Strach z mateřské aneb sama doma s dítětem

Tak jako všechno, je i období mateřské dovolené jednoho dne jen vzpomínkou. Pro některé ženy krásnou, ale pro jiné až překvapivě nepříjemnou. Mateřská může být stejně tak časem idylickým, jako časem velkého fyzického a psychického vyčerpání, zničujícího stereotypu a sociální izolace. Je to hodně individuální. Jsou ženy, které toto období přijmou skutečně jako období určené především dítěti, a nezažívají žádné špatné pocity.

Sama na mateřské | Foto: Shutterstock
Sama na mateřské | Foto: Shutterstock

Naproti tomu je mateřská dovolená někdy i rozčarováním. To když žena zjistí, že ji pouhá péče o dítě přece jen nenaplňuje tolik, jak čekala. Přemýšlejte proto o tomto období s předstihem. Myslete na to, jak si svou mateřskou dovolenou představujete. Mnohé záleží jenom na Vás.Plánujte!

S malinkým miminkem se samozřejmě moc nerozšoupnete a budete hodně času trávit doma. Děti ale rostou velmi rychle. Takže si už předem zjistěte, kam lze s malým dítětem vyrazit ve vašem okolí. Mateřské centrum, hernička, hřiště, plavání miminek. Pokud máte auto, jsou Vaše možnosti mnohonásobně větší, protože můžete hledat program dne i dále od domova. Trvejte na tom, že si i na mateřské chcete ponechat něco ze svých zájmů. Pokud jste třeba před dítětem chodila pravidelně plavat, nebo na kávu s přáteli, nenechte si to vzít. Když je to jen trochu možné, domluvte se s tatínkem, kdy budete mít tyto chvíle jen pro sebe. Neztrácejte kontakt s některými kamarády jen proto, že jsou bezdětní. Vše se kolem dětí točit nemusí. S kamarádkou bez dětí si alespoň odpočinete od mateřských témat.Nepochybujte o sobě!

Očekávání se ne vždy shodují se skutečností. Představy, co a jak bude, až se dítě narodí, co a jak přesně budete dělat, aby to bylo co nejdokonalejší, se pak od toho každodenního kolotoče mohou velmi lišit. Dítě stále křičí a Vy ani nevíte proč. Péče o něj je stereotypní, a Vám právem připadá, že jen krmíte, přebalujete, perete a vaříte. Nemůžete si odpočinout, ani se pořádně vyspat. Pozorujete, jak Vaše představy jak dokonalou matkou budete, berou za své. I když už jste samým staráním se na pokraji sil a zdá se Vám, že žijete už jen životem svého dítěte. Jestli to cítíte takto, pak jste na nejlepší cestě k vyhoření. Takže i když není všechno tak, jak jste si ze začátku představovala, nepochybujte o sobě. Děláte-li pro dítě vše jak nejlépe dovedete, věřte, že jste v mateřské roli dokonalá. Nebuďte super matkou. Buďte prostě maminkou. Neporovnávejte sebe ani své dítě s ostatními. Nenechte se vystrašit tím, že sousedčino dítě umí víc, než to Vaše. Nelamte si hlavu s tím, že Vás nebaví procházky s kočárkem tou stále stejnou cestou, se stále stejnými maminkami a stále stejné hovory o dětech.  Zakažte si úvahy o tom, co všechno děláte špatně.

Nestyďte se!

Nestyďte se požádat o pomoc manžela nebo rodinu. A nabízenou pomocnou ruku, a propustku od mateřských povinností, neodmítejte. Pokud se necítíte dobře, neváhejte poprosit o hlídání třeba i mimo dohodnutou dobu. Proti psychickému i fyzickému vyčerpání během mateřské, je nejlepším lékem čas strávený bez dítěte. A nejlépe tam, kde se děti neřeší a kde ani nejsou.Není žádná náhoda, že se stále více žen na mateřské či rodičovské dovolené pustí například do podnikání. To někdy s dětmi souvisí, jindy nikoli. Vždy ale znamená zvýšení imunity proti vyčerpanosti z péče o děti. Není žádná ostuda, když máte pocit, že zabývat se celé dny jen dítětem, Vám ke štěstí nestačí. A nenechte se osočovat z nedostatku péče a lásky. Mateřstvím život nekončí a jenom šťastná a spokojená maminka, má šťastné a spokojené dítě.