam nedochází a třeba jenom sedí u počítače?

Pravda je taková, že podnikat z domova a současně se starat o malé dítě a domácnost vyžaduje ještě větší kázeň a ještě důkladnější plánování, než když si žena bere dítě „do práce“ mimo domov. Dělat podle plánu dodává pocit, že zvládáte. Chce to docela sebezapření věnovat se své práci, když byt už zoufale volá po úklidu. Nenechat se ničím odvést od rozdělaného úkolu je zkrátka problém. Zase je relativně více času na promýšlení nových nápadů. V krajním případě se dá leccos dohnat i po nocích.Zvládnout malé dítě a podnikání současně určitě lze. Hodně ale záleží na rodinném zázemí, druhu podnikání, i na věku a náročnosti dítěte. Některé děti jsou natolik náročné na čas a péči, že maminku naplno zaměstnají i bez podnikání.