Léto ideální doba k otěhotnění

Když se mladý pár rozhodne spolu žít, dříve či později začnou plánovat svou vlastní rodinu. A v tuto chvíli začínají přemýšlet, kdy by bylo nejvhodnější, aby miminko přišlo na svět. Každé roční období má své kouzlo, výhody a nevýhody. Někteří vhodnost termínu porodu vzhledem k ročnímu období neřeší, ale jiní k tomu přistupují velmi zodpovědně. Berou v úvahu nejen finanční situaci rodiny, období, kdy se miminko narodí, ale vnímají i dobu těhotenství, aby podmínky byly pro maminku s bříškem co nejpohodlnější a nejbezpečnější.

Dovolenou k otěhotnění | Foto: Shutterstock
Dovolenou k otěhotnění | Foto: Shutterstock

Kdy je tedy nejideálnější doba pro početí miminka?

Různá hlediska

Když se pár rozhodne mít miminko, měl by si uvědomit, že pouze chtění nestačí. Na to, aby se jim narodilo zdravé miminko, je potřeba splnit několik základních podmínek.



Biologické hledisko

Aby maminka mohla otěhotnět, je potřeba, aby byla v dobré fyzické kondici a hlavně biologicky připravená mít miminko. Podle výzkumů je optimální biologický věk pro otěhotnění bez větších komplikací okolo 25. roku jejího života. Nízký věk nese komplikace s fyzickou i psychickou nevyzrálostí dívky.  S vyšším věkem se šance na otěhotnění snižuje a přináší riziko se zdravím miminka i maminky. Také muži po čtyřicítce už nemají tak aktivní spermie. Velkou roli hraje správná životospráva, nepodléhání závislostem, pohyb a co nejméně stresu.

A v případě, že i při dodržení těchto hledisek se ženám otěhotnět nepodaří, dnešní medicína jim nabízí velmi úspěšnou možnost umělého oplodnění.

Psychologické hledisko

Na to, aby mohla maminka otěhotnět, musí být na těhotenství připravená i psychicky. Proto z tohoto hlediska není vhodné, aby se maminkami staly dívky, které jsou ještě školou povinné a jsou vlastně ještě samy dětmi. Stává se, že v tomto věku některé dívky ještě nedokážou přijmout roli maminky a mohou mít ke svému dítěti velmi komplikovaný vztah, popř. sobě nebo jemu ublížit.

U žen, které se na miminko moc těší a z biologického hlediska jsou na děťátko připravené, může zase velká touha po něm a strach z přibývajícího věku vést k opakovaným neúspěchům při snaze otěhotnět.



Sociální a finanční hledisko

Období vhodné pro početí miminka se v současné době vybírá i podle toho, zda má pár plnohodnotný vztah pro to, aby si spolu pořídili miminko, zda i podmínky bydlení jsou uspokojující a zda jsou připraveni nést finanční komplikace, které omezený příjem mateřských dávek budoucí rodině způsobí.

Pracovní a kariérní hledisko

Rozhodně nejvhodnějším obdobím pro početí miminka je pro budoucí maminku doba, kdy sama ukončila studia a získala nějaké zkušenosti v pracovním procesu. Ne, že by to přímo ovlivnilo početí miminka, ale je finančně výhodnější, když maminka otěhotní v době, kdy již pracuje. Jako studentka nemá nárok na dávky mateřské dovolené (nárok má až na rodičovský příspěvek) a bude pro ni daleko snazší po rodičovské dovolené najít práci, když už má za sebou alespoň nějakou profesní praxi.

Hledisko ročního období

Budoucí rodiče se také mohou rozhodovat, do jakého ročního období se jim miminko narodí. Když například chtějí, aby se jim miminko narodilo v létě, měli by začít pracovat na miminku na podzim. Když předpokládají narození miminka na jaře, je potřeba naplánovat si otěhotnění na léto. Ale naplánovat si neznamená, že se opravdu v daném termínu počít podaří. Naopak, jak bylo výše uvedeno, stres, touha i strach ze selhání může vést k opakovaným neúspěchům a zklamání. Proto je možná lepší nechat věcem volný průběh a zbytečně se nestresovat.

Je však jasné, že i roční období mají vliv na otěhotnění a počít miminko v daném období přináší výhody i rizika pro maminku i miminko.



Co říkají odborníci

Italští vědci zjistili, že nejoptimálnější podmínky pro otěhotnění jsou v období, kdy je venkovní teplota okolo 12°C a délka denního světla 12 hodin. Na základě těchto informací lze prý i ovlivnit pohlaví miminka, protože dle výsledků jejich výzkumu jsou počati v těchto optimálních podmínkách hlavně chlapečci.

