Když maminkám chybí spánek

Když se do rodiny narodí miminko, je to obrovská radost. Maminky i tatínkové se šťastně usmívají na svůj čerstvý uzlíček zachumlaný do kočárku, jsou nesmírně pyšní na všechny pokroky, které jejich děťátko činí a dělá jim radost všechna chvála od úzkého i širokého okolí. Ale to, co se doopravdy skrývá za spokojeným dobře prospívajícím miminkem, ví jen máma s tátou.

Nedostatek spánku a únava | Foto: Shutterstock
Nedostatek spánku a únava | Foto: Shutterstock

Nejčastější starostí čerstvých rodičů je nepřetržitá vyčerpanost a nedostatek spánku.

Nejčastější příčiny vedoucí k nedostatku spánku

Nedostatek spánku je nejčastější problém, který čerstvé maminky (ale i tatínky) trápí.



Zvykání na režim

Děťátko si musí zvyknout na nový svět, nedokáže rozeznat, kdy je den a kdy se má spát. V prvních měsících rozlišuje pouze čas na spaní a čas na jídlo. Prospí až 20 hodin a budí se, když má hlad. A nerozlišuje, zda je to ve dne nebo v noci.

Měsíc od měsíce se zkracuje doba spaní a prodlužuje doba bdělosti. V této fázi by se maminky měly zaměřit na různé přístupy ke krmení. Krmení přes den by mělo být aktivnější s větší slovní a mimickou komunikací. Naopak noční krmení by mělo probíhat za tlumeného světla, klidně, s minimální slovní komunikací. Takto miminko brzy pozná rozdíl mezi dnem a nocí a bude pro něj snazší zvyknout si na denní a noční režim.

Než si ale miminko zvykne, musí být rodiče trpěliví, když se děťátko rozhodne vstávat několikrát za noc. Pro kojící maminky je to velmi vyčerpávající, protože není výjimkou, že některá miminka se mohou probouzet na kojení i 10x za noc.

Tuto situaci řeší maminky různými způsoby. Některé maminky na noc odstříkávají mléko do lahviček a o noční péči se střídají s tatínkem. Jiné zase dávají přednost možnosti vzít si miminko do své postele a nechávají je při kojení usínat. A další využívají klasický model nočního kojení – vstanou, vezmou miminko, nakojí, uspí, položí do postýlky a jdou si lehnout zpět do své postele.

Tato častá noční vstávání spolu s nestabilní hormonální hladinou a hojícími se poporodními stavy, novými starostmi a obavami, mohou u maminek ke stavům vyčerpanosti, nevyspání, výkyvům nálad apod.

Maminky by ale neměly zoufat. Za několik měsíců zvládne miminko prospat celou noc a ony se konečně vyspí.



Prořezávání zoubků

Kolem šestého měsíce se začínají děťátku prořezávat zoubky a i když už zvládlo pravidelný režim, nepříjemné pocity s tím spojené vše úspěšně naruší. Miminko se v noci může budit a proplakat i celé hodiny. A nedostatek spánku je opět na světě, protože nejlepším lékem na tuto bolest je maminčina náruč a vlídná slovíčka.

Očkování a nemoc

Další starosti, které narušují klidný spánek, jsou možné reakce na očkování, které může být doprovázené teplotami (někdy se k očkování přidá i prořezávání dalšího zoubku). Opět probdělé noci strávené v maminčině náruči.

Nejhorší vliv na kvalitu spánku maminek má onemocnění jejich děťátka. I když je to jen obyčejná rýma nebo vyrážka, maminky jsou schopny u postýlky nebo s miminkem v náruči probdít většinu noci. Mají o své miminko velký strach, proto raději obětují klidný noční spánek, jen aby věděly, že je jejich děťátko v pořádku.

Prostředí

Také prostředí, ve kterém miminko usíná, má vliv na kvalitu jeho spánku. Děťátko by mělo spát ve vyvětrané, příjemně teplé místnosti, bez nadbytečného světla i hluku. Tak bude jeho spánek klidný, nepřerušovaný a maminka si také více odpočine.

