Děti rok po sobě aneb jak vše zvládnout

A je to tady! Ať už to bylo v plánu, nebo ne, máte v postýlce tříměsíčního prcka a v ruce pozitivní těhotenský test. A pocit velké radosti možná přebíjí stejně velké pochybnosti, jestli a jak všechno zvládnete. Věřte, že pochybnosti jsou normální. A nebojte se! Zvládnete to. Stejně tak jako mnoho maminek a tatínků před vámi. Ono vám nakonec ani nic jiného nezbude.

Sourozenci | Foto: Shutterstock
Sourozenci | Foto: Shutterstock

Myslete pozitivně

Minimální věkový rozdíl mezi dětmi je super. Tedy hlavně pro děti, samozřejmě. Mají perspektivu, že díky věkové blízkosti budou mít mezi sebou dobrý vztah.Ale i pro vás se výhody najdou. Spoustu věcí může podědit mladší po starším a nemusíte proto znovu pořizovat. Jestli už víc dětí neplánujete, tak to alespoň budete mít při jednom. Až se mladší narodí, oceníte, že si jej přinesete do prostředí už dobře zavedeného a zařízeného pro malé dítě. Navíc už nejste ta nezkušená matka, která neví co a jak, takže budete práci kolem druhátka už zvládat rychleji. Až překonáte to nejhorší období a děti trochu povyrostou, budou z nich parťáci, kteří si spolu vyhrají.

Skok v čase

Staršímu je právě rok a vám přibylo miminko. Je potřeba se pokusit už od začátku nastavit pevný režim, což se ne vždy podaří dle představ. Dokud je miminko hodně malé a prospí většinu času, pak se vám během dne poštěstí, že v určitou hodinu spí obě děti zároveň. Jak rostou je už těžší společné spaní skloubit. Je velká výhra pro každou maminku, když se daří, aby děti ve stejnou dobu spaly, jedly, nebo se koupaly. Praxe je ale spíš taková, že je potřeba věnovat se dětem na střídačku. Nejspolehlivěji to funguje u koupání.  Dokud je mladší jen ležící miminko a starší dítě spinká, tak se aspoň částečně můžete věnovat nějaké domácí práci. Časem je to horší, protože děti začínají spát kratší dobu. Stále častěji jsou proto už vzhůru současně. Navíc starší už může být dost akční a musíte mít oči všude. Ale taky už si aspoň chvilku pohraje, nebo se zabaví u obrázkové knížky. Ta může ukrátit dlouhou chvíli i v době, kdy třeba zrovna „stojí frontu“ na kojení. Ale i když už ho nekojíte, může být s Vámi u krmení mladšího. Máte tak aspoň jistotu, že zatím nic neprovede.

Co by vám nemělo doma chybět

Když máte doma takové dva mrňousky, hodí se každá rada, co může každodenní péči usnadnit. Určitě si pořiďte dětskou ohrádku. Některé děti v ní být sice nechtějí, ale hodí se aspoň pro nejvíc krizové chvíle, když potřebujete, byť krátkodobě, udržet starší dítě na místě. Na nějakou chvíli vydrží i v jídelní židličce. Taky je dobré mít zajištěný bezpečný odkládací prostor pro miminko. Oboje ideálně, alespoň pro začátek, v každé místnosti.

Zvažte koupi sourozeneckého kočárku. Děti v něm sice přepravujete v pohodlí, ale je velký a nedá se s ním všude dostat. Maminky proto často mají kočárek jen pro mladší dítě a starší nosí raději v šátku, nebo v jiném nosítku. Nemusí to být nadlouho. Mnohé děti, sotva se rozchodí, se už odmítají nosit nebo vozit. A ze samé radosti z objevení chůze už si chtějí všechno odběhat po svých.Venku je to s dětmi většinou jednodušší než doma. To mladší stačí většinou jen vozit, zatímco starší si najde dost podnětů pro rozptýlení. Mezi nejlepší vycházky ovšem nepatří třeba návštěva lékaře, když musí na prohlídku obě děti, nebo nákup v supermarketu. Tomu se ráda vyhne i maminka s jedním dítětem. Tady by měl určitě pomoci tatínek. A toho se ostatně nebojte zapojit do péče co nejvíc. Jsou to i jeho děti. Tak jen ať si jich taky užije.

Mít dvě mrňata tak krátce po sobě, je hodně náročné. Ale postupem času už to bude den ode dne lepší. A na dobu, kdy jste měli doma tolik roztomilosti najednou, budete po letech ještě rádi vzpomínat.