Jiný výzkum z rukou izraelských vědců zase ukazuje, že mužské spermie jsou zdravější a aktivnější v zimě a na jaře, což dokazuje vyšší porodnost v podzimních měsících.

Mnohdy se také uvádí, že vhodné období pro početí miminka je léto. V tuto roční dobu jsou spermie nejpohyblivější díky vitamínu D tvořeného slunečním zářením. Sluneční svit zvyšuje sexuální apetit, páry prožívají více intimních chvil a tím zvyšují procento úspěšného početí.

Výhody a nevýhody ročních období

Každé období má vzhledem k úspěšnému početí své výhody i nevýhody. Záleží na tedy na rodičích, pro jaký termín se rozhodnou.



Otěhotnění na jaře

Na jaře se probouzí příroda, dostává novou životní sílu, vše roste a kvete a nejinak je tomu i u lidí. Spermie získávají novou sílu po zimě, proto početí bývá velmi úspěšnější. Nevýhodou je termín porodu, který připadá na zimní období. Těhotná maminka v tomto období je vystavena riziku virových onemocnění a samozřejmě úrazu z uklouznutí na zledovatělém povrchu. Studie ukázaly, že těhotenství počatá na jaře mají o 10 % vyšší riziko předčasného porodu. Dále pak potvrdily, že po narození bývají děti počaté na jaře citlivější na potravinové alergeny.

Otěhotnění v létě

V létě mají lidé díky dlouhé době slunečního svitu optimističtější pohled na život. Právě díky slunečnímu svitu se v těle tvoří vitamín D, který má vliv na kvalitu a pohyblivost spermií. Pozitivní nálada zvyšuje i sexuální apetit a pár prožívá častější intimní chvíle a tím zvyšují procento úspěšného početí jejich miminka. Navíc miminko se narodí do jarního období, kdy nebude potřeba mnoho vrstev oblečení a nebude vystaveno rizikům virových onemocnění. Nepříjemné pro maminky může být to, že první příznaky těhotenství horké léto ještě umocní. Nevolnosti, intolerance na pachy, otoky nohou i pocity sucha mohou být v horku a dusnu obtížněji zvládnutelné. Také zimu již maminka prožije s větším bříškem a bude muset na sebe dávat větší pozor.



Otěhotnění na podzim

Podzimní období z hlediska možnosti otěhotnění je optimální. Zmírní se teploty, zkrátí se dny a prodlouží noci. Tělo maminky je po létu zregenerované a lépe připravené na případné těhotenství. U mužů se zase díky letním slunečním lázním a vitamínu D tvoří nejvíce testosteronu a také mají nejvyšší objem spermií v roce. Ovšem podzim je doba plískanic a vyššího výskytu virových onemocnění chřipkového charakteru. Miminko v prvním trimestru je tedy vystaveno obrovskému riziku, protože maminčino onemocnění v tomto období by pro něj mohlo mít fatální následky. Miminka počatá na podzim se rodí do horkého léta. Nemají ještě dobře rozvinutou termoregulaci, proto toto počasí pro ně není z hlediska přehřátí či úpalu příliš vhodné.

Otěhotnění v zimě

Podle studií je zima nejméně vhodným a také nejméně úspěšným obdobím pro početí miminka. Příroda prožívá období vegetačního klidu a přeneseně se to stejným způsobem dá vyjádřit i o lidech. U mužů klesá hladina testosteronu na minimu a také spermií je méně a jsou pomalejší. Tudíž procento otěhotnění se snižuje. Pokud se mamince přece jen podaří otěhotnět, je rostoucí miminko vystaveno různým nežádoucím vlivům. Chřipkovým virózám v zimě, působením alergenů na jaře a horka a dusna v létě. Termín porodu je podzimní, proto bude důležité takhle malé miminko ochránit před chladem a nejrůznějšími bacily.



Které období je ideální?

Když se porovnají všechna pro i proti, dá se říci, že nejideálnějším obdobím pro početí miminka je právě léto.

Ovšem nikde není předepsáno, že miminka počatá v ostatních obdobích nejsou ideální. Důležité je, aby ono období početí bylo ideální právě pro budoucí rodiče, aby byli fyzicky, psychicky i emociálně připraveni na stvoření nového života. A navíc každé narozené zdravé miminko přicházející do šťastné rodiny bylo počato v tom nejideálnějším období. Ať to bylo jaro, léto, podzim nebo zima.