Usínání

Dalším důvodem, proč se maminky nevyspí je i způsob, jakým své děťátko uspávají. Ideální model usínání, kdy maminka děťátko po nakrmení uloží do postýlky, to zakrátko usne a spí až do dalšího krmení, je vytoužená představa, která se ne vždy splní. V mnoha případech miminko nechce usnout a pláče a maminka s ním v náručí půlku noci prochodí po bytě. Proto volí nejúčinnější způsoby usínání, aby získala alespoň trochu času na prospání. Jenže ne všechny způsoby uspávání miminka jsou vhodné pro usínací návyky ve starším věku. Patří mezi ně usínání u maminčina prsu, uspávání v nosítku, v náruči nebo šátku, popř. lidové „drncání přes práh“. Po uložení do postýlky se miminko často probudí, rozpláče a celý koloběh se musí i několikrát opakovat dlouho do noci. A to maminkám k dostatečnému vyspání také moc nepřidá.



Psychický a fyzický stav maminky

I psychické a fyzické rozpoložení maminky hraje v kvalitě jejího spánku velkou roli. Musí zvykat na novou situaci v rodině, často podléhá strachu o své děťátko, a i když ono klidně spinká, maminka bdí a poslouchá, zda je nic neohrožuje. Hlavou se jí honí obavy z budoucnosti, zda dokáže být správnou matkou, dobrou manželkou i hospodyní. Také její fyzický stav není po těhotenství a porodu stoprocentní a může být příčinou jejího nekvalitního spánku. A v neposlední řadě je to i únava z denních povinností jako např. péče o ostatní členy rodiny a domácnost.

Jak maminkám pomoci

Říká se, že když je spokojená a šťastná maminka, je spokojená a šťastná rodinka. Proto by měly přiložit ruce i ostatní členové rodiny, aby všechny povinnosti nebyly jen na mamince.

 Nejjednodušší je rozdělit si domácí práce mezi ostatní tak, aby si maminka unavená a nevyspalá z nočního krmení a uspávání mohla odpočinout a trochu prospat, když miminko spí.

 Zapojit se mohou i babičky a dědečkové. Mohou svého vnoučka nebo vnučku vzít do kočárku a odpoledne vyrazit na procházku, zatímco utahaná maminka se trochu v klidu prospí.

Provézt svého brášku nebo sestřičku zvládnou i starší sourozenci.

Tatínkové v ideálním rodinném modelu fungují jako živitelé rodiny. Ale i po příchodu z práce mohou pohlídat svého potomka, zatímco si maminka na chvilku lehne nebo si připraví relaxační koupel.

Hodně důležité je pracovat i s miminkem. Postupně je navykat na správný denní a noční režim, pracovat na vhodném uspávacím rituálu a v případě nemoci nebo rostoucích zoubcích se střídat v nočním bdění.

Maminky by si měly také uvědomit, že potlačovat únavu i potřebu spánku, by pro ně mohlo znamenat vážná zdravotní i psychická rizika. Únavou a nevyspáním se maminka stává méně odolnou vůči nemocem, snižuje se pozornost, fyzická kondice a zvyšuje se riziko úrazů. Také může docházet k psychickým potížím, jako je nervozita, podrážděnost, změny nálad a deprese.

V žádném případě by maminky neměly spánek a únavu zahánět pomocí léčiv, energetických nápojů, kofeinu, alkoholu nebo kouřením. Kojením se tyto látky dostávají do těla miminka a mohou vážně ohrozit jeho zdraví i život.



Život není reklama na plenky

Unavená a nevyspalá maminka často vzpomíná na reklamy, které propagují vše, co se týká dětí – odpočatá, stále se usmívající a krásně upravená štíhlá maminka se stará o své spokojené a vždy dobře naladěné dítě v dokonale vybaveném, uklizeném a čistém bytě. Pak se rozhlédne po svém domově plném neumytého nádobí a nevyžehleného prádla. Z postýlky rozmrzele pofňukává miminko s rostoucím zoubkem a zvýšenou teplotou. Vezme si děťátko do náruče a to se hned přitulí a uklidní. Ne, život není reklama na plenky. Z plenek vyroste a už nebude potřebovat ani je ani reklamu. Ale mámu, mámu bude potřebovat celý život. I když je unavená a nevyspalá.