Jak zjistím, že jsem připravena na miminko

Častá otázka. Ženy ji rozebírají s kamarádkami u kávy i na diskusních fórech. Na to však není jednoznačná odpověď. Pomineme-li na čas praktickou stránku, tak připravenost být matkou žena prostě cítí. Příznivé okolnosti a podmínky tento pocit jen umocňují.

Radost z miminka | Foto: Shutterstock
Radost z miminka | Foto: Shutterstock

Než se pro dítě rozhodnete, měla byste si upřímně odpovědět na pár otázek.

Proč chci dítě? Ano. Proč vlastně mít dítě? Protože už máte ta správná léta, kdy už skoro každá žena dítě má? Nebo proto, že cítíte, jak moc někdo ve vašem životě chybí? Že máte lásky na rozdávání a k tomu přesvědčení, že zvládnete být dobrou mámou?Chci přijmout odpovědnost a závazek na celý život?  Odpovědnost, kterou matka cítí za dítě je na rodičovství to nejtěžší. Budete ji už cítit až do smrti. Ani dospělost Vašeho potomka na tom nic nezmění.

Dokážu přinášet oběti? Příchod dítěte obrátí život naruby. Ať chcete, či ne, budete muset mnohé obětovat a taky se něčeho vzdát. Možná přiberete v těhotenství pětadvacet kilo a svou dívčí postavu už nikdy nezískáte zpět. Nebudete mít už tolik času pro sebe, ba dokonce někdy vůbec žádný. Možná tak ztratíte některé přátele a známé. Možná se budete cítit izolovaná.  Aspoň na určitou dobu. Možná vám uteče dobrá pracovní příležitost nebo dvě…

Zvládla bych to sama?  I když se budete snažit sebevíc, abyste svému dítěti našla toho nejlepšího otce, vždycky se může něco pokazit, protože takový už je život. I když je to hodně těžké, zkuste si představit i takovou situaci. A odpovězte si na otázku, jak byste coby osamělá matka zvládala všední každodennost s dítětem. A to nejen třeba po finanční stránce, ale také psychicky. Jsou ženy, které přiznávají, že raději zůstanou v nevyhovujícím vztahu, než by, z různých důvodů, zůstaly samy s dítětem.

Jestliže toto všechno berete v úvahu a Vaše odpověď zní ano, tak u vás zřejmě nastal ten správný čas na dítě.Hledá se ten pravý

Příroda to má dobře pod kontrolou. Zdaleka ne s každým mužem pocítí žena touhu po dítěti. Musí to být zkrátka ten pravý! Toho ovšem není tak lehké najít. Nejdůležitější pro společný život je, aby partneři měli stejné priority. Aby se to, co od života chtějí, shodovalo. Platí to dvojnásob, pokud jde o dítě. To by rozhodně měli chtít oba partneři. A jejich vztah by měl být natolik stabilní, aby zvládl zátěž, kterou narození dítěte přinese.

I budoucí táta by měl být připraven

Dobrý otec je pro dítě stejně důležitý, jako dobrá matka. Proto i muž by měl být na rodičovství připraven. A jak se pozná, že svou otcovskou roli zvládne?

Je to vlastně hodně podobné, jako u ženy. Tedy – chce děti a má k nim vztah. Prostě s nimi počítá. Dokáže ledacos obětovat pro spokojenost jiných. Je ochotný pomáhat. Není pubertálně nezodpovědný. Nebaví ho žít jen tak ze dne na den. Plánuje a myslí na budoucnost.

Mateřství není povinnost

Možná Vám děti vůbec nic neříkají a prostě je nechcete. Možná to víte jistě, nebo pořád čekáte na nějaké to znamení, touhu nebo pocit. Na ten pravý čas, pravého muže. Není žádná hanba, pokud děti nejsou smyslem Vašeho života a Vy si jej přejete prožít jinak. Možností je mnoho. Důležitá je spokojenost. Abyste prožila v životě co nejvíc toho hezkého, a pro Vás podstatného. A to ať s dětmi nebo bez nich. Jenom nezapomeňte na to, že i Váš partner by to měl vidět stejně. Jinak ho postavíte do velmi těžké situace. Zda děti ano nebo ne by mělo být jasné už na začátku vztahu. Jen tak mohou být šťastni oba partneři.Ojedinělé však nejsou případy, kdy žena má dítě z lásky k partnerovi a tím v sobě objeví netušené mateřské vlohy. A být matkou se jí natolik zalíbí, že z plánovaně bezdětného vztahu může být nakonec i větší rodina.