Nechtěné těhotenství

„Nechtěné těhotenství.“ Smutné spojení dvou slov, které znamená, nepřát si počít dítě a být matkou. Alespoň ne zrovna teď. Přes masívní užívání antikoncepce v populaci, poměrně častá situace, do níž se může dostat každá žena. (Nebo řekněme raději každý pár, protože žena sama si těhotenství nepřivodí.) Je to vždycky velké dilema a rozhodnout se jakkoli je nesmírně těžké. A je to ještě těžší, otěhotní-li dívka, která je sama dosud dítětem.

Nechtěné těhotenství | Foto: Shutterstock
Nechtěné těhotenství | Foto: Shutterstock

Odpovědnost náctiletých prý vzrůstá

Zodpovědnost mladých lidí v sexuální oblasti prý roste. Opravdu, nebo si to jen přejeme? Je docela smutné, jak dnešní celkové klima a některé leckdy podivně nastavené zákony ukrajují dětem z dětství a tlačí je do dospělosti. Zákonná hranice pro zahájení sexuálního života má povážlivé tendence se stále snižovat. Přičemž ale za dítě nezletilců, jakožto za následek zákonem povoleného konání, nesou odpovědnost pořád jejich zákonní zástupci. A to až do plnoletosti alespoň jednoho z rodičů. To může trvat i několik let.  Znamená to jediné. Že velmi dobře víme, že děti nejsou o mnoho jiné, než dřív. Přejme si, aby se tato hranice alespoň už nadále nesnižovala.Důležité je včasné poučení dětí o antikoncepci, kondomu i pilulce zvané Postinor. Pro krajní případ. To je pilulka poslední záchrany, která by měla zabránit otěhotnění do 72 hodin po styku. Je důležité dodat, že se rozhodně nejedná o antikoncepci! Postinor je volně prodejný osobám nad 16 let, po předložení OP.

Když jde o život, podejte pomocnou ruku

Svého času proběhl médii případ mladého páru. Nezletilá dívka porodila po utajovaném těhotenství dítě kdesi v garáži za pomoci svého partnera. Následkem naprosto laické a nedostatečné péče ale novorozenec zemřel. Mladí rodiče upadli v podezření z vraždy. To všechno jen proto, že se dívka bála říct o těhotenství rodičům… Nikdy nedopusťte, aby se vaše dcera musela tolik bát vaší reakce. Vždycky je nějaké řešení. I když najít v tomto případě to správné, určitě patří k nejtěžším životním rozhodnutím.

Už se stalo

Nechtěné těhotenství je záležitost, u které je potřeba docela rychle dospět k rozhodnutí. Jestliže vaše nezletilá dcera otěhotněla, nenechte ji v tom samotnou. Podržte ji, poraďte, ale docela za ni v žádném případě nerozhodujte. Mohlo by to navěky poznamenat vaše vzájemné vztahy. Respektujte i názor tatínka.  A jaké máte možnosti?

Interrupce – Chybně se tomuto zákroku říká také „přerušení těhotenství.“ Ve skutečnosti však jde o jeho definitivní ukončení. Interrupce se z jiných, než zdravotních důvodů, provádí do 12 týdne těhotenství. Jako její riziko se uvádí možná následná neplodnost. Toto riziko však už není v současnosti nijak vysoké. Daleko častější jsou následky psychické. Někdy trvá velmi dlouho se s interrupcí vyrovnat a jsou i ženy, kterým se to nikdy nepodaří.Adopce – Ta je řešením určitě optimističtějším. Dítě dostane šanci na život a učiní šťastnými další lidi. Vy budete žít s vědomím, že se o vaše dítě stará někdo jiný. Pro některé matky to i po letech znamená peklo na zemi a přiznávají, že to není lehčí, než se vyrovnat s potratem.

Necháte si, co je vaše – Naštěstí takto končí opravdu mnoho nechtěných těhotenství. Pokud je vaše dcera dosud ve škole, je situace komplikovaná. Ale když pomůžete, dá se škola dodělat i s dítětem. Jen asi na nějaký čas budete jako babička v hlavní roli. Protože všechno jde, když se musí. A hlavně – když se chce!