Kdy pořídit dítěti mobilní telefon

Mobil je bezvadná, užitečná věc. Oblíbenost tohoto zařízení však dorostla nevídaných rozměrů. Často jsme svědky, že je z něj už spíš zlý pán než dobrý sluha. A závislost na mobilech bohužel nejen existuje, ale i narůstá. Přispívá k tomu i fakt, že mobil vlastní stále mladší děti. U těch se nezdravé pouto k němu vytváří nejrychleji. Čas pro koupi prvního telefonu pro dítě, by proto měli rodiče rozumně naplánovat.

Mobil pro děti | Foto: Shutterstock
Mobil pro děti | Foto: Shutterstock

Mobil do školky?

Mobilnímu telefonu se pořád ještě říká telefon, přestože má stále více funkcí. Má tedy sloužit primárně k tomuto účelu. Ačkoli se žádná velká frekvence telefonátů u školkových dětí jistě nepředpokládá, svůj mobil má už v tomto věku překvapivě mnoho z nich. Podle jejich rodičů, jde přece o samozřejmou, běžnou věc. Tak jen ať se dítě učí. V tomto věku je ale telefon naprostou zbytečností. Dítě by mělo spíš objevovat všechny krásy svého věku, sbírat nová slůvka do slovní zásoby, ty pravé dětské radosti a kamarády.



Mobil bohužel dokáže spolehlivě převálcovat vše ostatní. Jakmile dítko přijde na to, co všechno telefon umí a má dovoleno hrát na něm hry, pak už ho sotva nadchne pohádková knížka nebo domácí loutkové divadlo. Je proto rozumné pořídit telefon až ve chvíli, kdy je to opravdu potřeba. Odborníci se dokonce přimlouvají za věkovou hranici až 10 let.

Dobrý sluha

Nejvíce dětí dostává první telefon mezi 7. – 9. rokem. Zda je dítě už dostatečně schopné dávat si pozor na své věci, a tak uhlídat i mobil, musí posoudit rodiče. To je podle mnohých důležitější než věk. Mobil se stává pro děti, a především rodiče, opravdu potřebný ve chvíli, kdy už samy cestují, chodí na kroužky nebo jezdí denně do školy, a nejsou už tak pod stálým dohledem. Rodiče tak mohou rychle zjistit, kde dítě zrovna je. I tento pohodlný dozor přes mobil, má však svůj rub. Dítě je tak už záhy učeno, že je třeba být stále dostupné, vždy být v pohotovosti brát telefon. Vlastně jej tedy nedávat z ruky. Pokud se rodič shání po dítěti, už automaticky předpokládá, že potomek telefon vezme. Marné vyzvánění většinou pak obavy ještě znásobí. I když důvodů, proč dítě telefon nebere, může být samozřejmě mnoho. Mobil, jeho vybavení i cena, by měl odpovídat především věku a účelu. Pro začátek stačí možnost dovolat se, nebo napsat nejbližším.

Děti a internet v mobilu

Prakticky vzato nemusí být samotný mobil v rukou dítěte žádný velký problém. Ten může ale nastat tehdy, pokud mají mladší školáci v mobilu internet. Ten přináší kromě užitečných informací i nevhodný obsah. A navíc, jak známo, i skryté nebezpečí. Nejmenší školáci by proto internet v mobilu mít neměli. A je dobré, když to tak vydrží co nejdéle. Počítejte však s tím, že se ho dítě bude dožadovat. Mobil bez připojení k internetu je prostě neúplný a není to in.



Můžete mu sebevíc vtloukat do hlavy zásady bezpečnosti na internetu, můžete různé stránky zakázat, zablokovat. Ale děti jsou děti. Pokud má dítko internet stále dostupný, i tak se časem dostane i tam, kam nemá. Vždy se najde ochotný kamarád nebo spolužák, který poradí a ukáže. To se sice tak jako tak stane, ale dokud nemá dítě dostupný internet rovnou ve vlastním mobilu, není jím ovlivňováno alespoň nepřetržitě. S neomezeným přístupem na internet, by bylo ideální počkat až na druhý stupeň zakládky.

A ještě jedna skromná rada na závěr. Jsou-li vám rodinné finance milé, nepořizujte školním dětem paušál.