První hlídání – jak se na to připravit

Jednoho dne to určitě nastane. Přestože každá máma jenom velmi nerada pouští svoje dítě z vlastního dokonalého dohledu. Milovaného potomka bude hlídat někdo jiný. Pro rodiče možná dosud nezvyk a starost. Tak jako každé „poprvé“.! Když ale uděláte vše pro to, aby hlídání proběhlo bez problémů, tak se to taky podaří.

Hlídání dětí | Foto: Shutterstock
Hlídání dětí | Foto: Shutterstock

Dítě u příbuzných

Když hlídá dítě někdo z rodiny, jsou rodiče mnohem klidnější, než když mají hlídání svěřit najaté chůvě. Příbuzní dítě znají a ani ono si nemusí zvykat na nově příchozí. Nejčastěji hlídají babičky a ty to dělají s láskou a zadarmo. A taky, a to je velmi podstatné, jim rodiče důvěřují.Láska babičky by měla být v tomto případě jen takový bonus. I ona by měla respektovat výchovu, režim i stravování zavedené z domova od rodičů. Když je s babičkou v tomto směru těžká domluva, je lepší, když hlídá spíše krátkodobě nebo nepravidelně, aby si dítě od ní nepřineslo návyky, se kterými rodiče nesouhlasí a nekazily se vztahy v rodině. Někdy je lepší najít si paní na hlídání nebo profesionální chůvu.

Paní na hlídání

Když není hlídací babička, může dítě hlídat i spolehlivá sousedka, nebo kamarádka na mateřské. Taková vzájemná výpomoc maminek je ideální a takové hlídání nepotřebuje ani žádnou velkou přípravu. Praxe je nejlepší doporučení. Když se tedy někdo stará o své dítě, zvládne vcelku bez problémů dočasně i pohlídat jiné. Navíc se děti spolu zabaví a tomu hlídanému čas bez mámy lépe uteče. Maminky si hlídání buď oplácejí, nebo se dohodnou na financích či protislužbách. Připravit se na první hlídání je třeba hlavně tehdy, když má dítě hlídat někdo, kdo je jemu i rodičům dosud cizí.Profesionální chůva

Na první hlídání neznámým člověkem, tedy například chůvou z agentury, je potřeba se připravit. Dítě si musí nějakou dobu na chůvu zvykat. Nejdříve v přítomnosti rodičů, postupně pak bez nich. Nejprve na omezený čas, který se zvolna prodlužuje. Je to podobné, jako například zvykání ve školce. Některé dítě a chůva si hned padnou do oka, někdy to trvá déle. Ale stává se také, že dítě nevezme chůvu na milost vůbec.

Při výběru chůvy by rodiče měli postupovat opatrně, jako při výběru jakékoli jiné služby. Rodiče by měli vědět základní údaje o chůvě, všechny reference a dosavadní zkušenosti s hlídáním, a mají právo vidět doklad totožnosti. Pokud se jim cokoli nelíbí, je dobře poslechnout intuici.

Před prvním hlídáním se chůva musí seznámit s programem a denním režimem dítěte, včetně přibližné doby a délky spánku. Má mít připravenou stravu pro dítě. V případě kojeného miminka odstříkané mateřské mléko. Všechno, co bude potřebovat, by mělo být na očích a snadno v dosahu, aby nebyla nucena hledat potřebné věci po bytě. Když je dítě už starší a rodiče například nechtějí, aby sedělo dlouho před televizí, je potřeba i tuto věc chůvě říct.Samozřejmostí je, aby rodiče byli s chůvou v telefonickém kontaktu. Pokud jsou přesvědčeni, že udělali všechno, co šlo pro zdárný průběh, a hlavně vybrali tu nejlepší chůvu pro své dítě, tak jistě dopadne první, ale i další hlídání na jedničku. I přes počáteční nervozitu z prvního hlídání by se hlavně maminky měly snažit přenést a nevolat chůvě každých 15 minut, zda je vše v pořádku. Zbytečně tak stresují sebe i chůvu, která se jistě snaží dělat svou práci co nejlépe a o dítě se dobře postarat.