Jaký věkový rozdíl mezi dětmi je ideální

Každá žena má od dětství své sny a představy o tom, kolik dětí by jednou v životě chtěla mít. Některé přemýšlí o tom, že pro jejich mateřské štěstí stačí jeden potomek, jiné si představují holčičku a chlapečka, další touží po mnohem větší rodině. Poté, co si najdou svého životního partnera a začínají plánovat už reálnou rodinnou budoucnost, přemýšlejí také o tom, jak správně načasovat narození dalšího miminka, aby jeho příchod nezkomplikoval rodinná pouta a nenarušil vývoj budoucích sourozeneckých vztahů.  Jaký je tedy ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

Sourozenci | Foto: Shutterstock
Sourozenci | Foto: Shutterstock

Každá rodina je jiná

Názory na optimální věkový rozdíl mezi sourozenci jsou s každou rodinou jiné. Některé zastávají názor mít potomky brzy po sobě, jiné si dávají několikaletý odstup a další zase všemu nechávají volný průběh.



Když se rodičům narodí první miminko, prarodiče, širší rodina či přátelé už začínají s dotazy, kdy pořídí brášku nebo sestřičku. Že prý jednomu dítku by bylo smutno, proto je nutné mu pořídit kamaráda na hraní. Nebo když se narodí děvčátko, je potřeba nějaký čas počkat, a pak si pořídit chlapce, aby měl chůvu. A předkládají rodičům různé názory a myšlenky ze své zkušenosti. Nad některými názory se zasmějí, nad některými se zamyslí.

Nezáleží na tom, co radí prarodiče, kamarádi nebo odborníci, důležité je to, na čem se shodnou rodiče.

Dvojčata a vícerčata

Některým rodičům se povede pořídit si více potomků najednou. Okolí se rozplývá nad kočárkem s více korbičkami, nad stejně oblečenými miminky, usmívá se záměnám sourozenců ve školce, ale už nevidí, co starostí pro maminky a tatínky se za tím skrývá. Dvakrát nebo víckrát tolik času na krmení, koupání, přebalování, oblékání, dvakrát nebo víckrát tolik peněz vydaných na krmení, oblečení, vybavení či hračky najednou. Dvakrát nebo víckrát tolik sil na zvládnutí stresu okolo péče a zábavy stejně starých ratolestí.

Výhodou však je, že u většiny dvojčátek nebo vícerčátek se od raného dětství rozvíjejí pevné sourozenecké vztahy, které hned tak něco nenaruší.

Věkový rozdíl jeden až tři roky

Tento věkový rozdíl doporučuje většina odborníků i rodin jako optimální. Do tří let věku staršího by ještě nemělo docházet k tak výrazným žárlivým projevům a starší sourozenec v tomto věku si na miminko lépe zvykne. Ovšem tento ideální vztah staršího a mladšího nemusí být podmínkou. Záleží hlavně na povahových rysech obou dětí a výchovném působení rodičů. I tak je pro rodiče ve hvězdách, zda se jejich děti budou mít rády nebo mezi nimi bude panovat ostrý konkurenční boj.



Jen pro rodiče to bude opravdu náročné, možná mnohem náročnější než u dvojčátek.  Maminky i tatínkové se budou muset převtělit do mutantů chobotnice a několikahlavých hlídacích psů, aby uhlídali batole, které objevuje svět okolo sebe a zkouší, kam až dosáhne nebo jak co chutná a při tom zvládli přebalit, nakrmit a ukonejšit plačící miminko.

Ze začátku to bude pro všechny fyzicky, psychicky, časově i finančně velmi náročné, ale až rodiče najdou systém a budou všichni mezi sebou dobře spolupracovat, zvládnou i takovou situaci.

Věkový rozdíl čtyři až pět let

Pokud se rodina rozhodne svému čtyřletému děťátku pořídit sourozence, měla by ho na to důkladně připravit hlavně po psychické stránce. V tomto věku se při příchodu nového miminka mohou u staršího objevit ony obávané žárlivé postoje, které mohou vést k nejrůznějším způsobům získávání rodičovské pozornosti. Pětileté dítko, které do této chvíle mělo privilegia jedináčka, se musí najednou dělit nejen o prostor, který byl jen jeho, ale také o rodičovskou lásku a pozornost. Každé dítě nese tuto „ztrátu“ privilegií a pozornosti jinak. Od výrazných změn chování, kdy se snaží vyrovnat miminku, vzdorovité jednání až po fyzické útoky proti novému sourozenci.

Tip pro čtení!
Mezi náročné období rodičů patří případy, kdy se sourozenci narodí hned po roce. Oba rodiče musí obětovat většinu svého osobního času a navíc tato situace bývá finančně náročnější.

Hezký případ sourozenecké konkurence je zpracovaný ve starším českém rodinném filmu „Nefňukej, veverko!“ (režie Věra Šimková-Plívová, ČSSR, 1988).

Proto je nutné, aby rodiče svého prvního potomka na příchod mladšího sourozence důkladně, ale velmi citlivě připravili. Zabrání to následnému stresu z řešení neustálých sourozeneckých potyček.

Tento věkový rozdíl má samozřejmě i pro rodinu mnohé výhody. Ráno odvede maminka staršího sourozence do školky a na péči o malé miminko má více času. Po návratu staršího pak může věnovat více pozornosti a času jemu. A pokud je starší dobře připraven na příchod mladšího brášky nebo sestřičky, najde v něm maminka velkého pomocníka.



Věkový rozdíl šest a více let

Řada odborníků zastává názor, že při tak velkém věkovém rozdílu se již nevytvoří typické sourozenecké vztahy. Přirovnávají sourozence ke dvěma společně vyrůstajícím jedináčkům se zcela rozdílnými zájmy. Stejně jako předškoláky je důležité i ty starší na příchod nového člena rodiny připravit. Většinou jsou starší sourozenci v tomto věku „nad věcí“ a rodiče v nich mají pomocníky, oporu i rovnocenné partnery v péči o nové miminko.

Pozor na plánování

Ať si rodina naplánuje věkový rozdíl menší nebo větší, musí počítat s tím, že příroda si nedá poroučet. Narození miminka se nedá zamluvit jako dovolená na konkrétní termín. A čím víc se na splnění ideálního věkového rozdílu mezi sourozenci soustředí, tím spíše se miminko rozhodne přijít v úplně jiné chvíli.

Jaký je tedy ten správný ideál?

Ideální věkový rozdíl nejde jednoznačně stanovit. Každé rodině vyhovuje něco jiného. Každý věk staršího sourozence a jeho vztah novému členu rodiny má svá pozitiva i negativa.



Možná by bylo snadnější definovat dobu, která je ideální pro příchod dalšího miminka. Je to doba, kdy je maminka zdravotně i psychicky připravená na další těhotenství, doba, kdy rodiče i první dítko zvládli své role v rodině a dokážou přijmout další miminko.

Ale i tak si miminko rozhodne samo, kdy se na ten svět podívá. Důležité je, aby přišlo do prostředí, kde je očekáváno, kde se na něj těší a kde na něj v osobnosti prvorozeného brášky nebo sestřičky čeká dobrý kamarád a parťák.