Nadýmání v těhotenství

Těhotenství je jistě pro každou ženu stav zcela mimořádný. Proto není divu, že může překvapit i dříve v jejím případě nevyskytujícími se zdravotními omezeními. Takovými reakcemi organismu, které bývají svou intenzitou individuální odpovědí na hormonální změny a s nimi vzniklou potřebu těla ženy přizpůsobit se novému životu, který nastávající maminka v sobě po dobu devíti měsíců gravidity nosí.

Nadýmání v těhotenství | Foto: Shutterstock
Nadýmání v těhotenství | Foto: Shutterstock

Nadýmání a sklon k zácpě

Jednou z možných, méně příjemných, změn je i nadýmání a sklon k zácpě. Tento stav je dán fyziologicky, tedy naprosto přirozeně, tím že v těhotenství dochází k uvolňování svaloviny střev, a to působením ženského pohlavního hormonu – progesteronu. Intenzita a opakující se stav nadýmání i zácpy bývají individuální, nelze jim vždy z uvedených důvodů zcela zabránit, ovšem částečně jim lze předcházet či je zmírnit komplexním přistoupením k stravování.



Stav pro miminko příznivý…

V souvislosti se zpomalováním střevní činnosti (peristaltiky) v období těhotenství je uváděna skutečnost, že tento stav sice může působit někdy menší či větší nepříjemnosti nastávající mamince, ovšem lze ho považovat za velmi příznivý ve vztahu k očekávanému děťátku. Tomu totiž dává dostatek času k zpracováním živin z matkou přijímané stravy.

Jak co nejúčinněji čelit nadýmání?

Nabízejí se dva základní úhly pohledu gravidní ženy na danou problematiku, a to z hlediska charakteru i kvality jednotlivých potravin a jejich zařazení do jídelníčku na straně jedné, a pak ještě z pohledu individuálních komplexních stravovacích návyků.

Doporučuje se:

Dopřát si na jídlo dostatek času a jíst raději menší porce, zato ale častěji. Jíst v klidu a beze spěchu (nedochází tak spolu s jídlem k polykání nežádoucího nadměrného množství vzduchu), jednotlivá sousta dobře rozkousat, a současně dbát na optimální pitný režim. Po jídle prospívá, pokud to zdravotní kondice ženy dovoluje, alespoň krátká nenáročná procházka, a teprve až po ní nezbytný odpočinek (klidový režim). Tím by se měla střeva dostatečně stimulovat k žádoucímu zahájení činnosti. V případě pocitu plynatosti nezadržovat obsah plynů ve střevě, je potřeba průběžně se jich zbavovat. K stimulaci střev pozitivně přispívá též dostatek tekutin, které napomáhají k posunutí střevního obsahu.



Pokud jde o výběr jednotlivých potravinových produktů, je lépe vyhnout se nadýmavým potravinám zcela anebo je alespoň konzumovat pouze v malém množství. Totéž platí i o sycených nápojích. Také rozmanité gastronomické kombinace, v těhotenství často i velmi neobvyklé, mohou vést k nadměrnému nadýmání – třeba vlivem posílení tohoto efektu současně více druhy potravin podobného charakteru. A je potřeba, v této souvislosti, zmínit i nejrůznější možné další potraviny, které mohou začít na ženu působit více nadýmavě právě až v průběhu těhotenství. Proto se doporučuje zařazovat do jídelníčku jednotlivé potraviny postupně, raději jednotlivě, a vždy zpočátku jen v malém množství, aby si žena ověřila jejich působení na „jiným stavem“ ovlivněný organismus. To znamená nepodcenit ani ty potraviny, které žena před svojí graviditou snášela v uvedeném smyslu bez problémů.

Další možnosti, jak předcházet nadýmání

Co se ještě osvědčuje jako prevence proti nadýmání? Luštěniny je vhodné před vařením namáčet přes noc ve vodě, poté použitou vodu slít, luštěniny propláchnout čistou vodou a v nové, čisté, vodě vařit. Někdy je též jako prevence doporučována citrónová šťáva k pokapání potenciálně nadýmavé potraviny před její konzumací, a příznivé účinky fenyklového čaje jsou jistě obecně dobře známy.

Tip pro čtení!
Nadýmání není jen záležitostí těhotných žen. U novorozenců, a to zejména u chlapců bývá často bolest břicha spojena s nadýmáním a plynatostí.

Prevence zácpy

A jak se bránit vzniku zácpy – tedy méně časté potřebě vyprázdnit se, přičemž stolice je sušší a tvrdá? Vyvarovat se, v případě akutní potřeby, odkládání použití toalety. Spolu s pravidelnou a dostatečnou konzumací vlákniny, optimálním množstvím tekutin a danému stupni konkrétního těhotenství odpovídajícím možnostem pohybové aktivity matky lze pak projevy zácpy udržet i v minimální možné míře. Současně je žádoucí, v případě potřeby jakýchkoliv potravinových doplňků s obsahem železa, užívat tyto zásadně až po jídle a zapíjet větším množstvím tekutiny, nejlépe vodou. Při trvajících potížích je žádoucí konzultace s lékařem.



Hemoroidy a pálení žáhy

K dalším možným častým potížím souvisejícím se zácpou patří i vznik hemoroidů (nežádoucí výhřez žil v oblasti konečníku), a s trávením obecně pak souvisí i v těhotenství též poměrně časté takzvané pálení žáhy. To bývá způsobeno návratem žaludeční kyseliny zpět do jícnu. Tento jev vzniká nedomykavostí takzvaného česla, které se nachází u vstupu do žaludku. Příčinou dočasné nedomykavosti česla jsou probíhající hormonální změny.

V souvislosti s možným předcházením pálení žáhy je pak zmiňováno především doporučení vyhýbat se konzumaci velkých porcí jídla, jídlům upravovaným smažením a nadměrně kořeněným. Jako účinná pro zklidnění potíží před spánkem se obvykle osvědčuje poloha s vyšším podložením hlavy, případně doušek teplého mléčného nápoje. V případě přetrvávajících potíží je vhodné poradit se s lékařem.

Další běžně uváděná doporučení, a to nejen pro bezproblémové trávení po čas těhotenství, jako je především vyhýbat se stresu, psychickému i fyzickému vypětí, není snad potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat. Podobně jako komplexní škodlivost kouření, alkoholu, o ostatních dostupných návykových látkách ani nemluvě.

Kdy je nezbytné v případě nadýmání zpozornět?

Pokud se objeví ve stolici krev, nastávající maminka pociťuje nevolnost a větší bolesti břicha spojené s průjmem či zácpou, nedoporučuje se v žádném případě podcenit návštěvu lékaře. A zásadně by nemělo docházet ani k samoléčbě s použitím volně prodejných léků, neboť mnohé z nich k užívání v těhotenství určeny nejsou.



Snášenlivost jednotlivých potravin je individuální

K tomu, aby se nastávající maminka cítila převážně dobře a nedocházelo u ní k zbytečně nepříjemným projevům nadýmání, je potřeba vyzkoušet si postupně individuální snášenlivost už z jejich podstaty problematických potravin. A shledá-li žena, že některá z nich jí skutečně extrémně nevyhovuje, není zase tak velikou obětí vzdát se jí po nezbytně dlouhou dobu – tedy nejlépe v průběhu celého období těhotenství a následně pak ještě v době, po kterou se rozhodne své dítě kojit. To je totiž předpoklad k tomu, aby pozitivní, ničím nekomplikované, naladění maminky mohlo současně sdílet i její děťátko.